כשהדתיים שובתים, השמאל חוגג. קחו למשל את מהדורת חדשות ערוץ 2 בערב שבת הקרויה "אולפן שישי", אחת התוכניות המרתיחות ביותר עבור כל מישאוחז בדעה ימנית. רינה מצליח, שבשאר ימות השבוע מנסה להצטייר כעיתונאית אובייקטיבית נטולת פניות, אמרה בערב שבת שעברה, ואני מצטטת: "אני מציעה לך אמנון (אברמוביץ' - ק"א) לטייל בביתר, במאה שערים, בבני ברק, ואחר כך לטייל באפרת ובאלקנה, ותראה איפה באמת המדינה משקיעה, את הכבישים, איפה היא שמה באמת את הכספים והתקציבים הגדולים". ואברמוביץ' עונה: "את מספרת לי? מצאת באמת למי להגיד".עלילת דם של ממש, ואסביר: האם יכול להיות שבאפרת ובאלקנה חיים אנשים עשירים? האם יכול להיות שהם עשירים כי הם עובדים ולא חובשים את ספסלי בית המדרש? האם ייתכן שאנשים אלה משלמים יותר ארנונה ולכן היישוב שלהם מטופח יותר? כמובן שכן.ועכשיו לשקר הגדול של הכבישים. ביהודה ובשומרון יש כבישי אפרטהייד: כבישים המותרים לנסיעת עם אחד בלבד, ואילו עם שני מנוע משימוש בהם. מאז הסכמי אוסלו נחסמו כבישים ראשיים בפני מכוניות יהודיות, בעוד שהפלסטינים נוסעים בכל הכבישים ביהודה ושומרון באין מפריע. אין כבישים ליהודים בלבד, אבל יש לערבים בלבד.בהסכמי אוסלו ויתרנו על הנסיעה בכבישים אלו, ויתרנו על כניסת רכבים ישראליים לערים פלסטיניות, ונאלצנו לבנות כבישים עוקפים. זה לא מרצוננו, זה בגלל רבין ופרס. אבל לא אברמוביץ' ולא מצליח נותנים לעובדות זוטות אלה לבלבל להם את האג'נדה. במקרה הזה, שנאת המתנחלים עולה אפילו על שנאת החרדים.
השמאל חוגג בערב שישי. צילום: ערוץ 2יגאל מוסקו שלנולאחר מכן הוקדשו דקות שידור יקרות מהמגזין בכתבת הסתה רעילה נגד מתיישבי היישוב "אש קודש". "האם שם תוצת האש שכולם חוששים ממנה?", הציג דני קושמרו את הכתבה, ולפניכם נגללה פרשה נוראית של גזל קרקע והתעמרות בפלסטינים עובדי האדמה המתונים, בידי קומץ הזויים מזוגגי מבט.

"את הסיפור בחרנו להתחיל באיש הזה, שנראה מבוגר מ-55 שנותיו", אומר הכתב יגאל מוסקו, והמצלמה מתמקדת במקל ההליכה של הערבי, עולה אט אט לפניו. ברקע שדות, והוא מספר שהמתנחלים גזלו לו אותם דונם אחר דונם. "הוא מנצל את הצילומים שלנו על מנת לפסוע בשדה שלו", ממשיך הכתב, "אם לא היינו כאן הוא לא היה מעז, 'כי הם עלולים להרוג אותי'". 

לאחר מכן רואים את המאחז. המצלמה מתמקדת בכלבים נובחים ובאוסף גרוטאות ברזל. "כרגיל, המאחז לא חוקי, אבל משרד השיכון מימן את התשתיות, והצבא מעניק אבטחה הולמת", מוסבר (כי הרי הכפר הערבי חוקי, כמובן. ולחקלאי יש מסמכים המשייכים לו את האדמה הנגזלת, כמובן. ותשובה ציונית הולמת לרצח מאבטח המוסד לביטוח הלאומי בירושלים היא לא סיבה טובה להשקעה, כמובן).

בינתיים, בעוד אנחנו מתעצבנים, חיילים פוסעים על המרקע, ומתנחל שבונה את ביתו מתעצבן על צוות הטלוויזיה ואומר לו להסתלק מהמקום. מהעצבני חותכת המצלמה לעדר צאן היוצא למרעה פסטורלי, עם רועה הצאן השורשי שלו מהכפר כוסרא, ש"סובל מהתנכלויות חוזרות ונשנות מתושבי המאחז". 
"אולפן שישי", שנאת מתנחלים עולה אפילו על שנאת חרדים. צילום: ערוץ 2

תושבי המאחז לא מתראיינים כי הכתבה תשודר בשבת, אבל הצוות הנמרץ לא אמר נואש ומצא יהודי תושב חברון שיתראיין במקומם. מה הקשר? מה זהמשנה. בלשון המעטה אומר שהמרואיין לא מציג את הצד הנינוח של המתיישבים. על מנת לא לפגוע בכבודו של היהודי היקר אומר רק שלא במקרה הוא לא עוסק בדברור וביחסי ציבור. 

וכולי וכולי. הרעל ממשיך לפעפע, מגובה בתמונות הלקוחות מהאתר הידוע "קוסרא.נט", שעליהן מתבססת הכתבה: תמונות של מכוניות שרופות בכפר. המשטרה, שבאה לחקור, הותקפה באבנים ובבלוקים וסגרה את החקירה, ומסרה כי כל סיפור ההצתה פוברק. "יותר מ-90 אחוז מתלונות הפלסטינים על פגיעה בהם וברכושם מצד המתנחלים נסגרות עקב כישלון החקירה להביא ראיות", אומרים במשטרה. 

האם הכתב היה הוגן מספיק לציין שגם רוב התלונות של היהודים על חבלות בהם וברכושם מצד הערבים נסגרות, ומספרן גדול עשרות מונים? ברור שלא. למה לו. זה הורס את הטיעון.יגאל מוסקו שלנו הרס לי את הערב. מזל שרוב הימניים דתיים, ולכן לא רואים את ההשתוללות הפראית של השמאל בערב שבת. להם יש שבת של שלום ונחת, בעוד הציבור החילוני שצופה בהסתה הזאת מתודלק בשנאה נגדם, על דברים שהם אפילו לא ידעו שהם ביצעו.

האם מישהו יעצור אותם? קשה לי להאמין. לכן אני מכוננת כאן את פינת המלשינון: הייתם עדים להסתה נגד מתנחלים? אנא, כתבו לי ל- armadil@017.net.il. בסוף הטובים ינצחו.

הכוכב הגדול מכולם

ביום שני הלך לעולמו הרב מנחם פרומן. כשעברנו ליישוב תקוע לפני שנתיים וחצי אמרו לנו שימיו ספורים. את ימיו אלה מילא הרב בלימוד הזהר לקהל עצום מכל הארץ ובהידוק הקשר עם מוזיקאים נפלאים שבאו לשיר בשיעורים אלו.כך, למרות דעותיו השנויות במחלוקת, הוא הצליח לעורר אהבה בלבבות רבים. היה לו קטע כזה - בכל מופע של כוכב רוק שבא לבקר הוא לימד את הקהל למחוא כפיים. "מרימים את יד שמאל, ואחר כך את יד ימין, ומפגישים אותן", היה אומר כוכב הרוק הגדול מכולם. יהי זכרו ברוך.


הכוכב הגדול מכולם, הרב פרומן. צילום: רויטרסגלו את החדשות לפני כולם. הצטרפו בלייק לפייסבוק שלנו.