כמעט עשור לאחר שנסגרה מטעמים תקציביים, תפתח מחדש פרגוואי את השגרירות בישראל. השגריר המיועד צפוי להגיע לכאן כבר בשבוע הבא.

אמש נפגש סגן שר החוץ, זאב אלקין, עם נשיא פרגוואי החדש, הוראסיו קרטס. האחרון הביע את רצונו לחזק את היחסים בין המדינות, במסגרתם תיפתח מחדש שגרירות פרגוואי בישראל.

המדינה הלטינית הייתה בין הבודדות ביבשת אמריקה שלא תמכה בבקשה הפלסטינית להכרה באו"ם, ושגרירותה - שנסגרה בשנת 2005 מטעמים תקציביים - שכנה במבשרת ציון, והייתה בין הנציגויות הזרות הבודדות בישראל שישבה במחוז ירושלים.

אלקין, העורך בימים אלו ביקור מדיני באמריקה הלטינית, החל את מסעו בפרגוואי, שם גם נפגש עם שרי ההגנה והתעשייה והמסחר, וכן עם ראשי הקהילה היהודית.

במהלך הפגישה דנו הצדדים בסכנה של הטרור העולמי הממומן על ידי איראן, ובצורך בשיתוף פעולה בינלאומי על מנת להתמודד עם האיום האיראני. עוד עלו בפגישה הצורך בחיזוק קשרים כלכליים וחקלאיים, וכן בכינון התייעצויות מדיניות תקופתיות.

ישראל, אגב, סגרה כבר בשנת 2002 את שגרירותה בבירה אסונסיון, גם כן בשל התייעלות תקציבית. כיום השגרירות בבואנוס איירס אחראית גם על המתרחש בפרגוואי, ובשלב זה אין כוונה לפתוח מחדש את השגרירות במדינה.


אלקין וקרטס, אמש. צילום: שגרירות ישראל בארגנטינה