שתי חברות התעופה הגדולות באירופה, לופטהנזה ואייר פראנס, הודיעו הערב (שבת) כי הן ימנעו מלטוס מעל חצי האי סיני בזמן הקרוב, לפחות עד שתובהר סיבת ההתרסקות של המטוס הרוסי הבוקר מעל חצי האי סיני.

מטוס הנוסעים, ועליו 224 בני אדם, התרסק מסיבה שטרם הובהרה באופן רשמי, ולפי הודעת רוסיה לא היו ניצולים באירוע. 
 
בהודעה מפי דוברת לופטהנזה, שחוצה את האזור בעשר טיסות שונות בכל יום, נמסר: "קיבלנו את ההחלטה, עד שהנסיבות להתרסקות יתבהרו. אנו נמשיך להימנע מטיסה מעל האזור עד שיהיה ברור מה קרה שם".

גם מחברת אייר פראנס, נמסר על הפסקת הטיסות באופן זמני: "כאמצעי זהירות, נימנע מטיסות מעל אזור סיני".

הסיבות להתרסקות, כאמור, טרם הובהרו באופן רשמי. במהלך היום הדיווחים היו על כשלים טכניים וחלק טענו כי מדובר בפעילות יזומה של ארגון דאעש. ראש ממשלת מצרים שריף איסמעיל התייחס להתרסקות ואמר כי הוא "לא מאמין שהיו פעילויות חריגות שקשורות להתרסקות".

מוקדם יותר, גורם ביטחוני ציין במהלך היום כי הסיבה היא תקלה טכנית שאירעה במטוס. המקור בסיני הוסיף כי חלקי המטוס שהתרסק, כמו כן גופותיהם של כ-150 נוסעים אותרו ברדיוס של כשלושה קילומטרים ממקום ההתרסקות.
 
בניגוד לכך, בארגון המדינה האסלאמית טענו כי האחריות על הפלת הטיסה היא שלהם, וכי הם עשו זאת באופן מכוון.

בהודעה מטעם ארגון הטרור נאמר: "חיילי הח'ליפות הצליחו להפיל מטוס רוסי מעל סיני, שעל סיפונו למעלה מ-220 צלבנים רוסים, ותודה לאל כולם נהרגו".

עוד נאמר כי "על הרוסים ומי שתומך בהם להבין שלא יהיה לכם ביטחון באדמת המוסלמים או במרחבם האווירי. הריגת עשרות מדי יום בסוריה בהפצצות מטוסיכם יביא לכם אסונות, אם אתם הורגים - אתם נהרגים".

ככל הנראה ההודעה פורסמה במטרה להביך את שלטונות מצרים, שכן מוקדם יותר מיהר סניף המדינה האסלמאית בסיני להכחיש כל קשר להתרסקות המטוס הרוסי. 

לאחר מכן התייחסו ברוסיה להודעה של דאעש ואמרו כי היא לא נכונה. 

ההתרסקות: אחרי 23 דקות טיסה
 
המטוס שהתרסק, איירבאס A-321 של חברת התעופה הרוסית מטרו ג'ט שבעבר נקראה קולביה, בטיסה KGL-9268, המריא משארם א-שייח והיה בדרכו לסנט פטרסבורג. הוא התרסק 23 דקות לאחר ההמראה. באתר הרוסי "לנטה.רו" דווח כי צוות המטוס התלונן לפני יותר משבוע כמה פעמים על בעיות במנוע ולא נעשה שום דבר. עוד דווח כי לפני שהקשר עם המטוס נותק ביקש הטייס אישור לנחות בקהיר.
 
צה"ל הציע את עזרתו לסייע למצרים ולרוסיה, לאחר ההתרסקות, כך נכתב בסוכנות הידיעות רויטרס. בהצהרה מטעם הצבא נמסר כי "מאז הבוקר צה"ל סייע בניטור אווירי, למאמצים לאתר את המטוס שאיבד קשר מעל סיני. צה"ל הציע סיוע גם לרוסיה וגם למצרים, אם הוא ידרש".
 
כוחות הביטחון במצרים אמרו כי אין אינדיקציות לכך שהמטוס הרוסי שהתרסק בחצי האי סיני - הופל באמצעות טיל נ"מ. זאת בעקבות החשש מנקמה של דאעש ברוסיה - שהחלה בהתערבות צבאית בסוריה נגד ארגון המדינה האסלאמית ובשל העובדה שחצי האי היווה בית בשנתיים האחרון לקיצוניים אסלאמיסטיים ואנשי הארגון המדינה האסלאמית, שהרגו שם מאות חיילים ושוטרים מצרים.