יאיר לפיד הוא היהודי המשפיע בעולם, כך קובע העיתון הג'רוזלם פוסט שמציג היום את רשימת 50 היהודים המשפיעים בעולם. הרשימה מורכבת מפוליטיקאים, אנשי עסקים, אמנים ופעילים יהודיים. במקום השני ברשימה ניתן למצוא את שר האוצר האמריקאי ג'ק לאו וראש הממשלה בנימין נתניהו תופס את המקום השלישי.

למה לפיד?

לפיד הצליח לזנק מאנונימיות מוחלטת מחוץ לישראל אל כותרות לגבי היותו 'ממליך מלכים' אחרי ההצלחה הגדולה שנחל בבחירות לכנסת. העולם תהה האם לפיד, בן ה-49, הדיח מכסאו את "המלך ביבי", כפי שקרא לו המגזין טיים. דבר אחד ברור: העליה המטאורית של לפיד מסמנת לעולם את המעבר המהדהד בסדרי העדיפויות של ישראל ושמנהיגות מודרנית וממוקדת בענייני פנים נמצאת באופק.

לפיד יכול לעצב את פני העתיד של ישראל. כשר האוצר, הקיצוצים שהציג הכעיסו כמעט את כולם - המעמד הבינוני, החרדים, התיירים, אפילו שהבטיח כי הם יצילו את הכלכלה ויועילו לאדם העובד. רק הזמן יוכיח אם הוא צדק.

קו ענייני הפנים של לפיד, שעסק ברפורמות כלכליות, שוויון בנטל וחופש דת, הצליח להלהיב את הציבור  ויכול לסמן את תחילתה של מדינה יהודית שונה מזו שנתניהו הוביל בשנים האחרונות. לפיד הבטיח להתמקד בחינוך וברווחה במקום בביטחון ובמשא ומתן עם הפלסטינים, להכיר ברבנים לא אורתודוקסים וסירב לכופף את התקציב עבור החרדים.

הוא עדיין לא מוכר או זוכה לתשומת ליבם של מנהיגי העולם, אבל בפועל מושך את החוטים מאחורי הקלעים. לפיד הוא המנהיג הנכון בזמן הנכון. הוא מביע  את התסכול שמרגיש רוב הציבור בישראל מהחברות הגדולות ומהחרדים ומייצר פנים חדשות ובוהקות אל מול העולם.

האתגר שלו יהיה למנוע קיטוב בחברה הישראלית והגעה לפשרות עם החרדים במקום להרחיק אותם ולגרום להם להרגיש שנואים. גם המגזין טיים כלל אותו ברשימת 100 האנשים המשפיעים העולם לאחרונה והסביר כי הוא יכול להביא את השינוי בישראל מבפנים ולהכתיב את הכיוון אליו הולכת המדינה בשנים הקרובות.מעבר בסדרי העדיפויות, נתניהו ולפיד. צילום: מרק ישראל סלם

ובמקום השני

במקום השני בחרנו את שר האוצר האמריקאי ג'ק לאו, שאולי יוכל סוף-סוף לעזור לאושש את כלכלת ארצות הברית. האתגרים שמצפים ללאו, ראש הסגל של אובמה בעבר, נראים מאיימים: הרפורמה בקרן המטבע הבינלאומית, היורו החלש, ההתאוששות האיטית בכלכלת ארה"ב והמשבר תקציבי חסר התקדים כשהקונגרס האמריקאי אינו מוכן או יכול לפעול.

במפגש שנערך בשבוע שעבר בין שרי אוצר לראשי בנק מרכזיים מרחבי העולם, קרא לאו לקונגרס להתמודד באופן מיידי עם תקרת החוב ואמר כי ככל שהנושא יידחה, כך ייגרם יותר נזק לכלכלה. בשעה שלאו גם מפעיל לחץ על עמיתיו האירופיים כדי להקל קצת את צעדי הצנע, השפעתו צפויה להיות מורגשת ברמה הגלובלית.


לאו, יאושש את כלכלת ארה"ב? צילום: רויטרס

איך בחרנו?

רשימת 50 היהודים המשפיעים בעולם צומצמה מתוך רשימה של אלפי פוליטיקאים, שחקנים מוזיקאים, אנשי עסקים, אמנים ופעילים יהודים, והותירה בחוץ לא מעט שמות ראויים. ועדת הבחירה של הג'רוזלם פוסט הורכבה מארבעה עורכים, שאספו את הצעותיהם של כתבים, עורכים וחברי הנהלה וניסו ליצור רשימה מאוזנת ומגוונת ולכלול כמה שיותר שמות חדשים.

במקום השישי ברשימה שלנו נמצאת ענת הופמן, יו"ר ארגון נשות הכותל, שהצליחה להעלות בהצלחה לתודעה העולמית את נושא זכויות הנשים לקרוא בתורה וללבוש טלית במקום הכי קדוש לעם היהודי. בעקבות מאמציה ומאמצי הארגון, רקח יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי תוכנית לאזור תפילה שוויוני חדש במתחם הכותל. ההצעה הזו עשויה לשנות את פניו של המקום שמיליוני מבקרים מגיעים אליו מרחבי העולם.

ברשימה כללנו גם את מעצבת האופנה דיאן פון פירסטנברג (מקום 31), מייסד BuzzFeed בן סמית (מקום 28), השף וכותב ספרי הבישול יותם אוטולנגי (מקום 45).

אצל חלק מהאנשים ברשימה, כמו שופטת בית המשפט העליון בארה"ב אלנה קגאן ושר הביטחון משה יעלון אנו רואים פוטנציאל גדול להשפעה בהתחשב למעמדם. שמות אחרים ברשימה כמו מנכ"ל איפא"ק הווארד קור, הרב דוד ספרסטיין, הסופר דוד גרוסמן והבמאי סטיבן ספילברג מציגים רקורד מוכח של השפעה פוליטית, חברתית ותרבותית גדולה על העולם היהודי והעולם בכלל .

מארק צוקרברג מפייסבוק (מקום 16) וסרגיי ברין מגוגל (מקום 6) משנים כל הזמן את הדרך שבה אנו משתמשים באינטרנט, בעוד לסקוטר בראון (מקום 24) וללנה דנהאם (מקום 18) יש השפעה עמוקה על תרבות הפופ ועל הדור המתבגר.

הרשימה שלנו לא מגוונת רק מבחינת נושאים, אלא גם מבחינת גילאים עם רווח של 68 שנה בין הצעירה בחבורה - מלכת היופי הראשונה ממוצא אתיופי ייטיש אינאו (מקום 39) לבעלי ויו"ר רשתCBS  ו-ויאקום, סאמר רדסטון בן ה-89 (מקום 21).  


טיטי, הכי צעירה ברשימה. צילום: מרק ישראל סלם