אני ובתי היינו תמיד חברות טובות אך מאז שהיא התחתנה ההתנהגות שלה הפכה לתוקפנית ולא נעימה, והיא מפרה את השלווה המשפחתית בכל פעם שהיא מגיעה לבקר. מאז ומתמיד הנחלתי לילדים שלי שאחווה ואחדות המשפחה הם ערך עליון אבל היא שוברת את הכלים. אובדן הקשר איתה מאוד כואב לי ואני מרגישה נבגדת.

"בראש ובראשונה חשוב שתביני שזוהי לא בגידה, בתך לא שינתה את כל מהותה. היא כרגע
משנה פאזה בחיים וזה לא פשוט. את רוצה שהיא תלך בתלם ואורבת לה ברגע שהיא יוצאת ממנו ומפסיקה להיות "הילדה המושלמת" שלך. הילדה שלך כרגע עוברת משהו והיא צריכה אותך שם לצידה כדי שתגידי לה שזה בסדר. בית צריך להיות מקום מכיל גם בתקופות קשות ופחות נעימות. תני לה לגיטימציה ותתמכי בה. במשך הזמן כשהיא תרגיש שהיא בנתה את עצמה היא תירגע ודברים יחזרו למסלולם, זוהי תקופה לא פשוטה עבורה, היא בסך הכל ילדונת".

לפני מספר חודשים מכרתי את ביתי ויחד עם משפחתי עברתי לגור בביתו של אבי בן ה-86. למרות שאני סועדת את אבי ומטפלת בו, חלק מאחיי מתנגדים למגורים המשותפים, ואף מפחדים שאשתלט על הנכס מכיוון שבעבר רציתי לקנות אותו. האם לעזוב את הבית רק כדי לרצות את אחיי?

"אם ליבך נקי תתגברי על העקיצות שאת מקבלת מאחייך ותתקדמי הלאה. אנשים תמיד ידברו, את מבחינתך תתנהגי ביושר אישי ובזה נגמר הסיפור. אם נפשך נקייה ולאביך טוב תמשיכי לטפל בו ולחיות את חייך. חשוב שתקבלי את העובדה שברגע שהוא ילך לעולמו אין לך שום זכויות על הבית, תעשי הפרדה חד משמעית בין הטיפול באביך לבין הנכס. כדי למנוע מריבות בין האחים הבית צריך להימכר בשוק החופשי, אם תחליטי שזה מספיק חשוב לך תשווי את המחיר. משפחה יותר חשובה מרכוש, תשמרי על החברות עם אחייך".

>>> רוצים לקבל ניוזלטר של מעריב השבוע? הירשמו כאן


עצמאות כלכלית בגמלאות. צילום: ingimage/ASAP

אני ובעלי בשנות ה-60 לחיינו. כשבעלי ייצא לפנסיה אנחנו מתכננים למכור את ביתנו ולצאת לטייל ברחבי הארץ עם קרוון. אין לנו הרבה חסכונות ואנחנו תוהים אם ההרפתקה הזו נכונה לנו מבחינה כלכלית.

"ההתנסות שאת מתארת נשמעת מקסימה. אתם צריכים לבדוק אם יש לכם מספיק כסף כדי שתוכלו לעשות את המהלך הנועז הזה מבלי שתצטרכו ללוות כספים. עליכם לשקלל את הסכום שהצלחתם לחסוך יחד עם הסכום שתקבלו ממכירת הבית ומהפנסיה שבעלך עתיד לקבל. הוצאות המגורים בקרוון לא גבוהות ולדעתי כוללות רק דלק וביטוחים. הרעיון נשמע ממש נחמד וגם אם אחרי שנה תרצו לעזוב את הקרוון, תוכלו לחזור הביתה או אפילו לשכור בית יותר קטן ולחסוך כמה 'גרושים'. בנוסף אני ממליץ לכם להירשם ל'כנס לעצמאות כלכלית', שם תוכלו לקבל ידע שיעזור לכם לבסס את ההחלטה שלכם".

לשני בניי היה עסק משותף. בגלל ריב שפרץ ביניהם בני הקטן עזב את העסק וניתק כל קשר עם המשפחה. למרות שניסיתי לפנות אל ליבו כל ניסיונות הפיוס שלי איתו כשלו, והוא אפילו לא הזמין אותי לחתונה שלו.

"את צריכה להבין שנקודת המבט של בנך בנוגע לאירועים שקרו הפוכה משלך. כדי להבריא את היחסים שלכם את צריכה להכיר במפלה הנפשית שעבר כשעזב את העסק המשפחתי. מבחינתו לא הייתם שם עבורו כשהוא היה צריך אתכם, ולכן הוא תמיד ירגיש שהוא סוג של כישלון מבחינתכם וזה יזכיר לו את חוסר ההצלחה שלו. אתם צריכים לתת לו 'סולם' כדי שהוא יוכל לצאת מהבור אליו נכנס, וכדי שהוא ירגיש שלם. זה לא משנה מי צודק, האמת והצדק לא קיימים במשוואה הזאת, תזרקי לו את החבל שאומר אני מבינה, עשינו טעות אמיתית ולא זיהינו את הצורך והמקום שלך".

מתוך שידורי רדיו ללא הפסקה. תוכניתו של אלון גל משודרת, בכל יום שישי ב-8:00 

הביאה לדפוס: ליאת מלכא בלכטובסקי