ח"כ דוד ביטן (ליכוד) אמר הבוקר (שני) כי להערכתו אירוויזיון 2019 לא יתקיים בישראל. בראיון לגלי צה"ל, האשים יו"ר הקואליציה לשעבר את תאגיד השידור הציבורי באחריות למצב, בשל סירובו לקבל הלוואה מהממשלה. "לתחושתי לא, זה נראה כאילו זה הולך למקום לא טוב", אמר ביטן על קיום תחרות הזמר האירופית."הם לא מוכנים לקחת הלוואה, הם לא מוכנים לקחת ערבות", אמר ח"כ ביטן על תאגיד השידור. "לתאגיד יש תקציב קבוע בחוק, כדי שהממשלה לא תוכל לשנות אותו. ולכן זו בעיה מפני שהם לא מוכנים לקחת הלוואה אבל גם לתקן את החוק עכשיו בתקופת הפגרה, תוך חודשיים-שלושה, זה בעיה". גיל עומר, יו"ר מועצת התאגיד, אמר בתגובה: "הבעיה זה לא ה-12 מיליון יורו, שזה ערבות שהתאגיד צריך להעמיד לרשות איגוד השידור האירופי. זו מחויבות וזה דבר שצריכים, אם קורה חלילה משהו שיגרום לתחרות לא להיות בארץ הכספים יחולטו"."אין בעיה להביא את הכסף, אבל אם התחרות תבוטל, אם נגיד המדינה לא תיתן היתרים לעבודה בשבת, המשמעות היא שזה לא בגלל התאגיד. כל מחדל שקשור בנו, ניקח אחריות", הוסיף עומר. "אם התחרות תבוטל בגלל הממשלה או בגלל נניח מלחמה או כוח עליון אנו לא יכולים לשאת באחריות. זה סכום אדיר אבל זו לא הבעיה. התחרות תעלה 150 מיליון שקל, זה סכום אדיר".


דוד ביטן. צילום: פלאש 90דוד ביטן. צילום: פלאש 90


"בכל העולם המדינה נותנת כי יש לה רווח אדיר מתיירות ומקמפיינים, זהו קמפיין שאין לו שיעור". על דברי ראש הממשלה נגדם אמר: "אין לזה שחר, כבר שבועיים אנו מתחננים 'בואו ננסה לפתור את הבעיות'. ולכן כתבתי את המכתבים. אני גם כאזרח מעוניין שהתחרות תתקיים בארץ אבל המועצה האחראית לא תיתן לעבור על החוק. את הערבות צריכים להעמיד עד מחר. אבל זה כאמור הנושא הפחות בעייתי".

כזכור, מועצת תאגיד השידור הישראלי העבירה מכתב לראש הממשלה, המתריע על סכנת ביטול אירוויזיון 2019 בישראל עקב אי העברת תקצוב מתאים בגובה 12 מליון יורו כערבות לקיומה של התחרות בארץ.

בסביבתו של נתניהו הגיבו אתמול לאיום ואמרו כי "התאגיד מנסה בכוח להכשיל את האירוויזיון בגלל ההתנהלות הבזבזנית שלנו". עוד הוסיפו, כי "אם הם רוצים, הם יכולים לממן את התאגיד בעצמם". בנוסף לכך, גורם ממשלתי בכיר אמר ל"חדשות" כי "לתאגיד יש תקציב של 1.5 מיליארד שקל ואין סיבה שהם לא יקחו את הכסף משם. נתניהו מוכן לשלם את הפיקדון אבל לא שקל יותר, וחושב שהתאגיד משחק איתו צ'יקן".