הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי הגיב היום (ג') בצהריים על הודעת המשטרה כי תמליץ להגיש כתב אישום נגדו על עבירות של הפרת אמונים והעברת חומר מסווג לעיתונאים.

בתגובה נרחבת שהועברה על ידי נציגיו של אשכנזי לתקשורת, הוא תוקף את שני הסעיפים וטוען כי אין בהם עבירה של ממש. בהודעה מטעמו של הרמטכ,ל לשעבר נמסר כי "לאחר מסע הכפשות נרחב שנמשך ארבע שנים וחקירה חסרת תקדים בהיקפה, שכללה האזנה להקלטות של כל השיחות שהתקיימו בלשכת הרמטכ"ל משך כל כהונתו בניסיון לאתר מעשים פסולים כלשהם, שוב נקבע כי אין ולא היה כל ממש בטענות שהועלו נגד רא"ל (מיל.) אשכנזי ביחס לביצוע "פוטש", למעורבות שלו בזיוף או בהדלפת מסמך הרפז, או ביחס ליתר הטענות שהעלה נגדו שר הביטחון לשעבר ברק. כל שנותר הוא טענה על שיחות רקע עם עיתונאים, שהן חלק מתפקידו של הרמטכ"ל, וטענה על עיכוב של 48 שעות במסירת מסמך הרפז".

עוד נאמר כי "החקירה שהחלה בטענות קשות וחמורות לביצוע 'פוטש' ולניסיון לחתור תחת הדרג המדיני, ניסיון לסכל מינוי של האלוף גלנט לרמטכ"ל, קשרים עסקיים עם הרפז ועוד, הסתיימה בעיקרה בטענה על כך שבשיחות תדרוך רקע של הרמטכ"ל עם פרשנים וכתבים צבאיים, הרמטכ"ל התייחס לנושאים מסווגים, שלא דלפו ולא פורסמו על ידי העיתונאים". 


אשכנזי, כופר באישומים. צילום: מרק ישראל סלם

"רא"ל (מיל.) אשכנזי סבור כי טענות אלה משקפות חוסר הבנה של תפקיד הרמטכ"ל", נמסר בהמשך ההודעה, "הרמטכ"ל מתדרך כתבים צבאיים בנושאי בטחון, לרבות בעניינים מסווגים, והדבר משרת מטרות ביטחוניות חשובות. כך נהגו ונוהגים גם כל ראשי מערכת הביטחון האחרים מאז קום המדינה וזהו חלק חשוב בתפקידו של ראש המטה הכללי. הטענה כי מדובר בעבירה היא פשוט מופרכת".

אשכנזי התייחס גם באשר לטענה בדבר כי השתהה בדיווח על מסמך הרפז. "העובדות בעניין ידועות משנת 2010, כשהפרשה נחקרה לראשונה, ולא עלתה אז טענה בעניין זה", נמסר, "העיכוב נבע מכך שהיה בעיצומן של הכנות לעדותו בפני ועדת טירקל לבדיקת אירועי המשט הטורקי, בה רא"ל (מיל.) אשכנזי ייצג את כל הצבא. ברור אפוא שגם בעניין זה לא בוצעה כל עבירה פלילית".             

ברקע פרשת הרפז עמדה מערכת היחסים המתוחה בין לשכת אשכנזי ללשכת שר הבטחון אהוד ברק, והרמטכ"ל לשעבר מתייחס גם לכך בהודעה. "רא"ל (מיל.) אשכנזי מצר על כך, שלצד החקירה חסרת התקדים שלו ושל לשכתו, שבה נסרקו כל השיחות האישיות והפרטיות שלו, ולא נמצא כל בסיס לטענות הקשות שהוטחו בו, לא נחקרה באופן מלא הפעילות בלשכת שר הביטחון, כולל מהלכים שביצע שר הביטחון במכוון לפגיעה ברמטכ"ל ובצבא, פרשת השמדת הקלטות בלשכת השר ופרשת הפעלת דובר מפלגת העבודה לאיסוף מידע כנגד סביבת הרמטכ"ל".

אשכנזי גם נותן גב לדובר צה"ל לשעבר אבי בניהו ועוזרו לשעבר ארז וינר, שהמשטרה המליצה להעמידם לדין, והוא מכנה אותם "קצינים ערכיים שתרמו רבות לביטחון המדינה". "אני משוכנע כי הם לא ביצעו עבירה כלשהי", מסר.

בתוך כך, לאור המלצת המשטרה להגיש אישום גם כנגד הפרקליט הצבאי לשעבר אביחי מנדלבליט, כיום מזכיר הממשלה, תנועת אומ"ץ פנתה היום ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטייין, בדרישה לבחון את שאלת השעייתו המידית של מנדלבליט. 

במכתב שכתב יו"ר התנועה, אריה אבנרי, נכתב כי "על פי התקשיר, עובד מדינה שנחקר כחשוד בעבירה פלילית שיש עמה קלון מושעה מעבודתו עד לסיום החקירה. בהתאם לכך, מקבלת דרישתנו משנה תוקף ואנו חוזרים ומבקשים להשעותו לאלתר מתפקידו הממלכתי"

מנדלבליט חשוד בעבירות של הפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט. מהחקירה עלה כי מנדלבליט, בתפקידו כפרקליט הצבאי הראשי, עודכן על ידי הרמטכ"ל לשעבר על כך שהוא מחזיק בידיו את המסמך.

על אף שהיה מודע לכך שנפתחה חקירת משטרה בנושא וכי מדובר בראיה הדרושה לחקירה הפלילית, לא דיווח על כך ולא הורה לרמטכ"ל לדווח על כך כיממה. כמו כן, במשטרה מצאו תשתית ראייתית לכך שמנדלבליט גם העביר מידע שקיבל אודות הפרשה למעורבים בטרם סיומה.


מנדלבליט, דרישה להשעותו. צילום: מרק ישראל סלם

המשטרה: חומר החקירה היה מזוהם מבחינה חקירתית

גורם בכיר במשטרה אמר היום כי החקירה נוהלה תוך "הגינות ויושר. חשבנו שנכון יהיה לפרוט פרט פרט על מנת לבחון אותו בהיבט הפלילי בלבד". ביחס לטענת הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, כי השיחות שערך עם כתבים היו שיחות רקע, אמר הגורם: "אנחנו מגובים במסמכים, שהגיעו ממקורות צבאיים, שתרמו לקבלת ההחלטה להמליץ על הגשת כתבי אישום".

הגורם, שהיה מעורב במהלך החקירה, סיפר כי, חומר החקירה היה חומר מזוהם מבחינה חקירתית: "אנחנו למעשה המשכנו ובחנו את החומרים כבר במצב שהוא חומר גלם שונה ממה שהורגלנו אליו. החומר עבר ידיים רבות".

הגורם הבכיר סיפר עוד, "הקמנו צוות חקירה נטול אג'נדות, שכולל חוקרים ומשפטנים, וצוות משפטי מקביל שעשה יום יום בקרה לצוות חקירה ונתן את דעתו בסוף".