יצחק זאב אבן נפצע קל בתאונת הדרכים שאירעה הערב (ראשון) בכביש 1, בין מחלף לטרון למחלף ענבה, במהלכה אוטובוס של אגד התנגש במשאית שעמדה ככל הנראה בצד הדרך באופן בולט לכיוון הכביש, מה שהביא למותם של שישה נוסעים ולפציעתם של שמונה בני אדם נוספים.

"הרגשתי מכה, לא הבנתי מה קרה. ישבתי משמאל לאוטובוס מאחורי הנהג וקראתי בתורה ואז הרגשתי התנגשות. נפלתי על הרצפה והבנאדם מימין לאוטובוס איתו דיברתי קודם היה מוטל על הרצפה. ניסיתי לנער אותו והוא לא הגיב", סיפר אבן.

"ניסיתי להעיר אותו ולא הצלחתי. ירדתי מהאוטובוס והיו הרבה רכבים שמיד נתנו לנו מים. האוטובוס היה מרוסק לגמרי, הכל זז. הדבר האחרון שראיתי זה את הבנאדם ההוא שוכב. ניצלתי ברוך השם. אחרי התאונה לא ראיתי את הנהג אבל בזמן הנסיעה הוא נהג בסדר וסמכתי עליו", הוא תיאר.
"שמעתי הרבה אנקות וזעקות של נשים שבכו חזק היו צעקות 'הצילו' ובהלה מאוד גדולה. אמרתי הרבה 'שמע ישראל'. אני לא נוסע הרבה בקו הזה, זה אוטובוס שברובו חרדים גברים מקדימה ונשים מאחור. מתחילת הדרך התחלתי ללמוד, כששמתי יד על הפנים ראיתי דם ונבהלתי אבל הייתי בסדר", הוסיף יצחק זאב ועדכן כי באוטובוס "לא היו חגורות בטיחות".

"בעזרת השם הכל בסדר, רק כואבת הלסת והשיניים ירד דם", הוסיף הפצוע, "נפלו עלי רסיסים ודם והרגשתי את השפה והשיניים".

ינון יזדי, בן 21, פצוע נוסף סיפר על האירוע: "הייתי בהלם ועכשיו שאני משחזר את זה יכול להיות שהוא נסע רק 70 קמ"ש וזה הרגיש לי מהר. אני קצת מבולבל, התאונה קרתה די מהר. מנוף חתך את האוטובוס לשניים, אנשים היו זרוקים בכל מקום. הייתה שם בחורה שישבה מאחור בצד ימין כולה שמוטה.
לצערי אחת מההרוגות נראתה ישנה וכל הפנים שלה היו מלאים דם. נתתי את הטלפון שלי לבחור ישיבה שהיה מאד מבוהל שיתקשר למשפחה וראיתי ששמו ניילון על אחד ההרוגים שהיה מטר ממני והיה יכול להיות אני".

 


בתאונה נפצעו תשעה, אחד במצב קשה, שלושה בינוני ושלושה במצב קל. אחד מהפצועים נפגע תחילה אנושות, ולאחר מכן מת מפצעיו. כמה מהפצועים נלכדו תחילה בתוך האוטובוס, קו 402 שנסע מבני ברק לכיוון ירושלים. הפצועים מפונים לבתי החולים אסף הרופא, תל השומר וקפלן. חיל האוויר קיבל פניה ממד"א לסייע לזירת התאונה והוקפצו מסוקים.


דוד ברוכי, פרמדיק מד"א סיפר כי "רבע שעה מתחילת האירוע הגענו לשם. היו חמישה עשר נפגעים בזירה. חלק הולכים וחלק שוכבים, טיפלתי בפצוע אחד שהיה פצוע אנוש עם פגיעה רב מערכתית. ביצענו פעולות החייאה מתקדמות ופינינו אותו במצב אנוש לבית החולים תל השומר. זו אחת התאונות הקשות ביותר שראיתי. הנהג של האמבולנס, חסן דעאס אמר כי "אני נהג אמבולנס מ-2008 וזו אחת התאונות הקשות שראיתי אי פעם".

יחיאל מילר, מתנדב באיחוד הצלה שהיה בסמוך לזירה סיפר: "מדובר בזירה קשה עם מעורבות אוטובוס שככה"נ התנגש במשאית בצד הדרך. למרבה הצער כשהגעתי לזירה נתקלתי בילד ושני ילדות ללא הכרה וללא דופק ונשימה. וכמו כן מספר מבוגרים שאיבדו את ההכרה ומספר רב של נוסעים שהיו בהכרה וסבלו מחבלות ופציעות. יחד עם מתנדבים נוספים מיחידת האופנועים של איחוד הצלה שהגיעו לזירה למרות פקק התנועה שנוצר עקב אופי התאונה הענקנו טיפול רפואי ראשוני לנפגעים. למרבה הצער נקבע מותם של חלק מהנפגעים בזירת התאונה.
 
משה טיטלבוים מנכ"ל איחוד הצלה מספר מהזירה: "מתנדבי יחידת האופנועים של איחוד הצלה שהגיעו ראשונים לזירה דיווחו על מספר נפגעים ללא הכרה כתוצאה מפגיעת משאית באוטובוס, הייתי בדרכי לבית שמש והגעתי לזירה תוך מספר דקות ולמרבה הצער נתקלתי בזירה קשה. עקב אופי התאונה וכמות הנפגעים הם ביקשתי סיוע של מתנדבים נוספים שיצאו מירושלים, בית שמש, טלז סטון, וערים נוספות במרחק של 20 דקות נסיעה".

זירת האירוע. צילום: אורי דייויס, דוברות איחוד הצלה