התמלילים העומדים במרכז פרשת ״טלנסקי״״ הותרו לפרסום. התמלילים חושפים שיחות שניהלו זקן ואולמרט במהלך פרשת ״הולילנד״ וזקן הקליטה בחשאי. ההקלטות הן אלה שהובילו לפתיחת משפט טלנסקי מחדש, אחרי שאולמרט זוכה מאשמה, והם אלה שיעמדו במרכז הערעור בפרשת הולילנד, בגינה הורשע ראש הממשלה לשעבר ונשלח ל-6 שנות מאסר בפועל.

בצוות ההגנה של אולמרט מגיבים לפרסום ואומרים: התמלילים אינם מוכיחים אשמה, אלא רק מוכיחים שזקן לא אמינה. בפרקליטות טוענים כמובן ההפך.

הפרקליטות חילקה את התמלילים לשלושה חלקים: אלו הנוגעים למשפט שנפתח מחדש בפרשת טלנסקי, ומבוססים על שני תמלילים ספציפיים, הטענות ביחס לפרשת הולילנד, וחקירה נפרדת, שבמסגרתה המשטרה כבר המליצה להעמיד לדין את אולמרט וגם את עורך דינו, נבות תל צור, בעבירות של שיבוש מהלכי משפט.

בצוות ההגנה של אולמרט מעלים טענות רבות עם פרסום התמלילים. ״עורכי הדין שלה״, אומר גורם בצוות ההגנה על עורכי דינה של זקן,״טענו שהיא הקליטה את השיחות כדי להשמיע למשפחה, אבל בחלק מהשיחות בני המשפחה שם. איך זה מתיישב עם ההגיון״, אומר הגורם וממשיך: ״בתמלילים אין טונציה (טון הדיבור). הם מדברים על הליך משפטי, על מה שעובר עליהם, זה תהליך טבעי, הם במלחמה הכי קשה שלהם". 

"צריך לשמוע את התמלילים, לראות ששולה כל הזמן בוכה, היא נסערת, ומבקשת עזרה, הוא מנסה לעזור לה, והיא- כל הזמן מנסה לעשות את החיבור, בחוכמה רבה, כדי להציג דברים כמו שהיא רוצה להציג אותם״.

ואכן, צריך לקרוא את תמלילי השיחות בין אולמרט לזקן בהקשר הנכון, הם אינם חד משמעים. לא בהיבט הפלילי, אלא בהיבט התקשורתי, יש להניח כי יהיו מי שיעשו מטעמים מחילופי הדברים בין עדת המדינה, שולה זקן, ומי שהיה הבוס שלה וחבר אישי משך כמה עשורים: ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט.

עם זאת אכן בתמלילי השיחות חסרה הטונציה. מהצד של אולמרט זה נשמע כמו חברה קרובה שבוכה ומתפרקת במהלך מלחמה קשה שחווים השנים. היא רוצה להפליל אותו בקלטות האלה, והוא לא יודע דבר, מבחינתו היא נסערת והוא מבקש להרגיע אותה.

בתמלילים שידונו בבית המשפט המחוזי בפרשת טלנסקי עומדת שוב במרכז המחלוקת ״הקופה הפוליטית״. כשאומרים הקופה הפוליטית מתכוונים במשפט טלנסקי לאותה קופה שישבה אצל מקורב אחר של אולמרט, עו״ד אורי מסר, ושאצלו, כך נקבע בפסק הדין שניתן בשעתו במחוזי, יושבת קופת כספים שממנה פעילות פוליטית. פעילות מותרת.

הפרקליטות טענה לאורך כל הזמן כי מדובר בקופה פרטית. בית המשפט קיבל כאמור את עמדת ההגנה. עכשיו, לטענת הפרקליטות, יש בתמלילים כדי להוכיח את ההפך. עורכי הדין של אולמרט חושבים אחרת: התמלילים מחזקים את הטענה שמדובר בקופה פוליטית.

על פניו, תמליל השיחה מה-19 במאי 2011 נראה מפליל מאוד ביחס לאולמרט: 

אולמרט: הוא (אורי קורוב, נציג הפרקליטות - א.ז.) ירצח אותך, ואת תפלילי את עצמך על דוכן העדים, זה מה שמטריד. אני אגיד לך מה, הוא יגיד דבר פשוט מאוד. את יודעת מה היומנים שכתבת. את כתבת את זה. אה, לא יודע באיזו יום, יכול להיות שהם יתבלבלו, מישהו כתב לך את זה ביומן. בסוף את תיאלצי להודות שאת כתבת את זה. אז הוא יגיד מה אני לוקחת לעצמי 35 אלף דולר. מה תגידי.

אז הוא יגיד את לקחת לעצמך 35 אלף דולר. ועכשיו מה הבעיה? את לא עולה לדוכן העדים. הוא יכול לקפוץ ולעשות ריקודים באוויר. הוא לא יכול להרשיע אותך. את זה הוא לא יכול להציג את הטיעונים האלו. 

שולה: ומה אני אומרת לו. אני לא יכולה להגיד שקיבלתי ממך את הכסף. ואתה החלטת לתת לי כסף. אהוד: את יכולה להפיל עלי הכל זה בסדר. 

שולה: לא רגע סליחה. מה הוא יכול להגיד לי. סליחה, דיווחת על זה למישהו? אולמרט: לא שולה: זה כסף. מה זה? הכנסה? מתנה? מה זה? זה שוחד? זה רצה לעזור לי. 35 אלף דולר, מה זה, זה שוחד? זה רצה לעזור לי .

אולמרט: שולה שולה איזה כסף זה הרי אני אומר שזה תרומות פוליטיות. אז מה? 

שולה: זה אחד באחד. 

אולמרט: מה?

זקן: אחד באחד, לא ברור? זה הכל שרשרת של כסף. מאחד בשני. 

אהוד: לכן אני אומר איפה שזה עכשיו, הכל נובע מהנייר. אם את לא מופיעה הם לא יכולים לשאול על הנייר, הם לא יכולים לקבוע ממצע עובדתי על הנייר. מה הם יכתבו על הנייר? 

שולה: ומה, מה אתה תגיש בעדות שלך? אולמרט: אני אציג את מה שעשית. את מה שעבדת. שאת היית. זהו. שיש עסקאות בענייני כספים של ראשון טורס. התעסקת בכספים של עוד רשתות. יכול להיות שישבת פה בישיבה שם. בישיבה ובאופן כללי, נתתי לזה מי שהיה מתאם זה לא היית את. עשיתי לפני 20 שנה זה יכול להיות אבל לא שהיה מישהו באופן מיוחד שהיה אחראי על העניין הזה וכולי וכולי. תראי אנחנו נקדיש לך פרק שלם על הקשר שלך אלי. סתם לקחתי אותך מפה ומפה ומפה לפה עד למנהלת לשכת ראש הממשלה. להיות מנהלת לשכת ראש הממשלה. 

שולה: כן אבל זה כאילו מצייר שאני... אולמרט: שמה? שלוה: שיכולתי לעבור לבד או שאם עשיתי דברים אז החלטות שלי. 

אהוד: סליחה יש דברים שהיו החלטות שלך בדברים שעבדת עליהם. שלא יכולים לעשות אותך משהו שייכת לשום דבר. 

שולה: אני לא רוצה להיות שם

אהוד: וזה לא יתקבל באמינות

שולה: אני לא רוצה להיות שם אני לא רוצה להיות שם

אהוד: אז בסדר.

 שולה: אני רוצה להיות מי שהייתי באמת אבל. 

אהוד: מה היית באמת? זה שולה של אהוד אולמרט? שכל אחד יודע שהיא הדרך לאהוד אולמרט? 

שולה: בוודאי. נו מה. אני קיבלתי את כל שלי הכח ממך?

אהוד: בסדר

שולה: לא מעצמי. מה אני? אהוד: בסדר, אבל אבל 

שולה: מי אני בכלל

אהוד: אבל קיבלת את הכח והשתמשת בכח. 

שולה: בוודאי 

אהוד: בסדר  צריך להראות את זה בדרך החכמה ונכונה. צריך להציג שמה שעשית בתור משרתת ציבור נאמנה. 

שולה: נכון

אהוד: את דאגת לאנשים בפתיחת הדלת לאנשים ועזרת לאנשים ולא היססת לפעול כדי לעזור לכל מי שנזקק בכל הדברים האלו וכו'.


ברקע של התמלילים מהשיחה הזו נמצא מפגש בלובי מלון בירושלים. לפני שאהוד מעיד בפרשות טלנסקי וראשונטורס, אחרי שפרשת הולילנד התפוצצה. והוא כבר נחקר בה.שולה פנתה לאהוד. היא אמרה לו שהיא מרגישה שהיא לא סומכת על עורכי הדין שלה.

עורכי הדין שלה אז הם מיכה פטמן ועופר ברטל. ברטל הוא חבר טוב של פרקליטה שמנהלת את התיק. שולה טוענת בפני אולמרט שהיא מרגישה שעושים נגדה יד אחת מאחורי הגב. מבחינתו של אולמרט שולה באה לבקש עצה. הוא מייעץ לה בשיחות האלה שלא להעיד, לא כי זה רע לו, אלא כי זה רע לה, כפי שעולה מתוכן התמלילים.

שיחה נוספת נערכת בין השנים ב- 28.10.2012. אז אולמרט מגלה לראשונה שמנסים לעשות עם שולה עסקת טיעון. היא נכנסת ללחץ: 

שולה: אין לי איפה להתייעץ, אין לי עם מי להתייעץ. (בוכה), פחות או יותר רמזתי על זה אתמול בבית. היה לי חורבן בית אתמול (בכי) כמעט הזמנו משטרה. 

אהוד: מה זה?

שולה: כי משה השתולל...משה במצוקה הכי גדולה, תומר היכה אותו. הוא לא יודע להתמודד עם זה (באותה עת במסגרת פרשת הולילנד הפרקליטות מציגה ראיות לכך שזקן קיבלה לכאורה מאות אלפי דולרים, בית, משכנתא, רהיטים, כסף לחשבונות של הילדים - א.ז.)

אהוד: העו״ד שלך אומר לך לא להעיד

שולה: הוא אומר שהוא מפחד שאני אדבר

אהוד: טוב אז קודם כל חכי, עד שאת תגיעי לעדות. עד שאת תגיעי לעדות זה יהיה עוד חמש שנים

שולה: המצב הנפשי שלי יהיה יותר טוב אהוד?

אהוד: אני חושב שכן

שולה: (מתחילה לקטר) : איזה חיים יש לי אהוד, בוא תן לי לדבר על החיים שלי

אהוד: בואי תסתכלי על החיים שלי, מי יודע כמוך שבחיים שלי לא קיבלתי אגורה אחת מאורי מסר...

שולה: לא משנה

אהוד: שולה לא העדת בעניין ש..וזיכו אותך, אבל בזה שהכל התחיל במחברת שלך

שולה: נו אז מה?אהוד: במחברת שלך את כתבת קיבלת, לקחת חמישים אלף ש״ח.


את השיחה הזו מקליטה זקן, ובמהלכה היא מספרת לאולמרט שהבן ובעלה רבו, היא בוכה. צוות ההגנה של אולמרט טוען שהחלק הזה מחזק את הטענות ביחס לקופה הפוליטית.

לדבריהם, זקן בעת הזו היא ראש לשכה של ראש העיר, אהוד אולמרט. היא קיבלה שכר על היותה ראש לשכה אבל בפועל עשתה יותר מזה: קשר עם חברי כנסת, ממשלה, בוחרים ופעילים פוליטים.

בצוות ההגנה של אולמרט מסבירים כי זקן היא המנוע הפוליטי שלו, ולכן זה הגיוני שאם היא מבקשת משכורת על התוספות שמעבר לתפקידה כראש לשכה, אזי הכספים לפעילותה יבואו מהקופה הפוליטית, זו שאצל עו״ד אורי מסר.

״זה היה הרבה יותר חמור אם הכסף היה מגיע מהקופה הציבורית כדי לממן את הפעילות הפוליטית שעשתה זקן״, אומר גורם בכיר בצוות ההגנה של אולמרט, ״הכסף בא מהקופה הפוליטית, שהיא המקור שאמור לשלם את הפעילות הפוליטית״.


הדברים חוזרים על עצמם גם בהמשך התמלילים:

אולמרט: שולה לא העדת בעניין ש.. זיכו אותך אבל בזה ש..הכל התחיל במחברות שלך

שולה: נו אז מה אולמרט: במחברות שלך את כותבת קיבלתי לקחתי חמישים אלף דולר מה היה שם?

שולה: נו, אז מה יכולתי, היו שואלים אותי מה זה, יכולתי להגיד, יכולתי מה שהייתי צריכה להגיד שבאתי לעבוד ואהוד רצה לקחת ואתי המשכורת שלי לא היתה טובה הוא הציע לי שלושים אלף דולר

אולמרט: נכון את ביקשת ממני, אני לא הצעתי

שולה: מה פתאום, אתה הצעת לי אהוד, ישבנו במצודת דוד הבאתי לך לחמניות של פסח, אמרת לי מה שמדאיג אותך זהו זה, אני אדאג לך שיהיה לך שנה ואז חילקת לי את הסכום, כמה זה יוצא לחודש, חיברת את זה במשכורת שלי ויצאה משכורת שמצאה חן בעיני

אולמרט: לא רוצה להתווכח איתך

שולה: תגיד, אתה נורמלי, לא אמרתי לך את זה

אולמרט: את הצעת את זה והסכמתי לזה. אני רק לא זוכר שאמרתי לך לכתוב את זה במחשב שלך

שולה: בזה אתה צודק, בסדר

אולמרט בסדר, אבל זה הכל התחיל מזה

שולה: בסדר, אתה מדבר על זה אז אני אתן לך תשובה, אני רשמתי כי הייתי אני כל הזמן היית צריכה לתת דין וחשבון 

אולמרט: סליחה סליחה לא היית צריכה לתת לי שום דין וחשבון 

שולה: אבל אתה שאלת אותי כמה פעמים שאלת אותי

 אולמרט: במחשב, במחשב

שולה: לא, לא במחשב, אתה אומר בתיק הייתי שם

אולמרט: מה?

שולה: אתה יודע שהם באו אלי הביתה הם לקחו לי ישר את התיק

אולמרט: סליחה, סליחה