ח"כ איציק שמולי מהעבודה הוא "הח"כ החברתי ביותר" מושב הקיץ של הכנסת שננעל לפני כשבועיים. הח"כ החברתי ביותר בשורות הקואליציה הוא דב ליפמן (יש עתיד).

הח"כ הכי פחות חברתי מבין כל חברי הכנסת הוא יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי) ואילו הח"כ הפחות חברתי באופוזיציה הוא ח"כ אלי ישי (ש"ס) שצבר אפס נקודות, כך עולה מנתוני "המדד החברתי" שפרסמה היום עמותת "המשמר החברתי", העוקבת אחר פעילות חברי הכנסת בתחום הכלכלי-חברתי ובתחום הגברת השקיפות.


הכי חברתי בכנסת, חבר הכנסת איציק שמולי. צילום: מרק ישראל סלם


הח"כ הפחות חברתי מבין כל חברי הכנסת הוא יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינאסקי (הבית היהודי) ואילו הח"כ הפחות חברתי באופוזיציה הוא ח"כ אלי ישי (ש"ס) שצבר אפס נקודות, כך עולה מנתוני "המדד החברתי" שפרסמה היום עמותת "המשמר החברתי", העוקבת אחר פעילות חברי הכנסת בתחום הכלכלי-חברתי ובתחום הגברת השקיפות.

העמותה, שכל חבריה הם מתנדבים, מפרסמת אחת למושב דו"ח מסכם על הפעילות החברתית של חברי הכנסת.משקיפי המשמר מגיעים לכל הדיונים בכנסת הקשורים לצדק חברתי ושוויון אזרחי. חברי הכנסת מדורגים במדד על סמך שני נתונים בלבד - האם הם הופיעו להצבעות במליאה על הצעות חוק חברתיות-כלכליות, וכיצד הצביעו בהן.

השר החברתי ביותר על פי המדד הוא שר הרווחה, ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) עם 12 נקודות. השרה הלא-חברתית ביותר היא שרת הבריאות, ח"כ יעל גרמן (יש עתיד), עם 3- (מינוס 3) נקודות.
בעשיריה הראשונה של הח"כים החברתיים ביותר, תשעה ח"כים הם חברי סיעת העבודה: איציק שמולי, איתן כבל, חיליק בר, נחמן שי, מיקי רוזנטל, משה מזרחי, מיכל בירן וסתיו שפיר. דב חנין (חד"ש) הוא הח"כ היחיד שדורג בעשיריה הראשונה - במקום השביעי.
לעומתם, תפקוד האופוזיציה נפגע בגלל נוכחות מועטה בהצבעות חברתיות-כלכליות. הגדילה לעשות סיעת מרצ, שהיתה בעבר הסיעה החברתית ביותר בכנסת. כל חברי הכנסת של מרצ דורגו נמוך של יותר מהח"כ החברתי ביותר בקואליציה - דב ליפמן. בכנס הקיץ האחרון, הציון הממוצע של הח"כים של מרצ הידרדר למקום השני בפער ניכר מסיעת העבודה (22.3 נקודות לעומת 38 נקודות לעבודה).

הכי פחות חברתי בכנסת, ח"כ ניסן סלומיאנסקי. צילום: מארק ישראל סלם


יו"ר המפלגה, ח"כ זהבה גלאון, דורגה במקום ה-37 עם 13 נקודות, אחרי חברי הכנסת מהקואליציה יריב לוין, חמד עמאר, בועז טופורובסקי, דוד צור, עדי קול, גילה גמליאל, משה פייגלין ואלעזר שטרן.
הדו"ח מציין כי בין היתר, אף חבר כנסת ממרצ לא נכח בהצבעה על חוק מע"מ אפס אחוז, הצעה אותה כינתה גלאון כ"מקוממת, לא חוקתית" ואף "יום כיפור של משרד האוצר".

ח"כ יריב לוין הוא שיאן הנוכחות בהצבעות חברתיות-כלכליות, עם נוכחות ב-92 הצבעות מתוך 106 (87%), ואחריו ח"כ דב ליפמן שנכח ב-91 הצבעות (86%). הח"כ החרוץ ביותר מהאופוזיציה הוא ח"כ חיליק בר, שהשתתף ב-79 הצבעות (75%).

ח"כ בנימין בן אליעזר השתתף רק ב-3 הצבעות חברתיות-כלכליות, אשר כולן התקיימו באותו יום. אולם השיא השלילי בנוכחות בהצבעות חברתיות-כלכליות שמור לשר החוץ אביגדור ליברמן, אשר לא נכח ולו בהצבעה אחת בנושאים חברתיים-כלכליים לאורך הכנס כולו.

הסיעה החרוצה ביותר היא סיעת העבודה עם נוכחות ממוצעת לכל ח"כ ב-48.3 הצבעות, וזאת בזכות מספר חברי כנסת, רובם ח"כים שזוהי כהונתם הראשונה. הסיעה החרוצה ביותר מהקואליציה היא סיעת יש עתיד, עם ממוצע של 43.9 הצבעות לח"כ. מרצ הידרדרה למקום השישי בדירוג הנוכחות של הסיעות, אחרי העבודה, יש עתיד, התנועה, הבית היהודי וש"ס.

בעז רקוץ', מנכ"ל המשמר החברתי, אמר כי "רבים מהח"כים ינסו לתרץ ולקשור את ציונם הנמוך במדד החברתי למצב הביטחוני בדרום, אבל לציבור אסור להתבלבל. הח״כים כנראה שכחו שכנס הקיץ היה כבר לקראת סופו כשמבצע "צוק איתן" החל. האכזבה הגדולה ביותר שלנו היא מהאופוזיציה. זו לא חוכמה להתעמת עם הממשלה רק באולפני טלוויזיה בנושאי חוץ וביטחון בזמן שמליאת הכנסת מופקרת בהצבעות על חוקים חברתיים."