בשבועיים האחרונים מסתובב עו"ד פיני פישלר, קצין משטרה לשעבר, חסר מנוחה מתמיד. אומנם בעשר השנים האחרונות הוא מתפקד כמעין מצליף של המשטרה, וכל חודש הוא שולח לבכיריה חוברת המאגדת בתוכה תיאורי מחדלים, הפרות או אירועי אלימות שנגרמו לכאורה על ידי שוטרים - אולם לאחרונה, כךמרגיש פישלר, הפכה התנהלות הארגון האחראי לאכיפת החוק והסדר הציבורי לחריגה מתמיד.

חקירות רצח לא מפוענחות, מעצרים תקשורתיים לכאורה, תדמית ירודה בהשוואה לשאר מדינות ה-OECD, שימוש מופרז באקדחי הטייזר החשמליים וצילום של מכונית המפכ"ל שנראתה נוסעת במהירות מופרזת, זו הפעם השנייה בקדנציה שהחלה רק לפני שנתיים וחצי.

מאוד אופנתי לחבוט היום במשטרה. כל ניסיון חיסול זוכה לביקורת של הציבור, כל מעצר של חבר ארגון פשיעה ושחרורו כעבור ימים ספורים הופך מטרה לעשרות חצי לעג מצד התקשורת. לפיכך, בעת הזו זוכה החוברת האינטרנטית של פישלר לעדנה. מי שגיחך בעבר למראה הדפים הנושאים את הכותרת "משטרת לואי דה פינס", הנשלחים למפכ"ל, לניצבי המשטרה, לאנשי תקשורת ולשר לביטחון פנים, ייאלץ להתייחס לפישלר בצורה שונה.


עו"ד פיני פישלר, שולח חוברת עם המחדלים. צילום: רענן כהן

בעוד כחודש, בדיון בנושא שחיתות ואתיקה, הוא ירצה בפני חניכי המכללה לביטחון לאומי, הקורס הבכיר ביותר לאנשי כוחות הביטחון, בדיוק על אותה ביקורת המופיעה בחוברת. "תמיד אמרתי שהמשטרה נולדה בעוולה ואני מדבר על כך בכל ההרצאות שהעברתי עד היום", יורה פישלר מיד.

"המפכ"ל הראשון בישראל, יחזקאל סהר, הורשע בפלילים כשהעניק עדות שקר לסגנו, עמוס בן גוריון. כאשר ארגון שאמון על החוק מסריח מהראש, אי אפשר לנהל משטרה אפקטיבית. ובל נשכח את המפכ"לים רפי פלד ופרשת הג'קוזי, ואת משה קראדי ופרשת האחים פריניאן. במשטרת ישראל יש שחיתות הגבוהה מכל ארגון ביטחוני אחר ואסביר מדוע". 

"מבחינתי שחיתות היא כאשר שוטרים מתאמים גרסאות, כאשר אזרח מצלם שוטר מבצע עבירה ובתגובה נעצר, כששוטר פועל באלימות כלפי אזרחים, כשלא מתאמצים לפענח חקירות וכאשר עסוקים במעצרים יחצניים שייראו טוב בתקשורת כמו המעצרים של אייל גולן, הרב יונה מצגר, או דרור אלפרון, ששוחרר לבסוף לחתונתו".

ואולי מעצרים אלה התבצעו לאחר חקירה סמויה ואיסוף ראיות בפינצטה?
"אם כך, מדוע כל הפיגורות האלה נמצאות בבית ולא מאחורי סורג ובריח? שימי לב שלפני כל מעצר כזה התפרסמה ביקורת חריפה על המשטרה. כאשר פוצצה מכוניתו של הפרקליט ממחוז תל אביב עצרה המשטרה למחרת את שלום דומרני, למרות שאין לו קשר לפרשה. כמה ימים אחר כך, כדי לא לאבד את המומנטום, הודלפו לתקשורת שתי חקירות מיוחצנות, שהתנהלו מספר חודשים בדממה, כמו אייל גולן ומצגר, ונועדו להסיט אליהן את תשומת לב הציבור".


נסיון חיסול הפרקליט בת"א, ימים אחריה צצו הפרשות. צילום: גיא גורן, פלאש 90

"הרי המשטרה לא יודעת להתמודד עם ביקורת על ניסיונות פגיעה באנשי חוק או חיסולים באשקלון, אז מזל שהיה שפן שאפשר להוציא מהכובע. זו משטרה של יחסי ציבור, וההוכחה היא היחידות שבהן נחקרו פרשות אלו. התיק של גולן הועבר מתחנת גלילות בהרצליה לימ"ר, ומצגר נחקר על ידי לא פחות ולא יותר לה 433 המתעסקת עם ארגוני פשיעה".

"וכדי שהעיתונאים שרון גל ועמנואל רוזן לא ירגישו מקופחים, אותם חקרו בכלל ביחידה הכלכלית וביחידה הארצית לחקירות הונאה. מדוע יחידות כאלה צריכות להתעסק עם עבירות מין אם לא לשם יחסי ציבור? חסרים מקרי רצח לא מפוענחים? שחיתות ציבורית? התנהלות זו הינה הבעת אי אמון בתחנות האזוריות ובזבוז כספי ציבור. הרי החוקרים בתחנות גם מקבלים שכר".

מדבריך אפשר לחשוב שישראל דומה לניו יורק בשנות ה-60, אז נחשפה שחיתות משטרתית בהיקפים עצומים.
"אנחנו בהחלט בדרך לשם. אני לא אומר שניתן להפוך משטרה לזכה וטהורה, ואין אדם מושלם. בגוף של 32 אלף שוטרים תמיד יהיו עשבים שוטים. אלא שפעם במשטרה היו תפוחים רקובים, אחר כך מצאנו ארגזים, זה הפך למכולות, והיום זה כבר מטעים של תפוחים רקובים. המאסה שהחוברת שלי מציינת היא קריטית ובלתי נסבלת. הכמות הפכה לאיכות, במובן הרע של הביטוי".

אמרו לך בעבר שאתה חובט במשטרה בהגזמה?
"לחבוט זה לא רע. רק כך משיגים תוצאות. למרות הביקורת אני אוהב את המשטרה פי מיליון מהמפכ"ל יוחנן דנינו. הסגל הבכיר לא עומד באתגרי הארגון, לא נלחם בצורה אמיתית בפשיעה, לא מצליח להעלות את רמת האמון של הציבור ולא נלחם בשחיתות הפנימית. שירתי בגוף הזה ואני יודע שאפשר לעשות את העבודה אחרת. המשטרה היום לא מביאה תוצאות וזה כואב לי".


רוזן, לא נחקר בתחנה. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

יש בעיה בהנהגה

את אותו יום חמישי לפני כחודש, שבו שמע פיצוץ אדיר ורץ ממשרדו לכיוון בניין הפרקליטות, פישלר אינו שוכח. הוא נחרד כששמע ששוב ניסו להתנקש באיש חוק, בדיוק עשר שנים לאחר שעבריינים רצחו את השופט עדי אזר, רק כדי להשיג הקלות בתנאי זירה ותהה אם גם הפעם תצליח המשטרה לפענח את התיק או שמא הוא יהפוך לעוד אחת מפרשות ההתנקשות בנוסח עורכי הדין דיוויד ניב ויורם חכם, שנשארו פתוחות עד היום. ואז הוא שמע את השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ מדבר.

"המשטרה עוד לא סיימה לאסוף את הראיות מהזירה והנה עומד הממונה עליה ומצהיר קבל עם ועדה שהמתנקש הוא עמיר מולנר", מתרגז פישלר. "זו התגלמות הלואי דה פינס שעליה אני מדבר. מה, אנחנו בתחרות למי יש גדול יותר? איך בשתי דקות אתם יודעים מי עשה את זה? ואם זה נכון, הרי מדובר בפגיעה בחקירה. יש לכם ראיות, תעצרו את מולנר. אין לכם, תשתקו ותעשו את העבודה".

יש לך מושג מדוע נאמר המשפט הזה?

"בוודאי. המשטרה מתוסכלת, היא יודעת שלמחרת כל כלי התקשורת יתמלאו בעוד ביקורת לצד החיסולים באשקלון, אז זו הדרך שלהם לנסות להשתיק את הציבור". 

הניסיון לחסל עורך דין מפרקליטות מחוז תל אביב זוכה למקום של כבוד בחוברת "משטרת לואי דה פינס", לצד ההתנקשות בעורכי הדין ניב וחכם. החוברת, שהחלה כעמוד אחד שנשלח למפכ"ל לשעבר שלמה אהרונישקי בשנת 2004, הועברה מאז לעוד שלושה מפכ"לים וכוללת כבר 588 עמודים. פישלר לא מפספס עיתון או אתר אינטרנט ועוקב בדבקות אחר פסקי דין חדשים.

אין אירוע הקשור למשטרה שלא מופיע בחוברת. לאחרונה הוא פתח חשבון פייסבוק הנקרא, איך לא, "משטרת לואי דה פינס" ואליו הוא מעלה תמונות של ניידות החונות במקומות אסורים, כותב על עבירות של שוטרים, מעלה צילומי עמודים של עיתונים המדווחים על מחדלים משטרתיים ומציין ביקורות של בתי המשפט על מחדלי חקירה.


אהרונוביץ', "איך בשתי דקות יודעים מי אחראי לפיצוץ?". צילום: פלאש 90

בימים האחרונים שני נושאים זוכים אצלו לבולטות. האחד, סיפורו של קצין צבא במילואים שהבחין לפני כשבועיים באופנוע משטרתי מבצע עבירת תנועה ברחוב קינג ג'ורג' בתל אביב וצילם אותו. פישלר העלה לפייסבוק סרטון המתעד את האירוע ובו נראים לפחות שלושה שוטרים עוצרים את הקצין האומלל ומכניסים אותו לניידת לקול קריאות הזעם של עדי ראייה.

"בסרטון הזה, אלימות השוטרים הגיעה לשיאה", רותח פישלר. "השוטר שביצע את עבירת התנועה סירב להזדהות או להסיר את הקסדה מראשו, ורואים את הקצין עם עיניים עצומות אחרי שריססו אותו בגז מדמיע. ואני רק תוהה מה היה קורה לו לא היו מתעדים את התקרית. איך היינו יודעים שכך מתנהלת המשטרה שלנו? בעבר התלונות היו על הפעלת כוח כלפי עבריינים, היום זה נגד כל מי שמעז לחשוף את הטעויות שלהם".

סרטון נוסף שמעלה את חמתו של פישלר הוא זה המתעד שוטרים היורים שוב ושוב באקדח טייזר כלפי חסרת אונים השוכבת על הקרקע. "כשראיתי את התמונותחשבתי שאני משתגע", אומר פישלר. "זו הייתה יכולה להיות אמא שלי שם. אישה עם בעיות נפשיות, בוכה שהיא לא יכולה לקום, וכל מה שעושה השוטר הוא להמשיך ללחוץ על ההדק ולשלוח עוד ועוד זרמי חשמל. ואחרי מי רדפו? אחרי אותו נער אומלל שצילם את השוטרים. זו התגלמות הרשע. חודשיים לפני כן אמרה המשטרה שהיא מרעננת נהלים בנושא, והנה כאילו כלום. איזה מין מנהיגות יש במשטרה?".

ייתכן שכמה כבשים שחורות גורמות לך להשליך את מחדליהן על כל השוטרים?
"אם אני מגזים, מדוע נושא הפעלת אקדחי הטייזר נמצא בבדיקת מבקר המדינה? שיהיה ברור, יש שוטרים נהדרים ולא מעט מהם רואים בעבודתם שליחות. עם זאת יש בעיה בהנהגה כבר כמה שנים. אף אחד מהמפכ"לים לא חשב מחוץ לקופסה, והמערכת עובדת מכוח האינרציה".

"יש המון רגשות נקם כלפי מי שמעז להתנגד, כמו למשל נגד קרמשניט, קצין מוערך שהעז לחשוף מחדלים של המערכת ומצא עצמו מוגלה לכיבוי אש. וכמוהו יש גם את נצ"מ ישראל אברבנל, שממשיך לדבר על התיקים הפתוחים של רצח שני סוכנים סמויים של המשטרה. שניהם לקוחות שלי, ופרשות אלו נבדקו על ידי משרד מבקר המדינה".

אתה מרגיש שהמשטרה הפיקה לקחים מהביקורת הזו?
"נו, באמת. שום מסקנות אישיות לא הוסקו. זו משטרה לא מקצועית, לא בשלה לביקורת ומקובעת. נדרש בדק בית דחוף. אני רק תוהה מדוע למשפחתו של אחד מעדי המדינה שנרצחו הסכימה המשטרה לשלם מיליוני שקלים דמי שתיקה מאחורי גב הציבור".


דנינו, "הסגל הבכיר לא עומד באתגרי הארגון". צילום: פלאש 90

כולם עוסקים בכסת"ח

בשנות ה-80 של המאה הקודמת שימש עו"ד פיני פישלר כקצין חקירות ביחידה הארצית לחקירות הונאה, בפיקודו של בנימין זיגל האגדי, והיה מעורב בפיצוחים בולטים כגון פרשת השוחד של אשר ידלין והברחת היהלומים הגדולה. לאחר שהשתחרר שימש כמנכ"ל של חברות מובילות במשק, ובשנת 1996 הפך למנהל לשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו. 

באותה תקופה התפרסם פישלר כאשר העבריין אורן אברהם, הנוהג לעקוץ דמויות מוכרות, הצליח להשיג את מספר כרטיס האשראי שלו ושלח לכל עובדי הלשכה עשרה מגשי פיצה. לאחר שפרש מהשירות הציבורי פנה פישלר ללימודי משפטים ומינהל עסקים, וסיים שלושה תארים בהצטיינות. כיום הוא מייצג גם קציני משטרה בכירים היוצאים נגד הארגון.

במקביל הוא משמש כיועץ המשפטי של תנועת אומ"ץ וכחבר הפורום הפלילי ויו"ר ועדת המשטרה בלשכת עורכי הדין. פישלר אף נושא  בג"ץ על שמו לאחר שגרם לשינוי בתפיסת הרישום הפלילי של האזרחים. על שולחן העץ במשרדו קיים מקום של כבוד לערימה ענקית המכילה גזרי עיתונים ופסקי דין, כולם קשורים לעבודת המשטרה או כפי שאומר פישלר: למחדליה.

מבחינתו, תקופת הזוהר של המשטרה נעצרה באמצע שנות ה-80, עם פרישתו של זיגל. "הוא הדוגמה הטובה ביותר להשוואה בין הארגון שהיה פעם למשטרה של היום", אומר פישלר. "אצל זיגל, למשל, היו 60 חוקרים בלבד והוא ידע לברור מוץ מתבן. הגיעו ליחידה עשרות תלונות בחודש אבל זיגל ידע לבחור רק את  המתאימות. אצלו לא היו חוקרים חשד לעבירות מין של שני עיתונאים. דוגמה טובה לא פחות היא אייל גולן".

"יש היום במשטרה 800 תיקי רצח לא מפוענחים, אבל ליחידה המרכזית יש זמן לטפל בפרשת מין, שהיא חמורה ומדאיגה, אבל בהחלט מתאימה לחקירה ברמת התחנה. אבל ככה זה כאשר מדובר בזמר מפורסם ובאפשרות לעשות עוד כותרות ודרמה בהטלת חקירה כזו על ימ"ר. לא עדיף שהימ"ר ישקיע יותר בפענוח תיקים של שני עורכי הדין שנרצחו לפני שש וחמש שנים?".


התחיל כקצין חקירות, עו"ד פיני פישלר. צילום: רענן כהן

אתה לא משרת במשטרה, אולי חוקרי התחנות עסוקים בהתפרצויות ומעשי שוד?
"תאמיני לי שיש להם זמן. כנסי לתחנת משטרה אחרי השעה חמש ותראי את השיממון. אנשים מסיימים לעבוד כאילו הם פקידי בנק. יש רק תורנים. משטרה נכונה היא משטרה שעובדת עד שמונה או תשע בערב ולחוקרים שלה יש רעל בעיניים".

למשטרה אידיאלית כזו נדרש תקציב מאוד גבוה, שכנראה לא עומד לרשותה."במשטרה יש מספיק כסף, רק לא מחלקים אותו כמו שצריך. יש אינפלציה בבעלי תפקידים בכירים, כמו למשל סגני מפקדי מחוזות, שהם תת ניצבים שמקבלים משכורות עתק ומתעסקים בנושאים שבאחריות קציני כוח האדם או האג"מ. כנ"ל גם לגבי סגני מפקדי תחנות. המערכת מנופחת. לדוגמה, רצו לעשות סדר במחוז הצפוני אז הפכו אותו לשני מחוזות. למה לא שני מרחבים עם מפקדים בדרגות נמוכות יותר?".

"אני יודע שזו ביקורת נוראה, אבל אם נשווה לארצות הברית, אז מפקד רובע שם, שהשטח שלו בגודל תל אביב כולה, הוא בדרגת פקד או רב פקד. אצלנו על כל 'רובע' יש מספר תחנות שבראשן עומדים סגני ניצבים, ניצבי משנה או תת ניצבים. אם היו מבטלים את אופציית הסגן היה מספיק כסף כדי להוסיף אנשי סיור ברחובות וניידות תנועה".

אז תוכנית ההבראה שלך כוללת רק ביטול כמה משרות ופיטורי מספר קצינים בכירים?
"לגמרי לא. למשטרה יש תקציב של מיליארדים וחלק לא קטן ממנו מוקצה למשל למשמר האזרחי. תסבירי לי מדוע אנחנו צריכים את המתנדבים, המפקדים שלהם, הבסיסים שלהם? תצמצמו את מערך המתנדבים או תבטלו אותו כליל ותנו את הכסף היכן שצריך. לחוקרים, לבלשים, לשוטרי סיור".

"אולי סוף סוף גם אצלנו יהיו שוטרי מקוף ואולי בזכות זה תהיה גם פחות פשיעה ברחובות. הבעיה היא שאין יעילות במשטרת ישראל. את יודעת שכל שוטר סיור שמסיים היום משמרת מתעסק במשך דקות ארוכות בהעברת הניידת כמו בחברה להשכרת רכב? מסמנים כל שריטה וכל מכה. כולם עסוקים בכסת"ח. זה בזבוז זמן וחוסר אמון בשוטרים הזוטרים". 

בדוח האחרון שהוציא, הוסיף פישלר פרט חדש השונה מעט משלל הדוגמאות הכתובות לעתים בשפה מליצית ומודגשות בצבעים זוהרים. הוא צילם את דוח ה-OECD, הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי, שממנו עולה כי רמת האמון של תושבי ישראל במשטרה נמצאת כמעט בתחתית, אחרי דרום קוריאה ומקסיקו. 


המפכ"לים לשעבר קראדי ואהרונישקי. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

"תראי את היחס בארצות הברית לשוטרים", הוא אומר, "אצלנו אין יראה כי אין משטרה הישגית. לא מפענחים מקרי רצח בין ארגוני פשיעה והעיקר שמחזיקים 1,200 חוקרים ביחידת להב 433 המאגדת בתוכה את כל היחידות למלחמה בשחיתות ובפשע המאורגן. ועוד אמרו שהיחידה תהיה כמו ה-FBI וה-CIA יחד. קשקוש. תפענחו עבירות, תגנו על עדי מדינה ותפחיתו את האלימות. את יודעת שבין השנים 2009-2012 נאלצה המשטרה לפצות אזרחים ביותר ממאה מיליון שקל בשל מחדלים ואלימות של שוטרים? זה יותר מתקציב ההדרכה השנתי של הארגון".

ניסית להפנות ביקורת מסודרת כלפי הארגון לאו דווקא באמצעות החוברת החודשית?
"במשטרה רוצים רק סופרלטיבים, לא עקיצות. ראי מכתב שכתבתי לשר לביטחון פנים ודרשתי לפטר את אחד הניצבים שנמצא לא דובר אמת בעדות בבית משפט. התגובה הייתה לקונית ועוקצנית. 'הננו מודים לך עבור הפניות, הקביעות וההנחיות לשר'. זו תגובה שמביישת רשת שלטונית".

אולי פשוט נמאס להם ממך?
"אז שיתפטרו. אני טרחן וטרדן, ששולח 3,000 מכתבים בשנה, אבל התשובות מראות שהמשטרה אינה מסוגלת להתמודד עניינית עם הטענות. אם הם חושבים שאני חי בסרט, אז הם חיים בקומדיה".

מהיכן אתה שואב את הכוח?
"מטלפונים של שוטרים שמבקשים עזרה ומההצלחות. בזכותי הופסק תשלום אגרה בסך 32 שקלים שנגבה מאזרחים שרצו להוציא תעודת יושר. מחזקת אותי גם תשובה כמו זו שקיבלתי השבוע ממשרד המשפטים לאחר שמחיתי שלאזרח אין ערכאת ערעור על החלטות של המשטרה לסגור תיקים מחוסר ראיות ולא מחוסר אשמה. אני שמח שהנושא נבחן כרגע, וככה מגיב גוף רציני. באמת שהתרגשתי מהטלפון הזה. המטרה שלי היא לתקן. גם חומת ברלין נפלה לבסוף, ואני רואהבהארות וההערות שלי שליחות". 

מה היית מציע למפכ"ל הבא?
"אני קודם כל מציע, ובאמת בלב כבד, למנות מפכ"ל מבחוץ. אני בעד לקדם אנשים מתוך המערכת, אבל מישהו צריך להסתכל על המשטרה מלמעלה. ראוי שהמפכ"ל הבא יהיה משורות צה"ל, השב"כ או המוסד, שיהיה נקי מתככים ושיבחן את הארגון בעיניים מקצועיות. אם זה לא יקרה, אנחנו בדרכנו לאבדון". 

תגובת המשטרה: "בדבריו מספר סילופים"

"דאגתו הכנה של עו"ד פישלר למשטרת ישראל ראויה להערכה, אך בלהט דבריו שורבבו מספר סילופים, הנחות יסוד שגויות וטענות הנשענות על אדנים רופפים במיוחד שנאמרו ככל הנראה מבלי לשים לב, ולפיכך נבקש להיעזר במעט בעובדות: חקירת עבירות המין בקטינות בימ"ר תל אביב וחקירת הרב מצגר בלהב 433 החלו חודשים רבים לפני אירועי הפשיעה האחרונים ותוכנית המעצרים נקבעה שבועות מראש. הטענה כי חקירות רגישות מבוצעות ביחידות ארציות משיקולי 'יחסי ציבור' תמוהה ומתעלמת מהחשיבות שבניהול חקירות מורכבות בעלות עניין ציבורי ביחידות עילית". 

"הפרשנות שלפיה הפעלת טייזר מהווה 'אלימות שוטרים' אף היא תלושה מהמציאות שכן הפעלת כוח סביר לרבות אמצעי הטייזר הנה סמכות שהחוק הקנה לשוטרים לצורך מילוי משימותיהם, והראיה לכך, שרוב רובן של ההפעלות נמצאות תקינות וכי למעט מקרה בודד, לא הואשם אף שוטר בהפעלה לא חוקית של טייזר. גם עו"ד פישלר העוקב נאמנה אחר כל פרסום הנוגע לארגון, לא יוכל להתכחש לסקרים האחרונים שמצאו כי אמון הציבור במשטרת ישראל נמצא בעלייה, רמת הדיווח למשטרה אף היא בעלייה ותמונת מצב הפשיעה נמצאת בירידה כתוצאה מפעילותם הנחושה והמקצועית של שוטרי משטרת ישראל".

"אנו מודים לעורך הדין על ליווי העשייה הברוכה של הארגון בכל ימות השנה ועל עינו הפקוחה על כל מהלכיה של משטרת ישראל במאבקה על שמירת שלטון החוק בישראל, אך מבהירים כי לארגון מערכת סדורה של פיקוח ובקרה הנעשית בשגרה ומבטיחה את איכות השירות הניתן לאזרחי המדינה".