ש"ע, חיילת משוחררת מראשון לציון, נסעה בחודש מאי לחופשה בת שבועיים בעיירת הנופש הטרופית פלאיה דל כרמן שבמקסיקו. היא קיבלה שם מאחד המטיילים הישראלים מספר טלפון של ישראלי אחר, דור ורד שמו, כמי ש"אפשר להתארגן דרכו על סמים". ש"ע יצרה קשר עם ורד בוואטסאפ והזמינה ממנו חמישה גרם מריחואנה, ואותם קיבלה בהוסטל שבו התארחה משליח בג'יפ שחור. לשליח היא מסרה את התשלום שהוסכם, 130 פזוס מקסיקני לגרם, בקושי 26 שקל לגרם.

ד"ב, בת 23 מהיישוב שהם, שהתה בעיירת הנופש האצטקית הפסטורלית בחודש יוני, וגם היא רכשה שם דרך הוואטסאפ של ורד כחמישה גרם מריחואנה, תמורת 750 פזוס, כ־150 שקל. מ"ש מגבעתיים, אף היא בתחילת שנות ה־20 לחייה, שנסעה לחופשת "בריחה" בפלאיה בסוף יוני, שמעה מנופשת ישראלית אחרת על הקונקשן של ורד. הוא התגלה לה כישראלי טוב מראה, הגון ומנומס, שסידר לה חמישה גרם מריחואנה ב־200 פזוס, 60 שקל לגרם, אבל גם גרם אחד של קוקאין ב־1,000 פזוס, כ־200 שקל, וגרם של MDMA בעוד 200 שקל.

ר"ז, ילדת פרחים נוספת בת 20 ומשהו מראשון לציון, כבר רכשה מדור ורד 20 גרם מריחואנה מסוג הידרו במחיר של 4,000 פזוס, כ־800 שקל, מחיר מופקע במונחים מקומיים אבל לא גבוה אם מביאים בחשבון שבישראל גרם אחד עולה 200 שקל.

הרשימה, שמבוססת על כתב אישום שהוגש השבוע נגד ורד בישראל, נמשכת ונמשכת. י"ב, סטודנטית מתל אביב, רכשה 10 גרם מריחואנה ב־1,500 פזוס, כ־300 שקל, ועוד קצת קוקאין לשימוש עצמי. ס"ס הצעירונת מירושלים שכרה דרך ורד יחידת נופש ועל הדרך רכשה דרכו מספר פעמים במהלך הטיול שלה גם מריחואנה ב־40 שקל לגרם.

עם כל הכבוד לאיכויות הקרחאניסטיות והאנושיות של ורד, יחצן מסיבות ובן בית של ישראלים ברצועת החוף הקסומה שבין פלאיה לבין קנקון, לא רק בנות קנו ממנו סמים. א"ג, חייל משוחרר מקריית מוצקין, רכש ממנו חמישה גרם מריחואנה ב־200 שקל, וכמה שורות קוקאין במחיר לא ידוע. ר"פ, היפסטר תל אביבי צעיר המתגורר בכיכר מסריק בתל אביב, רכש מהישראלי התוסס גרמים אחדים של מריחואנה וקוקאין במחיר שהוא לא זוכר בכלל. כך גם י"ב מתל אביב, שאפילו למשטרה לא ידוע מה בדיוק הוא קנה או לא קנה, מה שבטוח זה שהוא הזמין בוואטסאפ של ורד מהלבן ומהירוק.

פלאייה דל כרמן

העיירה פלאיה דל כרמן, השוכנת על רצועת החוף בחצי האי יוקטן שבצפון מזרח מקסיקו, היא סוג של עיירת נופש לתרמילאים לייט. מבוא לדרום אמריקה מבחינת חולות הזהב הגובלים ביערות הטרופיים הנפרשים מערבה ממנה אל תוך היבשת, יחד עם האנתרופולוגיה ההיסטורית הקסומה של מקסיקו, אבל היא גם מבוא לשיגעון הדרום־אמריקאי במובן הססגוני, סטלני, קרימינלי.

העיירה הקטנה, שתושביה המקוריים הם מקסיקנים עניים, כמובן, היא מרכז התיירים הראשון אחרי הנחיתה בשדה התעופה של קנקון, מרחק 50 ק"מ. רחובות האבן הקטנים והמדרחוב המרכזי מזכירים אי יווני הומה תיירים אמריקאים ואירופים, כנסיות ובניינים ישנים, מחוזקים בקונסטרוקציות ברזל וזכוכית של בתי מלון קטנטנים אך מפנקים עם בריכות תכולות ומבהיקות לרביצה ומסז' הצופות אל החוף הלבן, מסעדות ואינסוף חנויות מזכרות.

מבט חודר יותר מגלה שמרבית התיירים הם צעירים המחפשים מסיבות וסמים מעוררים שהם מכירים מסיפורים של תרמילאים בוגרים ומהרשת - מריחואנה, אקסטזי, וקוקאין למנוסים יותר. בכל פיצוצייה מציעים לך בגלוי משהו לעשן, ומגששים בשקט אם אתה כבר בשלב הקוקאין. מזה יש לעיירה המון להציע, מה גם שבין הממשלה לבין קרטלי הסמים הגדולים יש הסכם שבשתיקה על כך שבפלאיה ובקנקון משתדלים לא לנהל את המלחמות העקובות מדם שלהם, כדי לא להבריח את התיירים.

הייתי שם בקיץ שעבר. כבר במטוס הבנתי כי פניהן של הצעירות הישראליות אל המסיבות של פלאיה, ורצוי להתארגן כמה שיותר מהר עם... הן לא אמרו מה, אבל למחרת בערב, באחד מבתי הקפה, העיניים המזוגגות שלהן אמרו הכל על איכות החומר הירוק המקומי. בלילה הן כבר פרשו למסיבת בריכה עם בקבוק "מים טובים" ספוגים באבקת MDMA, קרחאנה של צעירות דרום אמריקאיות משגעות מקולומביה, פרו, בליז, גואטמלה, מה שתרצו, רוקדות חצי עירומות עד סוף השפעת המים, בשעות הבוקר המאוחרות. בזמן שאני יצאתי לג'וגינג על החוף הקסום, הישראליות חזרו טרוטות עיניים למלון, ופשוט הלכו לישון. ילדות טובות.

יחצן המסיבות, בן 24 מגבעת שמואל, נחשף לפני כשנתיים לעיירה פלאיה ונשבה בקסמיה, על כל גווניה. הוא שהה שם מספר חודשים כל פעם לסירוגין, ובמהלך שהייתו שם יצר לעצמו קשרים עם מקסיקנים מקומיים וביסס לעצמו בקרב המטיילים הישראלים שם של אחד היכול להשיג כל דבר - דירה, הוסטל, מלון, כרטיסים למסיבות טבע או בריכה, וגולת הכותרת, כל סוג של סם שבו יחפצו.

מטיילים ישראלים נחשפו ליחצנות המסיבות של ורד עוד לפני הגעתם לפלאיה, עם תמונות מרהיבות של חופים ואתרי מסיבות. בסרטוני וידיאו מגניבים הוא עצמו נראה חולש על עמדת הדי־ג'יי המקודשת, מרקיד עשרות אם לא מאות צעירים ישראלים, בביקיני וחצי עירומים, בקרחות יער מוריקות ועל חוף הים, עם משקפיים בכל הצבעים, ובקבוקי מים כמובן.

בשיחת הטלפון ובוואטסאפ עם מארגן המסיבות כבר נרמז על הרצון הטוב של שני הצדדים להתמסטל בחופשה, והישראלי נהג להציע קנאביס חום וירוק, טיפות LSD, אבקת MDMA וקוקאין דרום־אמריקאי טהור, משל היה זה תפריט אטרקטיבי של מסעדה. הצעירים הישראלים אהבו את הקשר עם ורד מאחר שלא היה עבריין במהותו וכל החיבור איתו, למסיבות וגם לסמים, היה על בסיס של תקשורת נעימה ללא הסימפטומים של סוחרי הסמים הטיפוסיים.

למעלה משנה הכל זרם, המיזם המשולב של סקס, סמים ורוק'נרול בגרסת הטראנס של דור ה־Y עשה שמח לכולם והניב רווחים לא רעים, עד שלתמונה נכנסו עבריינים ישראלים מקומיים החולשים על הסחר בסמים לתיירים מארץ הקודש. יום אחד הם הבינו שהבחור "הנחמד" עוקף אותם בקשרים שלו עם סוחרי סמים מקומיים, שעד עכשיו הם היו ראשי הדסק הישראלי הבלעדיים שלהם.

ורד קיבל מסרים ברורים לחדול מהנוסחה העסקית שהוא פיתח - יחצנות למסיבות שכוללת מכירת סמים במכירה מוקדמת לרוכשי הכרטיסים. כמה פשוט, איך הם לא חשבו על זה קודם? כאשר סירב, הוא החל להבין עם מי הוא הסתבך. עבריינים מסוכנים שמבוקשים בישראל על עבירות במסגרת ארגוני הפשיעה שאליהם השתייכו, פליטי ובוגרי רשת האקסטזי הישראלית הבינלאומית מהעשור שעבר שחלשה על שיווק סם המסיבות לכל העולם. ורד עוד ניסה לקבל סיוע מסוחרים שסיפקו לו את הסמים, אבל אלה הבהירו לו שבקרטל המקומי נתנו בלעדיות ליריביו. מאוים וחסר אונים הוא חזר לישראל.

חתך בפנים

ורד גורש ממקסיקו בשיא הקיץ והתארגן במהירות כדי להמשיך בארץ את הנוסחה המצליחה, שהרי הקהל השבוי היה בפייסבוק שלו. הוא החל לפרסם כי הוא משיק בישראל ליין מסיבות בדיוק כפי שהיה במקסיקו, וההזמנות של הקהל האיכותי החלו להגיע במהירות. אלא מה, היריבים במקסיקו חיים גם הם בעולם הווירטואלי הגלובלי, כך שגם הם נחשפו מהר מאוד לליין המסיבות החדש, ומיהרו להודיע לו כי ההחלטה למנוע ממנו לארגן מסיבות תקפה גם לישראל. ורד שוב לא העריך נכונה את היכולות שלהם, ולא הפסיק את פעילותו בתחום מסיבות הטבע.

ב־27 ביולי התקבלה במכשיר הטלפון שלו בקשה לרכישת כרטיסים למסיבה הגדולה של 11 באוגוסט בדרום הארץ. סמוך לשעה שתיים בצהריים למחרת הגיע הרוכש למקום המפגש מתחת לבית הוריו של ורד בגבעת שמואל, אלא שאז התנפלו על ורד שלושה אלמונים שתקפו אותו וחתכו אותו בפניו בסכין יפנית, מהאוזן ועד הסנטר בחלק התחתון של הפנים.

ינסה לחלץ את ורד מהכלא. עו"ד קובי בן שעיה. צילום: יח"צ

ורד התפנה לבית חולים תל השומר הסמוך, אבל לנוכח מהות הפציעה זומנה לשם מיד גם המשטרה. מאחר שלא הסכים לשתף בנסיבות התקיפה, השוטרים חיפשו במכשיר הטלפון שלו קצה חוט לאיתור התוקפים. החקירה הועברה לטיפול מחלק חקירות תחנת מסובים, בפיקודה של פקד ליאת בורובסקי. החוקרים שפשפשו במכשיר החלו לחשוד מהר מאוד כי קורבן התקיפה האלימה השוכב פצוע בבית החולים הוא סוחר סמים בינלאומי.

"היה ברור שמדובר במארגן מסיבות בחו"ל שמוכר סמים בכמויות אדירות, גם אם לא ניתן לאתר את כל הרוכשים", משחזרת בורובסקי. "כל הלקוחות שהגענו אליהם והוא עצמו אנשים חיוביים יחסית, יוצאי צבא, חלקם אפילו עם רזומה של עשייה והתנדבות, 'בני טובים' שביקשו לחוות התנסויות ראשונות. אבל מה שהפתיע אותנו זה השימוש בסמים הקשים. הם דיברו ביניהם וסימסו חופשי על ירוק, לבן, בולים וטיפות של LSD ואקסטזי, אפילו קוקאין".

בורובסקי מציינת כי החשוד לא שיתף פעולה ואף הכחיש הכל למרות ממצאי הטלפון שהוטחו בו, רישומי השיחות, הצ'אטים, התמונות. "זה חייב אותנו להשקיע מאמצים חקירתיים, הגם שלא היה צורך בנסיעה למקסיקו כי כולם ישראלים שהוזמנו למשטרה והגיעו מיד. הם היו מאוד מבוהלים, כי זו פעם ראשונה שפגשו משטרה כחשודים, ובהתאמה כולם גם דיברו ואף נטלו חלק בעימותים מולו כחלק מהחקירה".

באישור לשכת היועץ המשפטי לממשלה, לשכת התביעות של המשטרה הגישה נגד ורד כתב אישום המתבסס על עדויות של 15 ישראלים צעירים שהודו כי רכשו ממנו במקסיקו מריחואנה, קוקאין ואקסטזי. בבקשה למעצר עד תום ההליכים ציינה התובעת, פקד נורית פרחי בלאייר: "זמינותו אל סמים מסוגים שונים הייתה גבוהה ביותר... הוא שלט ביד רמה ב'פלח השוק' של צרכני הסמים הישראלים במקסיקו... הנאשם יצר לו מעין 'מובלעת' מחוץ לשטח מדינת ישראל, שבה פעל בחופשיות גמורה וללא הפרעה במשך תקופה ארוכה, כשהוא מכוון את חציו אל מטיילים ישראלים, רובם ככולם צעירים לאחר שירותם הצבאי, והופך עבורם את השגת הסמים לקלה ואטרקטיבית. הוא פעל מתוך אדישות גמורה לשלומם של הצעירים, כשהוא אינו מודע לטיב ולאיכות החומרים שאותם מכר, לסכנות הכרוכות בשימוש, הכל לשם סיפוק תאוות הבצע שלו".

היועמ"ש מתערב

פקד בורובסקי מתארת כי במהלך החקירות ורד הצטייר לחוקרים, כ"בחור צעיר עם חוש עסקי שעתידו היה לפניו, אבל הוא פיתח תחום התמחות נוסף, לא חוקי. מתיווך דירות הוא עבר לארגון מסיבות ונכנס למכירת סמים, ילד מוצלח שפנה לדרך שלילית עד שהסתבך מעבר ליכולות שלו". עם זאת, קצינת החקירות מציינת כי הוא אינו תמים כל כך: "הוא סיפר על יריבויות בתחום המסיבות לקהל הישראלי במקסיקו, אבל לא רצה לספר מי יריביו העסקיים שבגללם נאלץ לחזור לישראל, או מי פגע בו".

כדי להבין זאת, החוקרים השתילו בתאו מדובב שעשה עליו רושם כביר ועד מהרה ורד התוודה בפניו על פעילותו הענפה במקסיקו. הוא חשף בפני המדובב כי הרקע לתקיפתו הוא סכסוך עם סוחר סמים ישראלי במקסיקו שהאשים אותו בגנבת לקוחות. לפי התביעה ורד סיפר למדובב כי תוקפיו בארץ גם הקפידו לומר לו שהם מבצעים זאת בשם אותו עבריין ישראלי. בהקשר הזה, המשטרה לא אמרה את המילה האחרונה, והמידע שנאסף על הנעשה בפלאיה כבר מעסיק את דסק דרום אמריקה במחלקה הבינלאומית ויאחב"ל, שחלק מהעבריינים המעורבים בתיק הם יעדים מובהקים שלהם.

בינתיים, יש משהו מטריד בכתב האישום שהוגש חרף העובדה שמדובר בכמויות מזעריות ובמדינה זרה. האם נכון היה להפליל על עבירות סחר מינוריות בחו"ל, ובמיוחד, האם נכון היה לפתוח תיק פלילי לעשרות טיילים ישראלים שעישנו מריחואנה בחו"ל, ולזמן אותם לראשונה בחייהם לתחנת משטרה כדי להודות בכך, רק כדי להפליל את מי שסיפק להם את הצמח העממי שם, שהוא כמעט חוקי בישראל?

פקד בורובסקי ניסתה להסביר: "זו פעם ראשונה שתביעות תל אביב מגישים כתב אישום על עבירה שכולה נעברה מחוץ לגבולות מדינת ישראל, בדרך כלל מגישים כתב אישום כאשר העבירה מתחילה בישראל ונמשכת בחו"ל. מאחר שהעבירה נעברה נגד ישראלים בחו"ל, והחוק המקומי שם תקף, אז אפשר להעמיד לדין כאן, ולכן קיבלנו אישור מיוחד מהיועץ המשפטי לממשלה".

מעבר לכך נאסר על בורובסקי, קצינה מבטיחה בעלת ייחוס, לפרש את מדיניות היועמ"ש ולומר מתי מפלילים צעירים מבטיחים על ג'וינט שעישנו בחו"ל. מלשכת היועץ המשפטי לממשלה נמסר: "על פי חוק, במקרים של העמדת אדם לדין בישראל בגין עבירת חוץ נדרש אישור היועץ המשפטי לממשלה. במקרה הקונקרטי ניתן האישור, שכן מדובר באדם שהפך את העיסוק בסחר סמים לעסק. בנסיבות האמורות, קיים עניין ציבורי באכיפה".

בינתיים, במשפחת ורד בגבעת שמואל, האמא מתקשה להשלים עם המכה שניחתה על בנה הבכור והמוצלח שהיה מיועד ללימודי מינהל עסקים, וכעת יתמודד עם כתם פלילי מהסוג הבינלאומי. כל שנותר להם בשלב זה הוא לסמוך על טיעוני הסנגור קובי בן שעיה בבית המשפט, על כך שחרף העדויות והממצאים, מבחינת הראיות יהיו לתביעה קשיים רבים אשר יובילו לצמצום משמעותי באישומים, ומן הסתם גם בעונש.

רשימות נוספות של אמיר זוהר באתר פוסטה - POSTA.CO.IL