חשד לנקמה על רצח הנערים: גופת נער ערבי נמצאה הבוקר (ד') ביער ירושלים ליד תחנת דלק ובשעות הבוקר המוקדמות התקבל דיווח במשטרה כי הוא הועלה בכוח לרכב באזור בית חנינא. עד כה לא ברור מה הרקע לרצח, ונבדקים כיווני חקירה לאומניים וגם פליליים.

מיד עם קבלת הדיווח על החטיפה, נעשו במשטרה פעולות מיידיות על מנת להתחקות אחר תנועת הרכב. לאחר כשעה לערך, במהלך הסריקות, אותרה גופת הנער. 

כיוון החקירה הפלילי נבדק לאחר שנמצאו שלושה פלסטינים בתוך רכב שייתכן ומעורבים ברצח. במשטרת שפט בודקים אם רצח הנער הוא על רקע חילול כבוד המשפחה.

עם היודע דבר הרצח, החלו הפרות סדר אלימות הבוקר בבית חנינא, בין עשרות פלסטינים לבין כוחות מג"ב ומשטרת שפט, שהגיעו למקום על מנת לבדוק את פרטי החקירה בבית המשפחה. 

קבוצת פלסטינים רעולי פנים הצטרפו לעימותים, חסמו כבישים והציתו צמיגים. כוחות המשטרה מגיבים בירי כדורי גומי. אחד המפגינים נפצע ופונה לבית החולים מוקסד. בנוסף, נזרקו שני מטעני צינור לעבר הרכבת הקלה סמוך לשכונת בית חנינא במערב ירושלים. מטען אחד התפוצץ, השני נוטרל על ידי חבלני המשטרה. לא היו נפגעים או נזק באירוע.

גם בהר הבית, מתפרעים פלסטינים יידו הבוקר אבנים לעבר כוחות המשטרה. לפי דיווח ברשת ב', השוטרים פיזרו את ההפגנה וסגרו את המתחם למתפללים יהודים.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' אמר בתום הערכת מצב כי הוא הורה למשטרה לתגבר כוחות וכי "נעשה הכל כדי לפענח את המקרה". אהרונוביץ' המשיך להדגיש כי כל כיווני החקירה נבדקים.

צוות מז"פ בזירת הרצח. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

משפחתו של נפתלי פרנקל, שנרצח ונחטף לפני כשבועיים, הודיעה בהקשר לאירוע חטיפת הנער הערבי: "איננו יודעים במדויק מה אירע הלילה במזרח ירושלים והנושא נבדק במשטרה. אולם אם אכן נרצח צעיר ערבי על רקע לאומני הרי שמדובר במעשה מחריד ומזעזע. אין הבדל בין דם לדם. רצח הוא רצח, יהיו הלאום והגיל אשר יהיו. אין הצדקה, אין סליחה ואין כפרה לרצח כלשהוא."

בתוך כך, נמשך המצוד אחר החוטפים והרוצחים של שלושת הנערים. מדובר צה"ל נמסר כי במהלך הלילה נעצרו 42 פלסטינים בגדה, רובם פעילי חמאס ואחת מהם משוחררת עסקת בית השואבה.

אזור ההתפרעויות ויידוי האבנים, הבוקר במזרח ירושלים. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

החוקרים הצליחו להגיע למודיע שסיפר כי הבחין בשלושה צעירים יהודים כשהם מעלים בכח לרכב נער כבן 16 בצומת שועפט. במקביל בודקים במשטרה את הקשר לדיווח שנתקבל קודם הידיעה על החטיפה לגבי היעדרותו של נער מבית חנינא.

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת גינה את הרצח ואמר הבוקר: "זהו מעשה חמור וברברי שלא ייעשה. זו אינה דרכנו ואני סומך על כוחות הבטחון שיביאו לדין את האשמים. אני קורא לכולם לנהוג באיפוק, להוציא את האלימות מכל סוג מחוץ לתחום ולפעול להרגעת הרוחות. 

משטרה באזור בו נמצא הנער בן ה-16 ללא רוח חיים, הבוקר. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

גינויים והסגות במערכת הפוליטית

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, האשימה את חברי הממשלה בהסתה: "אם יתאמת החשד שהנער נחטף ונרצח על רקע לאומני, האחריות מוטלת על שרי הקבינט שהסיתו וקראו לנקמה מבלי להבחין בין חפים מפשע ובין האחראים על הרצח והחטיפה הנוראיים. מאות פעילי הימין הכהניסטים והלאומניים, שהתפרעו בירושלים בדרישה לנקמה ופגיעה בערבים, קיבלו רוח גבית מהתבטאויותיהם המתלהמות של שרי הימין הקיצוני בקבינט שביקשו נקמה, דיברו נקמה והלהיטו את הרוחות".

ח"כ דב חנין (חדש) הזהיר כי "גל מסוכן של שנאה ואלימות מאיים לשטוף את הארץ. יש מי שמנצל את הזעזוע והאווירה הקשה בעקבות רצח הנערים, להסתה נגד ערבים באשר הם. חבל שכבר אתמול לא נשמעו קולות ברורים ותקיפים של ראשי המדינה והמנהיגים הפוליטיים נגד ההתלהמות והאלימות".

השר אורי אריאל (הבית היהודי) אמר על מציאת גופת הנער הערבי: ״רציחת הנער ושריפת גופתו הינה מעשה מתועב ומזעזע. אני קורא למשטרה לא לחסוך במאמצים, להגיע אל הרוצחים בצורה המהירה ביותר ולהביאם לדין״.

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) אמר כי "אם יתברר שמאחורי הרצח של הנער הערבי עומדים יהודים, בעיני הם מקבילים לאותם טרוריסטים בחמאס. אם שלחו ידם בנער חסר ישע על לא עוול בכפו הם צריכים לשאת באותם עונשים כמו מחבלי החמאס".

כחלק מגל האלימות הנוכחי, בוצעה הבוקר בשומרון פעולת תג מחיר בכפר עקרבא, כאשר אלמונים הציתו מחסן וריססו כתובות גרפיטי. 

בקרית ים נתגלו הבוקר כתובות הנאצה "מוות למחבלים" ו"מוות לערבים" על קירות ברחבי העיר. בכתובות ישנו ציור של מגן דויד, סמל המנורה והאותיות באנגלית L.F המציינת את ארגון לה פמלייה המזוהה עם קבוצת אוהדים קיצונית של בית"ר ירושלים. הנושא נמצא כעת בבדיקת העיריה.

המקום בו נמצאה גופת הנער. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90