חקירת הפרשה שבה היה מעורב זכתה לשמה של דמות ידועה מהמיתולוגיה היוונית. הוא נולד לאב קומוניסט אדוק מריגה שהתכחש ליהדותו. דודו, אחיו של אביו, היה ממקורביו של ולדימיר איליץ' לנין, מנהיג מהפכת אוקטובר ומייסד ברית המועצות. היכרות יוצאת דופן שהייתה לו בשווייץ עם פליט צ'כי שינתה את מהלך חייו והפכה אותו לסוכן ברשת ריגול רוסית.

הוא נשא שם קוד בן ארבע אותיות, למד לפענח כתב סתרים, להשתמש באלחוט ולהתנער ממעקב. הרוסים ייעדו אותו לשליחות באחת ממדינות דרום אמריקה או במזרח התיכון, כדי שישמש שם סוכן עבורם. הוא הגיע לישראל לאחר שחברי אחד מקיבוצי השומר הצעיר בצפון הארץ שכנעו אותו לעלות לארץ בעיצומה של מלחמת העצמאות ולהצטרף לקיבוצם. שם גם נולדה בתו. נישואיו עם אחת מחברות הקיבוץ עלו על שרטון. הוא נאלץ לעזוב את הקיבוץ, הצטרף לשירות החוץ ונשלח כדיפלומט לבלגיה. הוא עברת את שמו ונישא מחדש.

זמן רב לאחר שנחשב סוכן רדום, צלצל הטלפון בביתו, ועל הקו היה סוכן ביון רוסי שביקש לקבל ממנו, בין היתר, מידע על סוכנים גרמנים שפעלו במצרים בשליחותה של ישראל. במקביל לפעולתו כמרגל סובייטי, הוא גם פעל עבור המוסד. כאשר נפגש עם איסר הראל, ראש השב"כ הראשון וראש המוסד השני, וביקש להתגייס לשירות מלא במוסד, הטיח בו הראל, על סמך תחושה בלבד, בלי שהיו לו ראיות או הוכחות לדבריו, שהוא מרגל סובייטי.

הוא הודה בהאשמות שהטיח בו הראל, נעצר מיד, הועמד לדין ונידון ל־14 שנות מאסר. לאחר שהביע חרטה על מעשיו, עונשו נקצב על ידי נשיא המדינה, והוא שוחרר כעבור שבע שנים. בתקופה שבה ריצה את עונשו הוא למד פסיכולוגיה בהתכתבות באוניברסיטה העברית, ולאחר שחרורו שימש כפסיכולוג קליני עבור חיילי צה"ל נפגעי הלם קרב.

אתם מוזמנים לגלות:
מי האיש?

פתרון החידה הקודמת:
האיש שהפך לאחד מעורכי הדין המוכרים והיקרים בארצות הברית וחלם להיות נשיא, אך נכשל, הוא עו"ד רודי ג'וליאני, שהתפרסם בכך שנלחם בפשע המאורגן בניו יורק והביא לחיסולה של המאפיה.