הלם בתעשיית המוזיקה העולמית: המוזיקאי הבריטי האגדי דיוויד בואי הלך הבוקר (שני) לעולמו והוא בן 69. לפני שלושה ימים חגג בואי את יום הולדתו ה-69 והוציא אלבום חדש, "כוכב שחור". ב-18 החודשים האחרונים נאבק בואי באומץ במחלת הסרטן, מאבק שנגמר הבוקר באופן טרגי. January 10 2016 - David Bowie died peacefully today surrounded by his family after a courageous 18 month battle with...
 


ההודעה על מותו פורסמה באתר הרשמי של בואי. בהצהרה שפורסמה בעמוד הפייסבוק שלו נכתב: "דיוויד בואי מת היום בשלווה, כשהוא מוקף בבני משפחתו, לאחר מאבק אמיץ של 18 חודשים במחלת הסרטן. בעוד רבים מכם חשים באובדן, אנו מבקשים לכבד את פרטיות המשפחה במהלך תקופת האבל". 

 
המציא את הרוקנרול מחדש. דיוויד בואי המציא את הרוקנרול מחדש. דיוויד בואי


מותו של בואי מגיע כאמור בעיתוי מצמרר: שלושה ימים בלבד לאחר שהוציא את אלבומו האחרון, "בלק סטאר", אלבום האולפן ה-25 של האיש שהמציא את עצמו, ואת הרוקנרול, כל כך הרבה פעמים מחדש. מאז האלבום הראשון שהוציא ב-1968 שנקרא פשוט "דיוויד בואי", התגלה הקול הייחודי שלו באלבומים נוספים שהפכו לקלאסיקה על זמנית ונצחית כמו "Space Oddity" מ-1969, "The Man Who Sold the World" מ-1970, "Let's Dance" מ-1983, "Never Let Me Down" מ-1987, ו"Reality" מ-2003. 
לפני שלוש שנים, ב־8 בינואר 2013, בדיוק ביום הולדתו ה־66, שחרר סינגל חדש מתוך אלבום אולפן ראשון אחרי עשר שנות שתיקה וחוסר ודאות. ללא כל הודעה מוקדמת הוציא בואי אז את “Where Are We Now" וזמן קצר אחר כך ראה אור האלבום “The Next Day", אוהדיו הרבים בעולם נשמו אז לרווחה. הדוכס החיוור חי וקיים. 

הקריירה של בואי, מוזיקאי, זמר, שחקן ומפיק מוזיקלי נפרשת על פני כחמישה עשורים, וזכתה להוקרה בזכות שילוב תחומי אמנות שונים ביצירתו, חלוציותו בסגנונות מוזיקליים רבים ושילוב אלמנטים חזותיים פורצי דרך בהופעותיו. אי-נאמנותו לז'אנר מוזיקלי אחד, השינויים הקונספטואלים שעבר ובעיקר הדרך שבהּ גילם אישיויות שונות, העניקו לו בתקשורת את הכינוי "הזיקית של הרוקנ'רול".

הזיקית של הרוקנרול. דיוויד בואי הזיקית של הרוקנרול. דיוויד בואי


דייוויד בואי נולד כדייוויד רוברט ג'ונס בבריקסטון שבלונדון, את ההקלטה הראשונה שלו ביצע בשנת 1964, בהיותו בן 17, עם השיר "לייזה ג'יין", שיצא כסינגל. בשנת 1967 הוציא בואי את אלבומו הראשון, אשר נקרא בפשטות David Bowie. תחילת התעניינותו של בואי במוזיקה החלה בגיל תשע, כאשר אביו קנה לו מארז תקליטים אמריקאיים, רובם של אמנים שחורים כמו צ'אק ברי וליטל ריצ'רד. לאחר שהחל לנגן על סקסופון, הקים את להקתו הראשונה, "הקונראדס". 

במהלך שנות השישים היה חבר בלהקות רית'ם אנד בלוז נוספות כמו "הקינג ביז", "המאניש בויז" ו"הריוט סקוואד". בתקופה זו יצא שירו הראשון, הסינגל "Liza Jane", עם "הקינג ביז". אז גם אימץ לעצמו את הכינוי דיוויד ג'ונס, אך הדבר יצר בלבול עם חבר להקת המאנקיס שנשא את אותו השם. כתוצאה מכך בחר כשם במה בבואי, על שם הגיבור מקרב אלמו, ג'יימס בואי "וסכין הבואי המפורסמת שלו". מתקופה זו ואילך נודע דיוויד רוברט ג'ונס כדיוויד בואי.בשנת 1969 שחרר בואי את הסינגל "Space Oddity" שיצא במקביל לנחיתת האדם הראשון על הירח. השיר, בלדה שסיפרה את סיפורו של מייג'ור טום, אסטרונאוט שאבד בחלל, הגיע למקום החמישי במצעדים בבריטניה, והופיע באלבומו השני של בואי שנקרא כמו קודמו "David Bowie". ב-1971 הוציא בואי את האלבום "Hunky Dory"שלא הפך ללהיט בזמנו אך היווה בסיס לעלייתו של בואי למעמד של כוכב. כיום נחשב האלבום לקלאסיקה.
 
בשנת 1972 התרחשה הפריצה הגדולה של בואי ככוכב רוק, בצאת אלבום הקונספט שנחשב לאלבום החשוב ביותר שיצר ולאחד החשובים בהיסטורית המוזיקה: "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars". האלבום מספר את סיפורו של חוצן אדרוגני בשם זיגי סטארדסט, כוכב רוק אולטימטיבי המגיע לכדור הארץ בתקופה בה הסתבר כי זה יחרב תוך חמש שנים.