הסערה סביב תחקיר "עובדה" על השר לשעבר רחבעם זאבי (גנדי) נמשכת. יו"ר הוועדה למעמד האישה, ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) קוראת לוועדת השרים לעניני סמלים וטקסים לבטל את מפעל ההנצחה לזיכרו של רחבעם זאבי, בעקבות התחקיר ששודר אמש. לדברי תומא סלימאן, "אדם שרצח שבויים ואנס נשים אינו ראוי שימשך מפעל ההנצחה על שמו".

גם חבר הכנסת יואל חסון מהמחנה הציוני קורא לבטל את הארועים לזיכרו של רחבעם זאבי. חסון כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "על אף כבוד המת והרגישות שבעניין, העדויות שנשמעו בתחקיר, גם אם רק מקצתן אמת, אינן מאפשרות לנו להמשיך ולחנך בבתי הספר הממלכתיים על דמותו של גנדי".

עוד כתב חסון, כי "הדרישה שלי לא עולה בגלל הדעות הפוליטיות של גנדי. נכון, לא הסכמתי איתו על שום דבר, ובכל ביום הזיכרון התמקדתי בכבוד לאלוף שהיה. אתמול גם הכבוד הזה אבד. אני מקווה שחבריי בימין לא יהפכו את התחקיר ששודר אמש למאבק פוליטי. גבורה בשדה הקרב אינה מספיקה כדי להפוך אדם לדמות מוערצת עליה מתחנכים. לא חסרים מנהיגים שנלחמו על המדינה מבלי לאנוס ולפעול באלימות נגד נשים. את גנדי אפשר להשאיר מחוץ לבתי הספר".

 

אתמול הודיעו חברות הכנסת של מרצ כי יפעלו לביטול חוק הנצחת זכרו של רחבעם זאבי. ח"כ גלאון צייצה בטוויטר: "מזעזע לחשוב על מי שנפלו קורבן לאיש הזה, ושנאלצו בכל שנה לראות איך מפארים את מורשתו. הגיע הזמן להשאיר את המורשת הזו במקומה הראוי - העבר הרחוק. מורשת גנדי: גם אם אדם נבל, אנס, פושע ופסיכופת, הכל מתגמד אל מול 'אהבתו את הארץ'".

מיכל רוזין, תמר זנדברג ואני מתכוונות לפעול לביטול מפעל ההנצחה היקר והמיותר הזה. לא לשם צריכים ללכת כספי המסים שלנו

— זהבה גלאון (@zehavagalon) April 14, 2016

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' פרסמה בחשבון הטוויטר שלה: "גנדי. כן הוא מת. אבל הן חיות, ומצולקות, ובנותיהן ונכדותיהן לומדות את מורשתו המחרידה. הרובה לא זוכר, המטרה לא שוכחת".
 
ח"כ קסניה סבטלובה, ממפלגת המחנה הציוני, פרסמה הודעה ובה כתבה: "בעיניי מלכתחילה לא היה צריך להיות חוק כזה - מורשת גנדי בעיניי זה גזענות וטרנספר וכעת ממה שנראה בתחקיר של עובדה - גם הטרדות מיניות. אלמד את דרכי הפעולה העומדים לרשותי ואז אפעל". 

ח"כ איימן עודה, ראש הרשימה המשותפת, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "לא מפתיע לגלות שמי שדגל בטרנספר של אוכלוסייה אזרחית גם תקף נשים ורדף עיתונאים. מי שלא התבייש להנציח את זכרו קודם שלא יתבייש גם עכשיו".

ח"כ מיקי רוזנטל, המחנה הציוני, צייץ בטוויטר: "לאור 'מורשת גנדי' המפוארת שנפרשה בעובדה יש לשקול את ביטול ימי הזיכרון הממלכתיים לאיש".

לאור ״מורשת גנדי״ המפוארת שנפרשה ב@Uvda_tweet יש לשקול את ביטול ימי הזיכרון הממלכתיים לאיש

— מיקי רוזנטל (@mikiros1) April 14, 2016

בהנצחת דמותו של רחבעם זאבי, שנרצח על ידי מחבלים לפני 15 שנים בהיותו שר בממשלה, הושקעו בשבע השנים האחרונות עשרה מיליון שקלים. זאת מתוקף חוק מורשת גנדי, שחוקק לאחר הרצחו של השר. מוסדות ואתרים רבים בישראלים מכונים על שמו של גנדי, ובבתי ספר נערכים טקסים להנצחת מורשתו.

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) מסרה: "העיסוק במורשת רחבעם זאבי ז"ל מחייב אותנו בחשיבה מחודשת. אין בי עניין לעסוק בהאשמות ובביקורת על אדם שאינו בן החיים, ואין לו יכולת להגיב. זה לא הוגן, לא ראוי, ולא משרת אף אחד. אולם יש בהחלט מקום לבחינה מחודשת של מפעל ההנצחה של מי שמעשיו לכאורה פגעו קשות בנשים מתוך ניצול בוטה של כוחו ומעמדו. הנצחת מורשתו של איש ציבור משקפת במידה רבה את הערכים שאנחנו מבקשים להנחיל לבאים אחרינו, ומושקעים בה מליונים רבים מכספי הציבור".

לדבריה, "גנדי חי בתקופה בה פגיעה בנשים הייתה עניין של מה בכך, תקופה בה לתופעה אפילו לא היה שם, ולצערנו הייתה נחלתם של בכירים וגנרלים רבים. הזמנים השתנו. נגמרו הימים בהם פגיעה בנשים עוברת בשתיקה ובהשתקה, והשינוי הזה צריך לבוא לידי ביטוי גם בהנצחת מורשת. זהו העניין שעלינו לבחון, ואת הבחינה והתיקון הללו יש לעשות תוך התחשבות, זהירות וכבוד לנפטר ולמשפחתו, גם כאשר הנושא מעורר תחושות קשות".