במאמר די מדהים באתר היהודי-אמריקאי ״טאבלט מגזין״, ניסו אנשי חדשות ערוץ 2 אודי סגל ויונית לוי להסביר "איך ניצח נתניהו בבחירות". המאמר מספק עוד הצצה למחשבותיהם של בכירי תעשיית החדשות שלנו, ומאשר את התחושות הרווחות בישראל בנוגע אליהם: שמאלנים ומנותקים, המשתמשים בידע המקצועי שלהם כאמצעי להכחשת המציאות, הנוטה לטפוח על פניהם.

נתניהו ניצח, כך על פי סגל ולוי, בגלל מיומנויות קמפיין טובות יותר, ספציפית כי הוא שולט במדיום הטלוויזיוני, בניגוד ליריבו הרצוג. הניתוח שלהם מופרך ואפילו מביך, וההסברים שהם מספקים לקורא האמריקאי על מבנה הפוליטיקה הישראלית גובלים בעיוות של ממש.

״שבוע לפני הבחירות הורו הסקרים על יתרון של ארבעה מושבים להרצוג״, מסבירים השניים את ה״מהפך״ שחל בדעת הקהל בשבוע האחרון והמכריע של הקמפיין. האם הם מטעים בכוונה את קוראיהם או שבאמת אינם מבינים - עדיין! - שאף סקר, גם זה שהעניק להרצוג יתרון של שישה מושבים על פני הליכוד, לא הבטיח לו שירכיב ממשלה? להיפך: כל הסקרים הראו כי בחשבון הסופי הרצוג יתקשה מאוד להרכיב ממשלה וסביר שנתניהו ירכיב אותה, גם אם יעמוד בראש מפלגה קטנה משמעותית מזו של יריבו.

״כדי לנצח בארצות הברית צריך נשיא להשיג רוב של 51%״, מסבירים הידענים לקורא האמריקאי הבור בפוליטיקה הישראלית, ״אך בישראל בגלל שיטת המפלגות הרבות מספיקים 25% מתמיכת הציבור, כלומר להשיג רוב במפלגה שלך, כדי לזכות״.

זה,כמובן,פשוט לא נכון.ראש ממשלה בישראל נהנה מהמלצתם של רוב ראשי הסיעות, רוב של יותר מ־50%. לוי וסגל מתכוונים אולי לתמיכה אישית במועמד לראשות הממשלה, שהרי רק מתפקדי הליכוד בוחרים את ראש מפלגתם, אבל ברור לכל כי השוואה כזאת נעדרת היגיון, כי השיטה הפוליטית בישראל לא כוללת (כבר הרבה שנים) שום מרכיב של בחירה ישירה.

בישראל לא בוחרים נשיא, אלא מפלגה שבתורה בוחרת לה מנהיג.

קשה להאמין כי עיתונאים כה מנוסים כסגל ולוי מאמינים שההשוואה הזו נכונה. כמעט אין מנוס מהמחשבה שנכתבה במטרה, גם אם לא מודעת במאת האחוזים, לגמד את הניצחון של נתניהו בבחירות ולערער על תוקף שלטונו.

בהמשך המאמר מופיעות עוד סיבות לניצחון נתניהו חוץ ממיומנותו הטלוויזיונית (שאגב מוצתה כבר כחומר לתירוצי ההפסד של השמאל בשנת 1996): הוא פנה אל הפחדים של הבוחר (כאילו הרצוג לא פנה אליהם), בוחרי הליכוד הם בורים (לא יודעים שכיפת ברזל הייתה המצאה של עמיר פרץ - כן כן, כך כתבו סגל ולוי), בוחרי הליכוד מצביעים למפלגה בגלל דחפים לא רציונלים כמו נאמנות, כמו משפחתיות, או מתוך פחד.

אף מילה של חשבון נפש. אף רמז לכשל מקצועי של אנשי החדשות. נתניהו, שבחדשות 2 אוהבים להציגו כפחדן, חלש וגחמן (מזיע), הפך במחי מאמר לגאון תקשורתי מיומן ולוחם עז נפש הממוקד כל כולו במטרה. מתי הטור על ״למה הפסיד ערוץ 2 בבחירות?״.