הליפסטיק נמצא איתנו מקדמת דנא, וקיימות הוכחות לכך שהיה בשימוש כבר לפני 5,000 שנה בתרבויות בבל ויפן העתיקות. מאז עבר גלגולים שונים, אך גם היום הוא בבסיסו עשוי משעווה בשילוב שמנים ופיגמנטים המעניקים לו את הגוונים השונים. "השפתון הוא ללא ספק מוצר האיפור הפופולרי ביותר בקרב נשות התרבות המערבי, והסטטיסטיקה מדברת בעד עצמה - אין אישה בעולם המערבי שלא החזיקה ומרחה על שפתיה ולו פעם אחת שפתון", אומרת מאיה לזר, מנהלת ההדרכה לוריאל פריז, ומנדבת טיפים שכל אישה צריכה לדעת:

  • התאמת גוון - מומלץ להתאים שפתון כשאת נטולת איפור, כך שבחירת הצבע תהיה מדויקת לגון עור הפנים שלך. לבעלות צבע עור פנים שזוף, מומלצים הגוונים החמים עם תת־גוון אדום וכתום, ולבעלות עור פנים בהיר יחמיאו יותר גוונים קרים עם תת־גוון ורוד.
  • התאמה אישית - לנשים בעלות שיניים צהבהבות, מומלץ להימנע מגוונים של אדום כהה כדי שלא יבליטו את גון השיניים. לבעלות שפתיים דקות, מומלצים גוני אדום בהיר, היוצרים אשליה של שפתיים מלאות יותר.
  • עיפרון שפתיים – מטרתו לא רק לתחום את גבולות השפתיים ולהקל את מריחת השפתון, אלא גם למנוע זליגה של השפתון מהמסגרת. לבעלות שפתיים שאינן סימטריות, עיפרון התואם לגון השפתון מסייע ביצירת מסגרת סימטרית.
  • מריחה נכונה - התחילי ממריחת השפתון במרכז השפתיים העליונות כלפי חוץ לכל צד ולאחר מכן, המשיכי באותה דרך בשפתיים התחתונות. למניעת ברק ולמראה מאט ניתן לטפוח קלות על השפתיים עם נייר טישו ולפדר במעט פודרה או צללית.
  • עמידות - כדי ליצור עמידות של השפתון לאורך זמן, יש למרוח מעט מעיפרון השפתיים, ומעליו למרוח את השפתון, לפדר בפודרה שקופה ושוב למרוח את השפתון. דרך נוספת היא להניח מעט קונסילר או מייק־אפ על השפתיים לפני מריחת השפתון. הגוון שיתקבל יהיה עמוק ועמיד לאורך כל היום.

כך תטפחו את השפתיים בימי קורונה:
אובדן הלחות בשפתיים הוא גדול יותר מאשר באזורי הפנים או הגוף האחרים. עור השפתיים שלנו עדין מאוד ודק יותר מהעור ביתר חלקי הגוף, למעט אזור העיניים. המסיכה בעידן הקורונה אף מגבירה את היובש ואת הגירויים בשפתיים. כשהשפתיים שלנו יבשות, אנו נוטים באופן טבעי ללקק אותן, אך זו טעות. לטווח הארוך, פעולת הליקוק רק מחמירה את המצב.

אז מה כן ניתן לעשות? ואיך מטפלים בשפתיים יבשות? חנית נצר, מנהלת הדרכה במותג הטיפוח הניו־יורקי Kiehl’s, ממליצה על שתיית מים מרובה וליחוח השפתיים בשפתוני לחות מחומרים טבעיים. כשאנו בוחרים תכשיר לשפתיים, חשוב לשים לב למרכיבים שלו, ועדיף שיהיו מרכיבים טבעיים על מנת למנוע תגובות אלרגיות. בנוסף, ניתן להשתמש לפני השינה במסיכת שפתיים לשיקום וחיזוק ולתוספת לחות והזנה.

כך תטפחו את השפתיים בימי הקיץ:

ד”ר רון יניב, מומחה לרפואת עור, מבהיר שמה שקורה לעור גופנו בעת חשיפה לשמש - קורה גם לעור השפתיים. מאחר שעור השפתיים כאמור דק יותר, הוא חשוף יותר לנזקי הסביבה, ובמיוחד לקרינה. התייבשות והזדקנות של עור השפתיים הן תופעות שכיחות למדי בחשיפה ממושכת לשמש, וכך גם הרפס, שחשיפה לחום או לקור קיצוניים נחשבת אחד הטריגרים להתפרצותו.

מאחר שלא ניתן למרוח קרם הגנה על השפתיים כמו על העור בשאר חלקי הגוף, עומדים לרשותנו שפתונים המציעים גם מקדם הגנה. אך האם כל שפתון יכול לסייע להגנה על השפתיים? לא. שפתון רגיל, ללא מקדם הגנה, לא מגן כלל על השפתיים. שפתונים עם מקדם הגנה SPF10 מציעים, כביכול, הגנה מסוימת מקרני השמש, אך הגנה זו חלשה מאוד ולא אפקטיבית. רק מקדם הגנה גבוה, שמספרו 30 לפחות, ועדיף 50, כדוגמת בליסטקס, נחשב אפקטיבי לאורך זמן.

מוצרים מומלצים לטיפוח השפתיים:

1._בליסטקס אולטרא SPF50. 14.90 שקלים (צילום: יח''צ)1._בליסטקס אולטרא SPF50. 14.90 שקלים (צילום: יח''צ)

2._וזלין מיני בניחוח קרם ברולה.14.90 שקלים (צילום: יח''צ)2._וזלין מיני בניחוח קרם ברולה.14.90 שקלים (צילום: יח''צ)

3._דוקטור עור. שפתון הגנה טיפולי SPF 50. 40 שקלים (צילום: יח''צ)3._דוקטור עור. שפתון הגנה טיפולי SPF 50. 40 שקלים (צילום: יח''צ)

אסתי לאודר. שפתון לחות 150 שקלים (צילום: יח''צ)אסתי לאודר. שפתון לחות 150 שקלים (צילום: יח''צ)

ביוטיקייר אודם נוזלי 7.90 שקלים (צילום: יח''צ)ביוטיקייר אודם נוזלי 7.90 שקלים (צילום: יח''צ)

איל מקיאג'. 119 שקלים (צילום: אור אפרתי)איל מקיאג'. 119 שקלים (צילום: אור אפרתי)

סקארה. ליפגלוס טו באב. 9.90 שקלים (צילום: קית גלסמן)סקארה. ליפגלוס טו באב. 9.90 שקלים (צילום: קית גלסמן)

ג'ייד. 79.90 שקלים (צילום: יח''צ)ג'ייד. 79.90 שקלים (צילום: יח''צ)

מאק. 99 שקלים (צילום: יח''צ)מאק. 99 שקלים (צילום: יח''צ)