עם הפנים לעתיד משיקים בימים אלה 'יקבי כרמל' יקב חדש ומודרני באזור התעשייה באלון תבור...

בשבוע שעבר הושק משכנם החדש של 'יקבי כרמל' באזור התעשייה אלון תבור - מפעל חדשני מהגדולים מסוגו במזרח-התיכון שבהקמתו הושקעו כ-85 מיליון שקל. היקב המודרני באלון תבור המשתרע על-פני 11,500 מ"ר, יחל לפעול במתכונת מלאה במהלך הרבעון הראשון של 2016. הצפי בחברה הוא כי המהלך יביא להרחבה משמעותית של פעילותם של יקבי כרמל ולכושר ייצור של מעל 15 מיליוני בקבוקי יין בשנה, תוך שימוש במערך הטכנולוגי החדש שביקב לצורך בקרת האיכות המוצר שתאפשר שליטה מקסימלית בתהליך ייצור היין.
יקבי כרמל, הוותיק שביקבי ישראל, עולה לפריפריה וייפרד בקרוב ממתחם היקב ההיסטורי בראשון-לציון... (צילום: יח"צ)יקבי כרמל, הוותיק שביקבי ישראל, עולה לפריפריה וייפרד בקרוב ממתחם היקב ההיסטורי בראשון-לציון... (צילום: יח"צ)
יקבי כרמל, הוותיק שביקבי ישראל, עולה לפריפריה וייפרד בקרוב ממתחם היקב ההיסטורי בראשל"צ... (צילום: יח"צ) היקב צפוי לרכז את פעילותו הלוגיסטית, כמו גם את פעילות הביקבוק של כל קבוצת יקבי כרמל, עד לקיבולת אחסון של מעל 5 מיליון ליטרים יין בשנה. לצד היקב החדש באלון התבור פועלים כיום, בין היתר, תחת הקבוצה: היקב הוותיק בזיכרון יעקב, יקב 'קאיומי' שבגליל ליד צפת ויקב הבוטיק 'יתיר' שבתל ערד. יקבי "כרמל מזרחי" נוסדו במושבות ראשון-לציון וזיכרון יעקב בשנת 1882, בתקופת העלייה הראשונה. לאחר מספר ניסיונות של התושבים לגדל תבואה באדמות המושבות, הם פנו לברון רוטשילד, תורם הקרקע, על-מנת להתייעץ עמו לגבי גידולי החקלאות האופטימליים לאזור זה. הברון רוטשילד מיהר לשלוח לאזור מומחים שלאחר בדיקה המליצו על גידול גפנים. בנייתו של היקב בראשון-לציון הושלמה בשנת 1889, ובהמשך הוא הורחב מספר פעמים עקב הגידול בהיקף הייצור. בקרוב ייפרדו יקבי כרמל מהמתחם ההיסטורי של היקב בראשון-לציון שנחשב לאחד מסמלי ההתיישבות הבולטים בארץ ישראל, בו יוסדה תעשיית היין המקומית בשנת 1882. על-פי התכנון צפוי המתחם הוותיק לעבור תהליך שימור, בסיומו ייפתח מחדש כאזור בילוי ותיירות. עם זאת, חלק מתהליך הייצור יישאר בזיכרון יעקב, לצד מרכז תרבות היין ומרכז המבקרים הפועלים ביקב ההיסטורי. לחיי השנים שבדרך!