בשיחה שהתקיימה בשבוע שעבר בין בכירים ב-EBU, איגוד השידור האירופי שמפיק את האירוויזיון, לבין אלדד קובלנץ, מנכ"ל תאגיד השידור הישראלי כאן, העבירו בכירים ב-EBU מסר נחרף לישראל, לפיו "על הפוליטיקאים להפסיק להתערב בנושא", כך דווח הערב (שלישי) במהדורה המרכזית של "חברת החדשות". האירופים ציינו כי "אין לנו שום בעיה עם ירושלים. הם הופכים את הסוגיה לפוליטית ומזמינים עלינו לחצים".

"עליכם להציג לנו מספר אלטרנטיבות על פי התקנון, אבל מבחינתנו אין שום בעיה עם ירושלים במידה והיא תעמוד בדרישות המקצועיות", הסבירו בגוף השידור האירופי, והדגישו כי "שידרנו ממנה בעבר ומבחינתנו אפשר לעשות זאת שוב".

"אבל הפוליטיקאים שלכם", נטען בתשובה, "יוצרים לנו בעיה כי הם מבליטים את העניין והופכים אותו לסוגיה פוליטית, שולחים לנו מכתבים עם 'דרישות', וכך מזמינים עלינו לחצים מכל מיני גופים וארגונים שלא רוצים שנשדר מירושלים. על השרים הישראלים להדיר את רגליהם מהאירוע".


לפיו הדיווח, האצבע המאשימה מופנית לעבר שרת התרבות מירי רגב ש"מעלה את ירושלים על ראש שמחתה של אירופה". בכירי האיגוד נתנו בשיחה עם קובלנץ דוגמאות מאוקראינה, משוויץ, מקרואטיה, ועוד מדינות שבהן פוליטיקאים מאוד הזיקו לתהליך, והמסר עבר אמנם באלגנטיות אירופית אבל בחדות: כל פוליטיקאי, או פוליטיקאית, שחושבים שיהפכו את כללי האירוויזיון לסוגיה פוליטית - רק מזמינים עלינו לחצים.

קובלנץ אישר לכתב "חברת החדשות", ירון אברהם, את דבר קיומה של השיחה וגם את תוכנה, אבל הבהיר כי לא הוזכר בה שמו של פוליטיקאי ישראלי ספציפי.