שר הבטחון משה (בוגי) יעלון התייחס הבוקר (ג') שוב לסוגיית תקציב הבטחון המצטמצם והזהיר כי ייתכן ומערכת הבטחון לא תוכל להצטייד בשנה הבאה בשרביט קסמים, מערכת ההגנה ליירוט טילים לטווח בינוני וארוך. "אני לא מפחיד ולא מנסה להפחיד אף אחד", אמר יעלון במהלך ביקור בבסיס חיל האוויר, "יש איום משמעותי על ישראל. מאה אלף טילים מהצפון ועוד עשרת אלפים מעזה. לא בטוח שנוכל להצטייד בסוללות שרביט קסמים בשנה הבאה. אם נצטרך נעצור את הפיתוח, אבל זה יהיה כרוך בתשלום קנסות לחברות".

"צה"ל אינו אחראי על התקציב אלא בממשלה. משרד הבטחון נותר ללא קופה. יש קבינט שיחליט על השמירה על המוכנות. תקציב הבטחון בשנים האחרונות קטן משנה לשנה. החליט מי שהחליט שנקבל פחות", הוסיך יעלון ברומזו למשרד האוצר, שנמצא בתקופה האחרונה בעימות מול משרד הביטחון.

דבריו של יעלון הבוקר מגיעים אחרי שהרמטכ"ל בני גנץ הכריז אתמול בטקס מצטייני חיילי המילואים בגלילות על הפסקת אימוני חיילי המילואים עד סוף 2014 כחלק מהצורך לקצץ בתקציב הבטחון. אמש בנאומו בגלילות תקף גנץ את דרישות האוצר לקיצוצים תקציביים בצה"ל: "סדר העדיפויות הלאומי משתנה, ואיתו, לצערי, גם ההחלטות הלאומיות הנוגעות לביטחון. כתוצאה מכך, אנו מתמודדים עם אתגר משאבי מורכב כמוהו לא ידענו בעבר ועלולות להיות לו השלכות דרמטיות על צה"ל".


יעלון, מזהיר מעיכוב בהצטיידות. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

הרמטכ"ל גם התריע: "בימים אלו אנו נאלצים לקבל החלטות כואבות המשפיעות על כל המערכים ועל כל התחומים - במילואים ובסדיר, באימונים בשטח ובעשייה בעורף. אינני איש בשורות, נכון לרגע זה, התכניות החשובות מאוד מבחינה בטחונית ואשר נוגעות למערך המילואים - לא יוכלו להתממש השנה". הבוקר הגיע גנץ לוועדת חוץ ובטחון והבהיר כי בהכרזתו האחרונה "אין טריק או שטיק". "אני מוטרד מאד, כי אני חושב שאנחנו צריכים להבטיח את רמת הכשירות לאורך זמן", אמר.

דבריהם של גנץ ויעלון נאמרים על רקע הסכסוך בין משרדי הביטחון והאוצר בנוגע לדרישת משרד הביטחון לתוספת של כ-2 מיליארד שקל, לאחר שבסוף השנה שחלפה אושרה תוספת בגובה של 2.75 מיליארד שקל. בתחילת החודש בוטל תרגיל גדול של פיקוד העורף בטענה להיעדר תקציב.

הוועדה לביקורת המדינה תדון מחר בממצאי הדו"ח האחרון של מבקר המדינה, שפורסם בשבוע שעבר, ולפיהם החוב של משרד הביטחון לספקים תפח בשבע השנים האחרונות ממיליארד שקל לכשלושה מיליארד שקל.

מבקר המדינה מתח ביקורת חריפה על התנהלות משרד הביטחון מול הספקים: "אגף הכספים במשרד הביטחון אינו מקיים בקרה ומעקב שוטפים אחר תשלומים ששולמו בפיגור לספקים, אינו עורך דוחות לאיתור חשבוניות ששולמו בפיגור ואינו מרכז נתונים של מועדי העברת החשבוניות בין הגופים".

יעלון התייחס היום בביקורו גם לסוגיית אנשי הקבע והביקורת על התנאים שהם מקבלים. "העוצמה שלנו היא העוצמה האנושית", אמר, "25 אחוז מהנגדים מקבלים השלמת הכנסה. ההתנפלות על אנשי הקבעה אינה לגיטימית. מדובר בהרבה עיוותים פופוליסטים ולעיתים זה פוגע בבטחון".