מייל אדום  הפוך לדף הבית  צור קשר
א' בכסלו ה'תשע"ה   |   23 בנובמבר 2014   |   יום ראשון
גירסת האונליין של מעריב השבוע
לצפיה בעיתון מתאריך 23.11 »
צפו במהדורה היומית של מעריב השבוע
גירסת האונליין של מעריב סופהשבוע
לצפייה במוסף »
מגזין סופהשבוע
לצפייה בעיתון »
עיתון סופהשבוע
רוצים לקבל את מעריב סופהשבוע הביתה?
ועכשיו: חודש ראשון במתנה למצטרפים חדשים
לכל המבזקים »
המיוחדים
  הטור של אלון בן דוד  
תכנית החלוקה: מרגישים את הקו הלא מסומן שמפריד בין חלקי הבירה
  הסיפור המלא  
חשיפה: כך התרסק הליך השחרור המוקדם של ג'ונתן פולארד
הכי נצפות
בשעה טובה אמא: קרנית גולדווסר ילדה בת ראשונה
20/11/2014 | ליאורה גולדנברג-שטרן
גבי אשכנזי: "מפחידים אותנו שלא לצורך"
20/11/2014 | בן כספית ויהודה שרוני
בחודש השביעי להריונה, אסתי גיזבורג הודפת את כל השמועות
20/11/2014 | רואי פרסול
הכי מטוקבקות
הריסת בתי מחבלים: צעד אפקטיבי או נקמה?
21/11/2014 | אריק בנדר
נתניהו: "אין מקום לאפליה נגד הערבים"
20/11/2014 | אריק בנדר ויובל בגנו
גבי אשכנזי: "מפחידים אותנו שלא לצורך"
20/11/2014 | בן כספית ויהודה שרוני
באדיבות www.IsraelWeather.co.il
   ראשי   תרבות   אמנות ובמה

יונתן גפן מציע אלטרנטיבה למופעי הילדים הרגילים

יהונתן גפן, משורר הילדים החשוב של ימינו, עדיין מופתע איך מגיל שנתיים עד מאתיים אוהבים את "הכבש השישה עשר" שלו. אז הוא מעלה את המופע "איך שיר נולד", שמעניק הזדמנות לילדים שטופי ריאליטי להקשיב למשורר, "בלי שבר רפאלי תהיה סינדרלה"
15/09/13  |  07:57  |  גלית עדות, ישראל פוסט  |  

אני מודה: שמחתי לשוחח עם יהונתן גפן. לא ראיון סטנדרטי, אלא כזה של מרואיינת משוחדת, שפינה חמה בלבה שמורה למילותיו, שליוו אותה מילדותה ועכשיו הן מלוות את הרגעים הקסומים לפני שנת הלילה של בנותיה. כמו יהודה אטלס, שביכולת הבחנה דקה ומרשימה רשם במילים את חיי הילדים ב"הילד הזה הוא אני", כך גם גפן: הצליח לזקק את הרגשות והתחושות של הילדות. עכשיו אפשר לפגוש את השירים הנפלאים מתוך "הכבש השישה עשר", כמו גם ממיטב שיריו, במופע שלו "איך שיר נולד".

אני מנסה לברר איתו במה שונים הילדים של אז מהיום, והוא מחייך ואומר: "אגיד לך את מה שהבן שלי אביב אומר בראיונות: 'לא אכפת לי מהשאלות, אלא מהתשובות'. כל הרעיון למופע הזה נולד בחנוכה בשנה שעברה. הבת שלי שירה אמרה לי שאין לה לאן לקחת את הבן שלה לב. אז נזכרתי שפעם כתבתי לילדים, והחלטתי ליצור להם מופע ולקרוא לו 'אנטי פסטי - שם זמני'. השם כמובן השתנה, כי אני לא רוצה לפגוע. בעצם, אני כן רוצה לפגוע, אבל לא עכשיו. רציתי ליצור לילדים כמו שאני יוצר למבוגרים, ולבחור כל מונולוג וכל שיר בכבוד".

מלח הארץ

בין אם הוא יסכים עם המילים הללו ובין אם לא, גפן הוא ישראל. אם תרצו - מלח הארץ. הוא נולד שנה לפני שהמדינה הוכרזה באש, דם ותימרות עשן, גדל והתחנך בנהלל שבעמק יזרעאל, התנדב לצנחנים, עבר קורס קצינים ולחם במלחמת ששת הימים. בהמשך, עם תחושת האופוריה ששטפה את הארץ, עקר לתל אביב והיה לחלק מחבורת ברוכי כישרונות שעיצבו מחדש את התרבות המקומית.

הוא אוהב את הארץ ושונא אותה, מבקר אותה ועטוף באהבתה. כבר 40 שנה הוא כותב בטור שבועי ב"מעריב" על מערכת יחסיו הפרובלמטית עם המדינה. "בדרכי הקטנה אני מנסה לתקן את העולם, ודעותיי ידועות", הוא אומר, "תארי לך שעכשיו באיתמר, בן של מתנחל שר את 'הכבש', ואם ירצה השם הוא יהיה בעוד כמה שנים שמאלני".


גפן, המופע נולד בגלל נכדיי. צילום: יח"צ

כחלק מהרצון להעמיד אלטרנטיבה למיינסטרים, כך גם המופע החדש שלו מעניק לילדים שטופי הריאליטי אפשרות להיפגש עם משורר ילדים ענק ולשמוע משיריו במשך שעה. "לדבר לילד בכבוד, בלי להצטעצע", הוא אומר, "בלי שבר רפאלי תהיה סינדרלה. חלק מהמופעים מתקיימים במקומות כמו 'זאפה', והילדים מקבלים הרגשה כמו שאדם בוגר מקבל".

"איך שיר נולד" יראה במה גם בחול המועד סוכות במסגרת "פסטיבל מספרי הסיפורים" ה-20, שיריץ עשרות אירועים ויותר מ-800 משתתפים. יחד עם גפן יופיעו על הבמה ורד פיקר, יונתן ארצי וסיוון טלמור, אקסית "דה ווייס", עליה אומר גפן: "זמרת שמזכירה נשכחות, עם תום שעבר מהעולם".

נכדיו של גפן: דילן - בנם של אביב ושני פרידן, ולב - בנם של שירה ואתגר קרת, מהווים קהל אוהד במיוחד. "הם באים להופעות ומכירים את השירים, הוא מדווח, "זה באמת מפתיע, שמגיל שנתיים ועד גיל מאתיים כולם אוהבים לשמוע את השירים של 'הכבש'. הייתי ילד נמוך, קטן, מגמגם, שכותב שירים, והילדים מזדהים עם זה".

לא להאמין, אבל כבר בגיל 19, בעת שירותו הצבאי, הוציא גפן את הספר "שירים שענת אוהבת במיוחד", שהוקדש לאחותו בת ה-4. "אני עדיין סוג של ילד", הוא מחייך, "אחרת לא יכולתי להופיע בפני ילדים. את יודעת, מה שמייחד ילדים אלו השאלות האינסופיות, לעומת המחנה הלאומי, שאותו מייחדות התשובות הנחרצות".

ככל שהשנים נקפו, הכתיבה של גפן (66) התפרשה על עוד ועוד מחוזות: הוא העלה מופעי סאטירה, הוציא ספרים, כתב מחזות וכתב ותרגם שירים למבוגרים, אבל את הילדים לא שכח והמשיך לכתוב עבורם. ספרי הילדים שכתב: "ילד הכרובית", "אני אוהב", "מרק אקליפטוס", "אלרגיה" ו"גן החלומות האבודים" - עומדים בשורה אחת עם גדולי המשוררים בעברית לילדים.

"אני לא חושב שכל אחד יכול לכתוב שירי ילדים", הוא קובע, "בארץ יש מדיניות שכל כוכבת ריאליטי מוציאה ספר לילדים. לצערי, ילדים לומדים אותי בבתי הספר. למה לצערי? משום שיש לי הרושם שלמורה יש דעה והיא רוצה שהילדים יגידו את הדעה שלה. אני מעודד ילדים לפתח דעה עצמאית, והאוצר הגדול שלי הוא מכתבים של ילדים ששולחים אליי את הביקורות שלהם, ולא תמיד הן טובות. אין קץ לפליאה ולתום".

פסטיבל מספרי סיפורים, 19-28.9, תיאטרון גבעתיים. פרטים: www.yossi-alfi.co.il


תגיות: יונתן גפן  |  איך שיר נולד  |  הכבש השישה עשר  |  מופעי ילדים
הוספת תגובה 
תגובות 
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   RSS   |   תנאי שימוש   |   פרסום בעיתון סופהשבוע
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לעיתון סופהשבוע © 2013