המרכז הרפואי "מעייני הישועה" התקין מערכת חדשה להשמדת נגיף הקורונה במחלקת טיפול נמרץ למונשמי קורונה ובמחלקת האשפוז של חולי הקורונה. המערכת מורכבת ממספר מוצרים מבוססי אור אולטרה סגול בגל אור ייחודי שנמצא כקטלני לנגיף הקורונה, אינו מסרטן ובטוח לשימוש בקרבת בני אדם, לרבות חולים ריאתיים.

המערכת היא פרי מחקר ופיתוח של איש העסקים אלדד פרי, צוות רפואי בראשותו של ד"ר בוריס אורקין וצוות פיזיקאים, והיא מבוססת על אלגוריתם פיזיקלי המתאים את מוצרי המערכת באופן מדעי לחללים המיועדים לטיהור תוך חישוב אורכי הגל וההספקים הנדרשים של הנורות לטיהור מקיף ובטוח. המערכת מחסלת את נגיף הקורונה בחדר עד חצי שעה ומבלי לגרום נזק לבני אדם.

אלדד פרי (צילום: יחצ)אלדד פרי (צילום: יחצ)

ד"ר אורקין ציין כי "נורות UV משמשות כבר שנים לטיהור וחיטוי חדרי ניתוח בבתי חולים בישראל ובעולם, אולם בשנת 2009 רשויות הבריאות בארה"ב יצאו עם אזהרה כי חלק מהנורות מייצרות מולקולת אוזון שעשויה להיות מסוכנת מאוד, בעיקר לחולים ריאתיים. מסיבה זו לא נעשה בהן שימוש למלחמה בנגיף הקורונה, מחשש שיסכנו את החולים". הוא הוסיף: "שימוש לא מבוקר וישיר בנורות אולטרה סגול רגילות לחיטוי מייצר קרינה מסוכנת לעור ולעיניים. לכן, לאחרונה יצאה המלצה של ארגון הבריאות העולמי שלא לעשות שימוש באור אולטרה סגול לחיטוי ידיים. עם זאת, במחקר שערכתי מצאתי שיש נורות אולטרה סגול, עם גל אור ייחודי שאינו מייצר אוזון, אך יעילות מאוד בחיטוי מבנים וחדרים ולכן מתאימות במיוחד לטיפול בנגיף".

הרופא ציין כי "בנוסף, אותן נורות ספציפיות אינן מייצרות קרינה מסוכנת לעור ולעיניים.  באמצעות אלגוריתם פיזיקלי ניתן להתקין מערכת נורות ומוצרים עם אורכי גל והספקים שונים המותאמים לגודל החדר או המבנה. מערכת כזו יכולה לחסל את נגיף הקורונה במשך זמן של עד חצי שעה ללא כל סכנה לאדם".

לדברי פרופ' מוטי רביד, מנהל המרכז הרפואי, במחלקה המטפלת בחולי קורונה מותקנת כעת מערכת לחיטוי בעזרת מנורות הפולטות אור אולטרה סגול. "אלה נורות מיוחדות הפולטות אור בתדירות שאינה גורמת להיווצרות אוזון באוויר, ובכך הן בטוחות לשימוש גם בחדרים בהם נמצאים חולים מונשמים", ציין, "הפעלת המנורות גורמת להשמדה של מיקרואורגניזמים, כולל חיידקים ווירוסים. הפעלה במשך דקות עד חצי שעה בכל משמרת, מקטינה בשיעור ניכר את הסיכון להדבקה של צוות רפואי וסיעודי המטפל בחולים. במחקרים שנעשו לאחרונה נמצא שקרינה זו גורמת להשמדת וירוס ה-COVID19 על פני משטחים שהוקרנו, לכן בטיחות העבודה של הצוות משתפרת".

כאמור, איש העסקים אלדד פרי איתר מספר יצרנים בודדים בעולם המייצרים את הנורות הנדירות בגל האור הייחודי, וגייס צוות של פיזיקאים ומומחים רפואיים לפיתוח והתקנת מערכת "אולטרה ויולט ישראל". חשוב לציין כי לא מדובר במוצר מדף שניתן לרכוש בחנויות או ברשת, אלא מדובר במערכת "טיילור מייד" המבוססת על אלגוריתם פיזיקלי המתאים את מערכת הנורות והמוצרים למבנה ומחשב את סוג הנורה, אורך הגל שלה, ההספק שלה, וכן המיקום האופטימלי בכדי לקבל מקסימום יעילות.