שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון הגיב היום (שישי) על פינוי המתנחלים שהתבצרו בבתים בחברון ואמר כי במקרה זה החוק הופר ברגל גסה. "מדינת ישראל היא מדינת חוק, ואין לי כל כוונה להתפשר כשהחוק מופר. כדי להיכנס לבית נדרשות להתבצע מספר פעולות חוקיות, שאף לא אחת מהן התקיימה. לכן הפולשים פונו", אמר יעלון.שר הביטחון התייחס לביקורות שנשמעו מצד חברי כנסת ושרים מהימין ואמר "אני קורא לשרים, לחברי כנסת ולנבחרי ציבור לפעול באחריות, לרסן את התבטאויותיהם ולגבות את שלטון החוק - ולא לעודד את לקיחת החוק לידיים והפרתו. זה מתכון בטוח לאנרכיה. ההתנהלות וההתבטאויות של מספר פוליטיקאים בנושא זה, גובלות בהפקרות ופוגעות בחוסן הלאומי שלנו".

מתבצרים בבתים בחברון הודפים את כוחות הביטחון


בתוך כך הבהיר יעלון כי ההתיישבות חשובה ללבו וימשיך לפעול למענה במסגרת החוק. בתגובה לטענה כי המתנחלים רכשו את הקרקע כחוק, הוסיף כי"טענת רכישת הבתים תיבדק, כמו גם היבטים ביטחוניים ומדיניים, טרם מתן אישור לאכלוסם. מי שפועל תוך הפרת החוק, לא מסייע להתיישבות אלא פוגע בה קשות".דבריו של יעלון נאמרו בתגובה לביקורות שנשמעו מצד חברי כנסת ושרים בימין שיצאו נגד פינוי המתנחלים שהתבצרו בבתים בחברון. סיעת הבית היהודי תקפה את השר יעלון ומסרה כי: "בעיצומו של גל טרור, שר הביטחון פועל בנחישות, ללא פשרות ובאטימות דווקא לזריקת יהודים מביתם. מדובר בחוסר אחריות, קיבעון מחשבתי והלהטת הרוחות כל ללא סיבה ברורה. את אותו להט ונחישות מוטב שיפנה שר הביטחון לטיפול בטרור הערבי ובבניה בלתי חוקית ברורה ביישובי המחבלים. את בדיקת מסמכי הרכישה ניתן לבצע גם ללא השלכת יהודים מביתם".


יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי קראה לראש הממשלה, בנימין נתניהו להתערב בעניין פינוי הבתים בחברון ואמרה כי "אם לנתניהו חשובה שלמות הקואליציה, כדאי שיתערב וירסן את בוגי. פעם אחר פעם בתים נרכשים כחוק בתוך סבך של מורכבויות, אולם שר הביטחון שוב מורה לפנות או להרוס מבלי שמתבצע הליך בדיקה משפטי הוגן. שבענו מהבטחות ומאכזבות. אם לא יחול שינוי בנוגע למדיניותו של שר הביטחון ובתוך כך גם ביחס להחלטתו על הבתים שנרכשו בחברון, נדון ביום שני בישיבת הסיעה על המשך הצעדים".

פינוי מתנחלים בחברון. צילום: רחל בן אריפינוי מתנחלים בחברון. צילום: רחל בן ארי


בתוך כך הפינוי עבר ללא הפרות סדר חריגות או אירועים אלימים. המתבצרים ניסו למנוע את כניסתם של כוחות הביטחון והציבו מכשולים שחסמו את הדלתות. שקי חול ומלט הקשו על כוחות הביטחון, אך לבסוף בוצע הפינוי בהצלחה. "חברים לשעת צרה" הפיצו סרטונים בהם נראים המכשולים שהוצבו בפני כוחות הביטחון. כזכור, אמש, אמרו בסביבתו של יעלון כי אם לא יוגשו האישורים המתאימים לרכישת בית בחברון - המתיישבים יפונו.

על פי החוק, כדי להיכנס ולהתגורר כחוק בבית בחברון יש לקבל שלושה אישורים: אישור עסקת נדל"ן, אישור מטעם משרד הביטחון ואישור מדיני ועד כה שלושת האישורים לא הוצגו. אם אכן יתברר כי אין בידי המתיישבים את האישורים - אזי תינתן הוראה לפנותם.