אתמול (שני) בלילה הורגש רעש אדמה קל בדרום הארץ. הוא התרחש בלילה שלאחר פרסום מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל, שעבר לראשונה מתחילת 2016 לקידומת חיובית של 0.4%. במונחים כלכליים אין מדובר עדיין ברעידת אדמה. למרות זאת, בהתחשב בעובדה שמחירי הדירות במדד המשתקפים בעלות השכירות ובהוצאות אחזקת דירה כמעט לא השתנו, המדובר ברעידת אדמה קלה בשוק הדיור. המחירים הפסיקו לזנק מדי חודש וניתן לשער שעד סוף השנה הם גם יתחילו לרדת.
 
האוויר מהבועה המנופחת עד כדי התפקעות מתחיל לאזול בהדרגה. מידע זה מונח בפני הזוגות הצעירים המוזמנים להחליט מה לעשות: לא לבטל את התוכניות ולקנות בכל זאת, או לשבת על הגדר ולהמתין לירידת המחירים המיוחלת. אפשרות נוספת היא להצטרף למפעל ההגרלות של השר משה כחלון בדמות אחד ממכרזי “מחיר למשתכן” בתקווה לזכות בדירת החלומות בהנחה של מאות אלפי שקלים.
 
המחירים בסופו של דבר ירדו כי כך פועלים חוקי הכלכלה, אך השאלה היא איך זה יקרה. אם הבועה תתפקע ברעש גדול והמחירים יתרסקו בעשרות אחוזים (ונקווה שלא כך יקרה), זוג צעיר שקנה דירה עלול להתחרט על הצעד כל ימי חייו.
 

נזקי הבועה, המתבטאים במחירי הדיור המתנפחים, הם רק חלק מסיפור. הבועה יצרה כאן תעשיית חלומות נלווית של התעשרות מהירה המתנפצת ממש בימים אלה מול עינינו. כאן טמונה הבעיה העיקרית. זוגות צעירים, משקיעים, הרפתקנים וסתם מאתרי מציאות החליטו לקצר את הדרך בתקווה לחסוך כמה מאות אלפי שקלים באמצעות קבוצת רכישה כדוגמת ענבל אור. שיטת אור, על פי עדותה היא, עבדה לפי העיקרון של אובר־בוקינג, כמקובל בחברות התעופה. בבית המשפט התברר שהשיטה אכן התבססה על עסקי אוויר, ולא תמיד מי שנרשם לפרויקט זכה לקבל את המקדמה חזרה. כל עוד מחירי הדירות נסקו, הכל המשיך לדפוק כמו שעון. הפראיירים החדשים הגיעו והחליפו את אלה שקדמו, בדיוק כמו בשיטת הפירמידה.
 
השבוע הצטרפה ל”אור סיטי” גם חברת "אדמה”, שבעל השליטה שלה ביקש הקפאת הליכים על רקע קשיי נזילות. ב”אדמה”, כמו ב”אור סיטי”, בנו על הבהלה לזהב של שוק הדיור. הם מכרו חלומות של הפשרת קרקעות חקלאיות לבנייה כאשר כל בר דעת יודע שתהליכים כאלה נמשכים עשרות שנים. אבל בשוק לוהט כזה, ניתן למכור קרקעות עם אישורי בנייה פוטנציאליים אפילו על הירח. ב”אדמה” נחשף הבלוף לאחר שהבועה של ענבל אור התפוצצה.
 
סביר שבשבועות הקרובים נשמע על התפקעות בועות נוספות כמו אלה של “אור סיטי נדל"ן” ו”אדמה”, ואלה עשויות לנבא גם את בוא החורף בשוק הדיור. ייתכן שזה יקרה כבר בחורף הקרוב או בזה שאחריו, אבל ברור שהמצב הנוכחי לא יכול להימשך, והמחירים ירדו.
 
כל זוג צעיר מוזמן לעשות את השיקול אם לקנות ולבכות או להמתין. הוא חייב לשאול אם בבואו לקנות דירה ממוצעת (שמחירה 1.43 מיליון שקל), הוא מסוגל לשלם את החוב עם משכורות השקולות ל־146 חודשי עבודה. אם כן, אז בהצלחה.