מייל אדום  הפוך לדף הבית  צור קשר
כ"ז בתשרי ה'תשע"ה   |   21 באוקטובר 2014   |   יום שלישי
גירסת האונליין של מעריב השבוע
לצפיה בעיתון מתאריך 21.10 »
צפו במהדורה היומית של מעריב השבוע
גירסת האונליין של מעריב סופהשבוע
לצפייה במוסף »
מגזין סופהשבוע
לצפייה בעיתון »
עיתון סופהשבוע
רוצים לקבל את מעריב סופהשבוע הביתה?
ועכשיו: חודש ראשון במתנה למצטרפים חדשים
יעלון לבאן קי מון: "אם חמאס ישפץ מנהרות לא נאפשר שיקום הרצועה"
20.10.14, 23:28, נועם אמיר
אלעזר שטרן: "היום הסתבר לי שראש הממשלה לא נאמן למילותיו"
20.10.14, 23:01, אבירם זינו
ציפי לבני בפייסבוק: "נמשיך לקדם את חוק הגיור בכנסת"
20.10.14, 22:45, אבירם זינו
אב ובן, תושבי רהט, חשודים בחסיטה של קבלנים באריאל
20.10.14, 22:29, אלון חכמון
כוח משטרה ומג״ב פיזר מתפרעים בסילוואן
20.10.14, 22:27, אלון חכמון
בת 37 נפגעה קל מירי בתוך חנות בגדים בכפר קאסם
20.10.14, 22:26, אלון חכמון
המשטרה מנהלת חקירה נגד תלמיד ישיבה החשוד במעשי סדום בשמונה ילדים
20.10.14, 21:41, אלון חכמון
המשטרה מנהלת חקירה נגד תלמיד ישיבה החשוד במעשי סדום בשמונה ילדים
20.10.14, 21:41, אלון חכמון
ירושלים: הולכת רגל נפגע באורח קשה מפגיעת רכב
20.10.14, 21:41, מעריב השבוע
פצוע בינוני-קשה וקל-בינוני בתאונה קשה סמוך לשדה בוקר
20.10.14, 21:40, מעריב השבוע
לכל המבזקים »
המיוחדים
  הטור של מרסל מוסרי  
בספרד, אחרי הרבה מאוד זמן, סוף-סוף הייתי מאושרת
  הדור האבוד  
מדוע מציפות אותי תחושות של כישלון ומרירות?
הכי נצפות
האזינו: סינגל חדש לעברי לידר
20/10/2014 | מעריב השבוע
ביום חמישי: סרטים בעשרה שקלים בבתי הקולנוע
20/10/2014 | מעריב השבוע
רותם סלע תחליף את גינזבורג ב"כוכב הבא"
20/10/2014 | 
הכי מטוקבקות
הכירו את ציירת הסלבריטאים, המכונה "פיצ'חדזה הבאה"
20/10/2014 | אורלי גואטה
ביום חמישי: סרטים בעשרה שקלים בבתי הקולנוע
20/10/2014 | מעריב השבוע
"את לי לילה" המנצח הגדול של פסטיבל חיפה
19/10/2014 | מאיר שניצר
באדיבות www.IsraelWeather.co.il
   ראשי   תרבות   טלוויזיה

"הטקס": הסרט שעושה את הדרך ממלכוד 22 לתולדות החפיף הישראלי

לאורך רגעים רבים נראה שגיבור הסרט התיעודי "הטקס" הוא אל"מ (מיל') דוד רוקני, המפקד הנצחי של מסדר העצמאות. עד שמתברר שבמרכזו ניצבים סג"מ הילה בצלאלי ז"ל וההזנחה שהביאה למותה
13/04/13  |  16:50  |  דורון ברוש, סופהשבוע  |  

"הטקס", יס דוקו  

המסדרים עצמם נראו מגוחכים באותה מידה. יוסריאן שנא אותם. המסדרים היו כה צבאיים. הוא שנא לשמוע אותם, שנא לראות אותם, שנא את הכורח לקחת בהם חלק.... לוטננט שייסקופף השתוקק נואשות לזכות במסדרים ועבד על כך עד חצי הלילה... ערב אחד חש צורך להשתמש בדוגמה חיה והורה לאשתו לצעוד סביב החדר. "עירומה?", שאלה בתקווה.

("מלכוד 22", ג'וזף הלר) 

כבר עשו שימוש לפני בשירותיו המשובחים של ג'וזף הלר נ"ע, אבל רגעים רבים בסרט "הטקס" שישודר ביום ראשון הקרוב נעים בטווח שבין קומי למעורר גיחוך, ועוררו בי רצון בלתי נשלט לעשות שימוש נוסף בשירותיו של הסופר הגאוני.

לא שמדובר בסרט קומי. "הטקס" הוא לא "האקדח מת מצחוק" שתיים וחצי. הוא ישראלי עד הגרון וסופו מעלה דמעות ומעורר חימה. 

גיבור הסרט - אל"מ (מיל') דוד רוקני, ב-31 השנים האחרונות מפקד טקס יום העצמאות והדלקת המשואות בהר הרצל - הוא יהודי יקר, קפדן, מלא רצון טוב. אלה היו כמה יהודים אחרים מסביב שהרגו לו את הטקס של השנה שעברה, אבל אנחנו מקדימים מעט את המאוחר. בינתיים אפשר עוד להשאיר את החיוך על הפנים. 


רוקני. יהודי יקר, קפדן, מלא רצון טוב, אבל לא מרכז הסרט. צילום: נועם מוסקוביץ', פלאש 90

הצופים מקבלים הצגה של ערב אחד. רוקני, שכבר צלח את גיל 80, מתחיל את ההכנות לטקס חצי שנה מראש. הוא רוכן אל נייר משבצות ומשרטט את המבנים שלפיהם יתייצבו החיילים על מגרש המסדרים. בשנה שעברה נמסר לו שנושא המצעד יהיה מים, אז רוקני צייר את הכנרת, את משה המכה בסלע, שלוש טיפות נוטפות, והלך ליחידת הטקסים של הצבא להתחיל להתמקח על העסק. 

העסק בינתיים די קומי. מי שלא מגחך מול דפי החשבון של רוקני, עושה את זה מול הכמויות המרשימות של אלופי המשנה, סגני האלופים, הסגנים ומחסני הציוד שמחזיק צבא ההגנה לישראל לטובת טקסים. זהו צבא במרעו, ובימים האלה של קיצוצים בתקציב הביטחון, "הטקס" עשוי לשמש כלי רב חשיבות בידי מבקרי המערכת הטוענים לבזבוזים הרבים בה. 

גם הדיונים על זהות המשתתפים אינם מוסיפים תהילה לצבא הטוב במזרח התיכון. רוקני מתלונן על המחצצר המזייף ששלחו לו. על הגובה הלא אחיד של החיילים ששלחו לו. הוא מסתכל בחמדה ובכאב ביוטיוב על טקסים של הצבא הצפון קוריאני - רבבות על רבבות של חיילים, אותו גודל, אותה בלורית וחיתוך שיער: תנו לרוקני צפון קוריאנים והוא כובש איתם את העולם.  

העובדה שסיים אחרון במשך שלושה מסדרים רצופים, הוציאה ללוטננט שייסקופף מוניטין בלתי נעים, והוא שקל את כל אמצעי השיפור, אפילו מסמור תריסר האנשים בכל אחת מהשורות לקורת עץ אלון ארוכה ויבשה של שתיים על ארבע, כדי להחזיקם בקו אחד. התוכנית לא הייתה בת ביצוע, שכן עריכת תפנית בת 90 מעלות הייתה בלתי אפשרית בלא מיסבי ניקל, שחייבים היו להיקבע בגב כל אחד מהאנשים, ולוטננט שייסקופף כלל לא היה בטוח באשר להשגת מיסבי ניקל כה רבים מן האפסנאי או לגיוס עזרתם של המנתחים בבית החולים. 

("מלכוד 22", ג'וזף הלר) 

חיילים לא רוצים לצעוד. זוהי מוסכמה קיימת וידועה בכל צבאות העולם. לא רק חייליו של לוטננט שייסקופף משתעממים מהפעולה הגופנית החד גונית הזו. כשהייתי חייל סדיר, זרוק ומדוכא אי שם בבקעה בגדוד שריון מחורבן, הוצע לי להשתתף בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל. הבחירה הייתה בין אימוני מצעד במשך שלושה שבועות בסביבות ירושלים על מדי א' סטריליים עם יציאות נדיבות הביתה, לבין טנקים נוטפי גריז על גבול ירדן. ללא היסוס בחרתי בטנקים. 

גם חייליו של רוקני - אלה שהתנדבו ואלה שנודבו לטקס - מחפשים כל דרך לברוח מהתענוג הצפוי להם על רחבת המסדרים. הקטע שבו קורא רוקני בקלסר את תלונות החיילים על מחלותיהם הוא לא פחות מסטנד-אפ. הם מתלוננים על אפילפסיה, אנמיה, מיגרנות, מחלות עור, מחלות גנטיות באופן כללי, וגם חתונות משפחתיות מוצגות כסיבה אפשרית להימלט מהר הרצל. 

כאן, בנקודת הזמן הזו, הופכת הקומדיה של רוקני לטרגדיה הישראלית שלו. בין כל החיילים המבקשים על נפשם, פורחת חיילת אחת, כולה מחמדים ורצון טוב, סג"מ הילה בצלאלי, מאושרת על היותה על ההר, על השתתפותה במצעד, מקווה שתביא תועלת, מספרת בעיניים נוצצות מהתרגשות על הכוחות שהיא צוברת מעצם היותה שם, שושנה בודדה וקורנת. 


סגן הילה בצלאלי ז"ל. זהו הסיפור של החפיף הישראלי. צילום: דובר צה"ל

זו אותה הילה בצלאלי שימים ספורים לפני הטקס עתידה להיהרג בהתמוטטות מתקן התאורה על רצפת המסדרים. מכאן ואילך מאבד הטקס את טעמו. דוד רוקני כבר אינו נושא הסרט. גם מחיאות הכפיים הממושכות והאהבה שהוא זוכה להן מהמשתתפים אינן יכולות לשאת את הגיבנת. הילה בצלאלי המנוחה והחפיף הישראלי שהביא למותה ניצבים במרכזו הטרגי של "הטקס". 

בימים אלו מלאה שנה למותה של הילה בצלאלי ז"ל. באופן שלא היה מבייש גם את מכרנו מצפון, הטירן בשאר אסד, ממשיך החפיף הישראלי הבלתי נסבל להיאחז בשיניו בשלטון הדיקטטורה שלו. חקירת הגורמים למותה של הילה משייטת אי שם בחלל בלא תכלית. איש מהחשודים לא הועמד לדין. חנה הכהן, מנהלת מרכז ההסברה על ההר בזמן האסון שהושעתה מעבודתה, הוחזרה בינתיים לתפקיד אחר ואף נשלחה לארצות הברית כמלוות משלחת. 

לרשויות החוק לא בוער דבר. באותה חולמנות איטית ושלווה שבהן הם מנהלים את הטיפול באלימות נגד קשישים ונגד מתפרעים במגרשי כדורגל, כך מתנהלת חקירת מותה של הילה ז"ל.  

היה מועיל למדינת ישראל הרבה יותר אם במקום הטקס המפוצץ, ביום שני הקרוב, היו מגיעים מאות החיילים נושאי הדגלים, ומול הקהל הנכבד ומצלמות הטלוויזיה מתיישבים על רחבת המסדרים בהר הרצל במחאה, בשביתה, עד שיטריחו עצמן רשויות החוק להאשים ולהרשיע את מי שהרג את הילה המנוחה. אבל זהו רק חלום רחוק. פנטזיה שלא תתגשם.

בערב יום העצמאות הקרוב אלוף משנה רוקני, ולוטננט שייסקופף לצדו, ימשיכו בשמאל-ימין שמאל-ימין לעשות צורות של דגים על רחבת המסדרים. 

"צחוק מעבודה", עם וילוז'ני, יעקב כהן ופלטפוס 

ויאמר ה' למשה "של נעליך מעל רגליך" ויאמר משה, "אגב, מה הקטע הזה של סנדלים תנ"כיות"

(שלום אסייג, "צחוק מעבודה")

מאז שאשתי התחילה לקנות מוצרים מתכלים, חשבון הבנק שלנו מתכלה

(רועי לוי, "צחוק מעבודה") 

כבר שנים אני עוקב אחרי שלום אסייג ולא מצליח להבין למה הוא במקצוע, ולמה רשת נותנים חוזה לו ולחברים שלו. אולי - אני מכיר באפשרות - שזקנתי ואיפשהו בדרך איבדתי את איבר חוש ההומור: עובדה, הקהל צוחק. אני לא מבין למה הוא צוחק, אולי כי הוא הרוס על אסייג והחברים שלו, אולי כי הבמאי מסמן לקהל מתי להפעיל את איבר הצחוק ומתי לשתוק, ובכל אופן הם צוחקים. 

אני לא מצליח. אני מקשיב ללהג האסייגי, לא מוצא בו זווית רעננה או מעניינת או חדה על טבע האדם. המכ"ם שלו קהוי מכדי לאתר חולשות אנושיות ראויות לפליק אינטליגנטי. השבוע אירח את וילוז'ני ויעקב כהן לכמה דקות שלא הוסיפו כבוד לרזומה שלהם. גם פלטפוס, שקיבלו קידום כאילו אובמה מגיע לתוכנית, באו, צרחו והלכו. 


צ'לסי הנדלר. קח דוגמה. צילום: רויטרס

יש רגעים שמתחשק לצעוק לו, צא מהגיחי הירוד הזה, אסייג, תחשוב אחרת, מחוץ לקופסה. הנה למשל חפש בערוץ !E את הקליפ בעירום שצילמה השבוע צ'לסי הנדלר עם קונאן אובריאן - גם הוא בעירום. זה נקרא לשבור את הכלים. הנדלר עושה את זה על בסיס קבוע - אתה לא רוצה להיכנס לפה שלה, תאמין לי. לך תלמד ממנה ותשתולל. במה יש לך, כבר שנים נותנים לך לייצר את הקרשים שלך, בטח יתנו לך לעשות משהו טוב.

לא חייב להוריד בגדים. לא בטוח שעם ישראל צריך בעת הזאת את אסייג בעירום. אבל בחייאת אסייג, תתעורר.

אפשר לראות 

"העולם החדש", יס אקשן, יס VOD  

דינוזאורים רעבים מופיעים ברחובות בעקבות קרעים בזמן. קבוצת מדענים צעירים, יפים ושנונים יוצאים ללמוד ולהילחם בתופעה. לא הסדרה המשובחת ביותר ב-VOD, אבל גם לא מזיקה. 

לראות

מציצים לצ'לסי 

הכאילו של מאחורי הקלעים של "הלילה עם צ'לסי" - עם צ'לסי הנדלר, זאת שהתפשטה עם קונאן אובריאן, לתשומת לב שלום אסייג - חוזרת מחר לעונה שלישית. בוטה, גזענית לייט, מחוצפת - נחמד. באמת נחמד. שווה להשקיע 20 דקות.


הוספת תגובה 
תגובות 
חמוד. אינטילגנטי
.1
מאת: רונה  (14/04/13 | 09:55)
 
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   RSS   |   תנאי שימוש   |   פרסום בעיתון סופהשבוע
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לעיתון סופהשבוע © 2013