עוד מילדותו הוקסם האמן הצעיר גל ארצי בן ה-28 מהשמיים והטבע. בבואו לפצח את סוד העננים הוא התאהב בזכוכית כחומר גלם, ופיתח טכניקה ייחודית ומרהיבה לשיבוץ שברי זכוכית. אי אפשר שלא להתפעל מהענן, העשוי כולו שברי זכוכית מוארים, אותו יצר ארצי. תערוכת היחיד הראשונה שלו עולה בימים אלה במתחם POP&POPE, בקומה ה-14 במגדלי הארבעה בתל אביב, והיא מומלצת בחום ופתוחה לקהל הרחב בחינם עד סוף החודש. באנו חושך לגרש, כבר אמרנו?

ענני זכוכית. מתוך התערוכה של גל ארצי (צילום: חן ליאופלד)ענני זכוכית. מתוך התערוכה של גל ארצי (צילום: חן ליאופלד)

התערוכה, המוצגת בחושך מוחלט, לוקחת את הצופה למסע כרונולוגי משבר לבניה מחדש. ששת המיצגים הפזורים בחלל עשויים מחומרים שונים והם מפיקים אור הבוקע מתוכם, או מוצפים בו מחוץ.

המיצג הפותח הוא הר של שברי זכוכית המעורר רגש עוצמתי ומטלטל, כדי להיבנות יש צורך להישבר. כל חלקיק המתרחק הוא שביר ומחוספס מחד, וקסום, מבריק ומנצנץ מאידך.

ענני הברזל. תערוכת יחיד לאומן גל ארצי (צילום: חן ליאופלד)ענני הברזל. תערוכת יחיד לאומן גל ארצי (צילום: חן ליאופלד)

יצירה נוספת, ענני הברזל היא מיצג נאיבי. המראה של ברזל נוקשה, סמל לכוחניות בחברה המודרנית מוצג הפעם בצורה שונה: קל, אוורירי זורם ומלטף כענן. "העולם משתנה בקצב מהיר, ועלינו להפוך ורסיטלים, מותאמים למציאות ולזרום כעננים. כמו ילד חולם ששט על ענן נטול הפרעות מהעולם שמתחת" לדברי האומן. 
טכניקה ייחודית לשיבוץ זכוכית. גל ארצי בפעולה (צילום: חן ליאופלד)טכניקה ייחודית לשיבוץ זכוכית. גל ארצי בפעולה (צילום: חן ליאופלד)

ארצי נולד בשנת 1992 במושב גבעתי במישור החוף הדרומי. כבר בגיל צעיר הוא גילה עניין באמנות ובאסתטיקה, והחל את דרכו בציור. בשנת 2015 הקים סדנה במשק המשפחתי, מול נוף ילדותו. 

כאומן הוא מוצא דיסוננס בהבדל בין המראה החיצוני של הזכוכית למבנה הפנימי שלה. הזכוכית היא חומר גלם אמורפי מוצק שאין בו סדר במבנה האטומים, הם אינם מסתדרים בשיטתיות אלא חופשיים.

האומן גל ארצי והיצירה ענני ברזל (צילום: חן ליאופלד)האומן גל ארצי והיצירה ענני ברזל (צילום: חן ליאופלד)

ארצי רואה בשיבוץ שברי הזכוכית מחדש, סמל לחברה, כחיה פצועה ושבורה - אשר בהמשך תיבנה מחדש, כקבוצה של יחידים המתפקדים כחופשיים אך יוצרים חברה חדשה וחזקה. הסיבה להתגבשות החדשה היא האור. האור שקשר אותנו סביבו, ממש כמו בעננים. תקווה חדשה, לסדר חדש.
גל ארצי בפעולה (צילום: חן ליאופלד)גל ארצי בפעולה (צילום: חן ליאופלד)

את הזכוכית ליצירותיו מוצא ארצי במקומות כמו אתרי הריסות של מבנים ישנים, ומפיח בהם חיים מתוך השבר וההרס. במקביל לגילוי ופיתוח טכניקות עבודה חדשניות כמו שיבוץ שברי הזכוכית, הוא עובד בטכניקות מסורתיות הכוללות חיסום, ריסוק, גריסה, חיתוך, ליטוש, הטבעה, צביעה ויציקה. לאורך המסע ארצי חוקר את המשחק האינסופי של שקיפות החומר ומעבר האור דרך הזכוכית. 

POP&POPE, הארבעה 28, תל אביב. פתוח לקהל הרחב עד 1.12.2021