בית משפט השלום בראשון לציון דן כעת (שני) בבקשת המשטרה להאריך את מעצרם של המיליארדר הישראלי בני שטיינמץ והיועץ הפוליטי טל זילברשטיין, החשודים בביצוע עבירות על חוק איסור הלבנת הון, זיוף מסמך, שימוש במסמך מזויף, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, שיבוש מהלכי משפט ומתן שוחד. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרם בשמונה ימים. 

הבוקר עיכבה המשטרה את השניים, יחד עם שלושה חשודים נוספים, בהם יושב הראש הזמני של דירקטוריון בזק, דוד גרנות. על פי החשד, הם פעלו באופן שיטתי עם החשוד העיקרי, וזאת על מנת לייצר ולהציג חוזים ועסקאות פיקטיביים, בין היתר בתחום הנדל"ן במדינה זרה וזאת לצורך העברות כספים והלבנת הון. גרנות שוחרר לבית לאחר חקירתו ורשאי לשוב לעבודתו.

הבוקר הודיעה חברת בזק לבורסה לניירות ערך, כי גרנות עוכב לחקירה. עם זאת, הבהירו בהנהלה כי לחקירתו של גרנות אין קשר לחשדות נגד בעל השליטה בחברה, שאול אלוביץ'.

דוד גרנות. צילום: ראובן קסטרודוד גרנות. צילום: ראובן קסטרו

 
לטענת המשטרה, החשודים, בהם כאמור, שטיינמץ וזילברשטיין, פעלו באופן שיטתי על מנת לייצר ולהציג חוזים ועסקאות פיקטיביים, בין היתר בתחום הנדל"ן במדינה זרה וזאת לצורך העברות כספים והלבנת הון. לכל אחד מהמעורבים מיוחסות עבירות שונות ובמהלך הפעילות הבוקר בוצעו חיפושים בבתיהם ובמשרדים המשמשים את חלקם. 

לכל אחד מהמעורבים מיוחסות עבירות שונות ובמהלך הפעילות הבוקר בוצעו חיפושים בבתיהם ובמשרדים המשמשים את חלקם. בהמשך להתפתחויות בחקירה יוחלט האם להביא את מי מהמעורבים לבית המשפט לדיון בעניינו. החקירה מתנהלת בשיתוף פעולה בין היחידה הארצית של משטרת ישראל לבין רשויות האכיפה בארצות הברית ובשווייץ.

שטיינמץ אמר בבית המשפט כי "גרתי שנים רבות בחו"ל ואני מרגיש נורא שמדינת ישראל עשתה לי דבר כזה. אני מרגיש שאני עכשיו במדינה טוטליטרית. להגיד שאני שיבשתי חקירה? לא שיבשתי חקירה. אין פה כלום. הכל זה מלחמות פוליטיות. כל התיק בשווייץ בנוי על עדה שקרנית. לא היה פה כלום".
לדברי איש העסקים  "אי אפשר לשתף פעולה כמו ששיתפתי. כל החקירה הזאת פוליטית. יש פה מלחמה פוליטית וג'ורג' סורוס שסימן אותי. כל החקירה הזו זה כלום ולא יהיה פה כלום".

"זה כמו דיקטטורה שמחליטה ומסמנת אנשים. להגיש ששיבשתי חקירה 23 פעמים זה מגוחך. לא הוטחה בי אפילו טענה אחת לגבי שיבוש חקירה. שמונה חודשים שיתפתי פעולה. הבאתי מסמכים והתייצבתי במשרדים שש פעמים. אין כלום ודאי שאני לא משבש. להוציא צו מעצר זה דבר נורא".

החקירה נוכחית היא הסתעפות של פרשה קודמת בה מעורב שטיינמץ. ביאח"ה מתנהלת זה תקופה ארוכה, חקירה בחשד למתן שוחד לעובד ציבור זר ולהלבנת הון. עולה כי בפרשה המקורית ניתן שוחד של עשרות מיליוני שקלים לנשיא גינאה בעבר ולאשתו באמצעות חברת BSGR שבבעלות שטיינמץ בתמורה לזיכיון כריית ברזל בין השנים 2006 ל-2012. הפרטים אודות הפרשה הזו פורסמו בעבר לאחר ששטיינמץ נעצר.

בראשית הדיון אמר נציג המשטרה, רפ"ק אבשלום אחרק, כי יש הרקבה מאוד פעולות חקירה שתלויות אחת בשנייה. על מנת לבצען צריך שהחשודים יישארו במעצר. רפ"ק אחרק ביקש להוציא מן האולם בטרם החל הדיון את בן זוגה של בתו ואת גיסו של שטיינמץ בטענה ששמם עלה במהלך החקירה כמעורבים, מה שמעלה את האפשרות כי הם יזומנו בהמשך למתן עדות או לחקירה. "זאת אמנם פרשה חדשה, אולם היא נקשרת לפרשה הישנה. אפשר לומר שהאקדח מהמערכה הראשונה ירה במערכה השנייה שבה אנו נמצאים.