לא עברו שלוש שעות מהרגע שצה"ל יצא למבצע "צוק איתן", ובאולפנים החלה מכונת התעמולה לעבוד. ראינו אותה, את שטיפת המוח הזאת, ב"עופרת יצוקה". ראינו אותה ב"עמוד ענן". כנראה שנגזר עלינו לראות אותה בכל פעם שצה"ל יוצא למבצע צבאי כלשהו ומבקש להכות באויב."כמה זמן זה יכול להימשך?", "האם לא כדאי לחפש נקודת יציאה?", "האם לא יכול להיות שצריך לנצל את זה שחמאס פגוע כדי להגיע איתו להפסקת אש כבר עכשיו?". מדינה שלמה מבקשת מצה"ל לתת לחמאס בראש, וחבורה קטנה של עיתונאים שממלאת את האולפנים באזור המרכז, דורשת "די".שוב אותה מקהלה קבועה של מנהלי שידורים שמכתיבים לכולנו מה לשמוע, מה לראות, מה לחשוב ומה טווח האפשרויות שצה"ל יכול לפעול בו. אה, וברור שכניסה קרקעית לעזה זה רע. שאסור לחשוב על זה בכלל. כי זה מסוכן. כי ממילא אי אפשר להשיג בכניסה כזו כלום. אני, אגב, לא תומך בכניסה קרקעית מהסוג המדובר, אבל אני יודע שיש הרבה אנשים שחושבים שזה בדיוק הדבר הנכון לעשות. ואני יודע שיש הרבה אנשים שחושבים שצריך לנצח את חמאס, ורוצים לשמוע מישהו באחד האולפנים מדבר על הצורך ב"ניצחון". כן, כן. "נ־י־צ־ח־ו־ן".אני יודע שמתישהו לא יהיה מנוס מלמצוא את הדרך לשחרר אותנו מהכיבוש הרעיוני הזה, של מי שהשתלטו על התודעה של כולנו, ולא מאפשרים לעם הזה לגלגל בראשו שום מחשבה או תוכנית אחרת מזו שמתיישבת עם תפיסות העולם הפוליטיות שלהם.אולפן שישי, מנהלי השידורים קובעים לנו מה לראות. צילום מסךהטיל של תל אביבלפני שנה וחצי עשה אהוד אולמרט סיבוב ראיונות בכל ערוצי התקשורת. זה היה כשהוא, ורוב העיתונאים שנתנו לו במה, עוד סברו שאף שהוא נאשם בקבלתשוחד, יהיה רעיון לגמרי לא רע אם הוא ישוב לכס ראש הממשלה. באולפן "וואלה" פגש אולמרט את ינון מגל וסיפר לו ביהירות איך "אחרי 'עופרת יצוקה', שנתיים ורבע שחמאס לא ירה אפילו פעם אחת".
 
מגל ניסה לתקן ולהזכיר לרה"מ לשעבר שחמאס ירה גם ירה, אבל אולמרט התעקש להתעמת עם העובדות. והעובדות מלמדות ש"עופרת יצוקה" לא הניב אפילוחודש אחד בלי ירי. שעוד בטרם מלאו 30 יום למבצע כבר נורו מהרצועה 88 פצמ"רים וקסאמים. שבשנתיים ורבע שבהן זכר אולמרט שקט - ואם לא שקט מוחלטאז אולי כמה "טפטופים זעירים", כפי שהסכים לתקן בהמשך - שוגרו מרצועת עזה 890 קסאמים ופצמ"רים, שגבו גם מחיר של הרוגים ופצועים.אולמרט לא שיקר. אני בטוח בזה. הוא פשוט לא זכר. למה הוא לא זכר? כי ה"טפטופים" האלה נפלו רק על שדרות ובנותיה. ומכיוון שכך, כלי התקשורת כמעט שלא טרחו לדווח עליהם. ומכיוון שכך, גם בראשו של אולמרט האירועים כלל לא התרחשו. ומכיוון שכך, ברור מאליו שהוא, כראש ממשלה, לא סבר שצריך להידרש אליהם ולטפל בהם. כי ככה בדיוק זה עובד.הירי מרצועת עזה לא החל אתמול. הוא קיים כל הזמן. טפטופים, זרזופים, קראו לזה איך שתרצו. חשבו איך רצתם השבוע לממ"דים בתל אביב או בירושלים,ודמיינו שיש הרבה אנשים שחיים כך כבר שנים. אילו האנשים האלה היו מעניינים את התקשורת, ולמישהו באולפן היה אכפת מהם בסתם יום של חול, והם היו זוכים לפתוח מהדורה בכל פעם שמישהו יורה עליהם טיל, הממשלה הייתה מרגישה לחץ עצום לפעול אחרי הטיל הרביעי לכל המאוחר.אבל מזה בדיוק חוששת התקשורת: מפעולה בעזה. ולכן בעיית הטילים נשארת כמעט כל הזמן העניין הפרטי של כמה משוגעים שבחרו לגור בשדרות או ביישובי האזור. קחו לדוגמה את עניין "תג מחיר". גרפיטי על קיר גורם לכל הדעות נזק קטן יותר מהנזק שגורם טיל שנופל לך בסלון. אבל התקשורת החליטהלטפל בגרפיטי במלוא החומרה, והתחילה להעלות כל מופע אזוטרי שלו לכותרת הראשית. ומה קרה אז? שרי הממשלה, שלא יכלו להישאר מאחור, מיהרו לכנות את התופעה "טרור" ולהקים מחלקה מיוחדת למלחמה בטרור הזה, בעלות של עשרות מיליוני שקלים.

מה שמדהים הוא שיישובי עוטף עזה אוכלים את הטילים האלה עם הקורנפלקס לארוחת בוקר כבר שנים. מקבלים בראש ושותקים. רצים לממ"ד, מחכים 15 שניות, יוצאים החוצה ורצים לפזר את הילדים לגנים ולבתי הספר כאילו לא קרה כלום ובלי לזכות למבזקון באתר חדשות. אבל עכשיו? מאות פעמים ראיתי על המסך, בהילוך חוזר, את אותו טיל עף מעל שמי תל אביב ומיורט. כאילו שעד אליו לא ראתה מדינת ישראל טילים. כאילו ישנו הטיל של תל אביב וישנם שאר הטילים.

במהדורת הערב ראיתי כתבה על אמהות תל אביביות שהתלוננו על הבלבול בבוקר שאחרי הגראד, ועל כך שלא היה ברור אם יש או אין קייטנה. אוי, אוי, אוי."ביום שיפלו טילים בתל אביב וייפגעו אזרחים, אין ממשלה שתוכל לעמוד בלחץ הציבורי להיכנס לעזה ולעשות שם סדר", כתב השבוע הפרשן הצבאי של "ידיעות אחרונות" אלכס פישמן. חבר'ה, מה זה, הקמתם מדינה עצמאית? בקיבוצי עוטף עזה, במרחק של מאות מטרים מלוע הקנה של חמאס, תחת אש, חקלאים חורשים מדי יום תלם בשדה ולא מייללים.תשאלו את חיים ילין, ראש מועצה אזורית אשכול, כמה משפחות חדשות הוא קלט בשנה האחרונה. "תל אביב הוכיחה שהיא איננה בועה", אמרה הכתבת בערוץ 2. תל אביב אולי איננה בועה אבל מי שמשדר אליה חי בתוך אם כל הבועות. 
יירוט בגוש דן, ממתי ת"א נהייתה מדינה עצמאית? צילום: אלוני מורפרשנות ללא בסיסלפני ההתנתקות הודיע "פרשן" חדשות 2, אמנון אברמוביץ, שלצורך ביצוע ההתנתקות הוא מוכן להתפשט מערכיו העיתונאיים ולאתרג את ראש הממשלה, אריאל שרון. על הרקע הזה די משעשע אותי להקשיב לפרשנויות הנוכחיות שלו על המהלך ההוא. כי כשאברמוביץ מדבר על ההתנתקות, הוא מזכיר לי משקיע שרכש מניה ואחרי שהיא התרסקה ב-90% הוא משכנע את כל חבריו לקנות אותה בעצמם. גם כדי לנסות להעלות את ערכה וגם כדי לספר לעצמו ולהם שהוא לא כזה אידיוט, כמו שהם אולי חשבו נוכח התוצאות.

בשבוע שעבר הוא ישב באולפן והרגיש צורך להסביר את עמדתו ההיא. "כשמדברים על היציאה מעזה, יש כאן תעתוע של הזיכרון ומניפולציה של העובדות", אמר. "כדאי להיזכר שכאשר נהרגה איילה אבוקסיס בשדרות ונהרגה דנה גלקוביץ בנתיב העשרה, זה היה שנתיים לפני ההתנתקות. וטיל גראד על אשקלון, ליד בית החרושת קרלסברג, נפל שנתיים לפני ההתנתקות".ראש אמ"ן לשעבר, האלוף במיל' עמוס ידלין, עוד תומך נלהב של המהלך, ביקש גם הוא להוסיף דבר מה. "נתון מספרי אחד מאוד חשוב", אמר, "בחמש השניםשלפני ההתנתקות נהרגו הרבה יותר ישראלים... מאשר מאז התנתקות".מי ששמע את שני הג'נטלמנים האלה יכול היה להתבלבל לרגע, בין אזעקה בירושלים לאזעקה בבנימינה, ולחשוב שמצבם של אזרחי ישראל מעולם לא היה טוב יותר. בואו נתחיל באמירה המביכה של ידלין: ממתי מודדים מצב ביטחוני רק לפי מספר ההרוגים? האם לפי שיטת ידלין השבוע האחרון היה שבוע רגיל, ככל השבועות, רק משום ש"כיפת ברזל" שמרה עלינו ואיש לא נהרג? מביכה יותר מהגישה של ידלין היא זו של אברמוביץ.הטענה שלא קרה כלום מאז ההתנתקות, כי ממילא רקטות היו גם לפניה, היא איוולת שאין כדוגמתה. האם כמות הירי לא צמחה פלאים מאז שיצאנו מגוש קטיף? האם הייתה לנו לפני ההתנתקות שנה שבה נורו למעלה מאלפיים טילים?ובכלל, גם אם יש צורך לטפל בטיל הראשון על שדרות כמו בטיל הראשון על תל אביב, האם אין הבדל בין ירי מצומצם לאזור קרוב - שדורש טיפול אבל הוא עדיין טיפול מורכב פחות ונגיש יותר - למצב שבו שני שלישים מהמדינה מבטלים קייטנות ושר בממשלת ישראל שוכב על הכביש בנתיבי איילון עם הידיים על הראש? באמת, אמנון, לא שמת לב שמשהו השתנה כאן מאז הטיל ההוא, שנפל ליד מפעל קרלסברג באשקלון?אתה לא יודע שהנטישה של ציר פילדלפי אפשרה להעביר בו, במסלול ירוק, אמצעי לחימה, טילי נ"ט, רקטות ארוכות טווח וחומרי נפץ? אתה צריך עזרה כדי להגיע לסעיף הנכון בדוח השב"כ שקבע כי "יציאת צה"ל מציר פילדלפי, עם השלמת הליך ההתנתקות בספטמבר 2005, הביאה לעלייה משמעותית בכמות הברחות האמל"ח שבוצעו לרצועה... ולהפיכתו של ציר הרצועה לציר מהיר ובטוח יחסית להברחות...". האמת, שאברמוביץ ימשיך לדבר. זכותו. השאלה היא מתי נזכה כבר לשמוע בערוץ 2 מישהו בעל דעה שונה.אלייך, יוניתמה שעשו חלק מערביי ישראל בשבוע שעבר היה טרור במלוא מובן המילה. התפרעויות כאלה לא נראו כבר שנים. לא בהיקפן, לא בחומרתן. תחנות הרכבת הקלה בירושלים הושמדו כליל, תשתיות חשמל נעקרו מהיסוד, אבנים הושלכו על נהגים בכביש החוף ובכביש 6, כבישים בצפון נחסמו בצמיגים בוערים, וכבישים אחרים נסגרו לתנועה מחשש לביטחון הנהגים. 

ויש עוד: רעולי פנים תקפו אזרחים באלימות. יהודי נשלף מרכבו שהוצת. דרכי הנגב הפכו סכנת חיים. מכוניות נרגמו בכניסה לעומר. יהודים הוכו על ידי ערבים במקומות שונים ברחבי הארץ. תושב טבריה שלח לי מייל שבו סיפר שהחליט להסיר מרכבו את דגל ישראל, שמתנופף עליו בימים של שגרה, מחשש לחייו. נהג קו האוטובוס הקבוע מירושלים למעלה אדומים החל לנהוג כשהוא חבוש קסדה, אחרי שערבים פוצצו באבנים אוטובוסים של חבריו.וזה ממשיך: שבוע קודם לכן הפגינו בנחל עירון ערבים וקראו לבצע עוד חטיפות של אזרחים. בשבוע שעבר נאספו בעכו מאתיים מפגינים ערבים עם דגלי אש"ף בידיהם וקראו לחטוף חיילים. פייסבוק הפכה לזירת הסתה ולעג ליהודים על רצח שלושת הנערים. יו"ר סניף חד"ש בעכו אמר בראיון: "אני לא מתכחש שבלברבים מערביי ישראל שוררת שמחה. אנחנו לא צוהלים ברחובות, אבל בהחלט שמחים".כלי התקשורת בחרו שלא להעביר את ההתרחשויות במלוא עוצמתן. נכון, ידענו שערבים זורקים אבנים, אבל מה שהוצג הוא בערך אלפית ממה שהתרחש, וגם זה בכריכה רכה. הסבירו לנו שהם כועסים על רצח מוחמד אבו חדיר. דיברו על "עימותים בין כוחות הביטחון למתפרעים", כאילו מדובר בקרב שווה ערך בלגיטימיות שלו. לא ראינו זעזוע, הלם, מילת ביקורת. לא ראינו מנהיגים ערבים נדרשים להתפתל ולהסביר.

מסננת דקה וצפופה הפרידה בין המציאות למסך. מי שביקש להבין למה זה קורה, קיבל גם הפעם את ההסבר מיונית לוי. "במהלך היום הזה, גם אתמול, מהומות של ערביי ישראל בתגובה לרצח הנורא של הנער מוחמד אבו חדיר", פתחה את אחד הדיווחים. "ברגע שפרצו המהומות האלה זה היה מאוד מובן, התפרצות הרגשות הזאת".מה מובן? שילד נרצח על ידי שלושה צעירים יהודים ואלפים מערביי ישראל מחליטים לתקוף כנקמה יהודים בכל רחבי הארץ. סליחה, יונית, הרעיון הזה של לפגוע במישהו אחד כי מישהו אחר פגע בך, זו לא תורת "תג מחיר" כולה על רגל אחת? אז מאיפה הסלחנות הזאת פתאום? הרי גם אלה שניקבו ביצהר את צמיגי רכבו של המח"ט וקרעו את האוהל הצה"לי בעמדה הצבאית הסמוכה, עשו את זה כי הם זעמו על משהו אחר. על זה שהרסו להם את הבית. גם שם גילתה מהדורת חדשות 2 כל כך הרבה יכולת להבין, להכיל ולקבל?שועפט
המהומות במזרח ירושלים, התקשורת הציגה אלפית ממה שקרה. צילום: פלאש 90ומילה על עמיר פרץבלי להפריע לחגיגת ה"כל הכבוד לעמיר פרץ, שהביא לנו את 'כיפת ברזל'", אני מבקש רק להזכיר ציטוט אחד ישן של האיש, שתמך נלהבות בהתנתקות. "אני גר בשדרות ואני לא חושב שמבחינת הקסאמים שמגיעים מבית חנון, לפינוי היישובים תהיה השפעה על אותו מתרס, או מתחם, או אותה גבעה שאני רואה כל בוקר מהבית. גם היום כשמישהו מבית חנון רוצה לשים את השרוול ולירות, הוא עושה זאת". 

והתנועה לאיכות השלטון, שבשגרה עושה עבודה מבורכת בתחומים אחרים, החליטה השבוע לשחרר הודעה שלפיה "ראוי לתת לפרץ את כל ההערכה והשבחים על כך שגילה את המנהיגות המצופה מנבחר ציבור", עשו טובה וחזרו להילחם בשחיתות. אתם טובים יותר בזה. עמיר פרץ
עמיר פרץ, תיזכרו גם בציטוטים קודמים. צילום: מרק ישראל סלםמה שמגיע לחמאסבהמשך לטור מהשבוע שעבר, הנה מה שהעברנו השבוע בטובנו כי רב לממשלת חמאס, דרך מעבר כרם שלום: 1,366 משאיות של סחורות מסחורות שונות, בהן שלוש משאיות של מוצרי חשמל, 30 משאיות של מוצרי היגיינה, 57 משאיות של ביגוד והנעלה, 22 משאיות מלט, 19 משאיות ברזל ו-78 משאיות של בשר, עופות ודגים. כי חשוב מאוד לשמור על שגרה, בעיקר ברגעים קשים. מה שחשובועוד הערה אחת לעורך חדשות החוץ של ערוץ 2, ערד ניר, שצייץ השבוע בטוויטר: "לכל המתלהמים, לשמחתנו אנחנו מוגנים. 'כיפת ברזל', מקלטים וחדרי ביטחון, פיקוד עורף יעיל וצבא מצטייד היטב. לאזרחים מולנו אין דבר מכל זה! תחשבו". ביום שבו האויב שמולנו ישקיע שקל אחד כדי לבנות ממ"ד לאזרחים שבחרו בו, או יחשוב להתקין להם אזעקה כדי שיספיקו לברוח לפני הפצצה ישראלית, נתחיל לחשוב על זה.