עינת ברזילי הוציאה לאור ספר ילדים, "גמדקסם" (הוצאת דני ספרים). מה שהרים לא מעט גבות, שכן מדוע אישה שהדעתנות הפוליטית זורמת בדמה, מוציאה דווקא סיפור ילדים? הספר מספר על גמד שמגיע כל לילה לחדריהם של הילדים הישנים, ומפזר על ראשם אבקת קסמים צבעונית, המחוללת דברים מופלאים בחלומותיהם. האבקה של גמדקסם היא לא סתם אבקת חלומות, אלא בעלת סגולה ייחודית, והיא מסוגלת לחשוף את הכישרון החבוי בילד החולם. זה הנסתר מהעין במציאות היומיומית.

אולם, כדרכם, חלומות יכולים להיות גם מסוכנים, ואם לא נזהרים, הם יוצאים משליטה ומקבלים חיים עצמאיים. כאן ברזילי עושה משהו יפה, כשהיא טווה סיפור בחריזה, הקולע לא רק ללבם של הילדים, אלא גם לזה של המבוגרים. ברזילי כותבת באופן מפוכח ביותר, ואיכשהו, עושה את המהפך מעולם האולטרה־מבוגרים לעולם הילדים, בצעדים קלילים.

היא פשוט קולעת ונכנסת לנעלי החולם ולנעליו של אותו גמדקסם, בריחוף. מה שיוצר סיפור קולח, המותיר את הקורא עם חומר למחשבה,וכמיהה עמומה לעולם הרבה יותר רחב וצבעוני מזה שאנחנו חיים בו.

עינת ברזיליעינת ברזילי

ברזילי, כותבת גם לילדים. צילום: יח"צ

עינת, מדוע ספר ילדים?
"אני דתייה במקור, ועדיין הראש שלי תמיד מרחף ובודק גבולות. אני לא מקבלת כלום כמות שהוא. חוקרת ורואה תמיד את האפשרות ההפוכה. חייבת שיהיה לי מגוון כדי לבחור. ילדים הם מומחים בזה. התבניות בראש שלהם עדיין לא התקבעו. הם מרגישים, ואז מציירים מציאות לפי הרגש שלהם. ילד שפוחד, חושב שיש מפלצת תחת המיטה". 

"ילד שמתרגש, קופץ על אותה המיטה עצמה. גם אני קצת נעה בין פחדים והתרגשות. מצד שני, החינוך הדתי לאומי שלי, תמיד הכתיב לי להיות משימתית. ערכית. אז הייתי מדריכה בבני עקיבא, ומדריכת טיולים בצבא, ועשיתי שני תארים. אבל עדיין, הנפש שלי נשארה חולמנית".

מה ההבדל בין כתיבה לילדים לכתיבה למבוגרים?
"כתיבה למבוגרים מסגירה יותר. ילדים מקבלים את הקסם כפי שהוא. המבוגר הוא קורא חכם שיודע לקרוא בין השורות. ואני קצת פחדנית. לא רוצה להפקיד את כל נפשי. כתיבה לילדים היא נפחדת גם. הרי כל ילד חולם בספר, חולם משהו שלי".

הכתיבה באה לך בקלות?
"הכתיבה הייתה לי קלה מאוד. אבל אני לא בעלת משמעת עצמית. כך שלו הייתי צריכה לכתוב רומן, זה היה כמעט סיזיפי. השיר, החרוז, נותן לי מסגרת ותוחם את הרגשות. זה מקל עלי להיצמד לדף. הקצב סוחף אותי לכתיבה". 

>> רוצים לקבל ניוזלטר של מעריב השבוע? הירשמו כאן