פרשת רמי סדן: שעות ספורות לפני פגישתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ש"ס אריה דרעי על מנת לפתור את המשבר סביב מינויו של יו"ר דירקטוריון חדשות 10 והאמירות הגזעניות המיוחסות לו, פנה סדן, במכתב פתוח לחברי הכנסת של ש"ס, בו הוא מכחיש את המיוחס לו ואף מאשים אותם בחיפוש רווח פוליטי.

"כמוכם גם אני חושב שאסור שאדם ששונא ספרדים או גזען ישמש בתפקיד ציבורי", כתב סדן במכתבו, "אלא שלא יעלה על הדעת ואיני מסוגל כלל לחשוב או להרגיש שנאה. ודאי לא לציבור שלם וודאי לא לציבור הספרדי היקר החם והאוהב. כל מי שמכיר אותי יודע עד כמה הדברים לא שייכים".

"זכיתי משך שנים לחיות בחברה ספרדית ולהתענג עליה. זכיתי לשמש את הרב מרדכי אליהו זצוק"ל, שהוא ומרן הרב עובדיה יוסף זצוק"ל העריכו וכיבדו זה את זה. הם תלמידי חכמים ענקיים - הירבו שלום בעולם. לצערנו, לא כל הסובבים אותם. בואו נלך בדרכם ולאורם. באהבת אמת ובריבוי אורה של תורה בכלל ישראל".

סדן אף ניסה לפנות אל לבם של אנשי ש"ס בנימה אישית וכתב כי "בימים אלו אני מכיר ופוגש אשה מרוקאית מופלאה למטרת נישואין. זה נדמה לשונא ספרדים? לשונא ש"ס?".הנסמאו עיניכם מראות השקר?


על ישיבת הדירקטוריון המדוברת, בה נטען כי אמר את הדברים, כתב סדן , כי היא אירעה לפני עשרה ימים. "איך זה לא יצאו מיד ואמרו, אלא רק לאחר שנבחרתי לתפקיד? זו אמינות? הנסמאו עיניכם מראות השקר? מכל ציטוטי-השקר המילה היחידה שהזכרתי היתה "אליטות". "ש"ס" או "דרעי" לא הוזכרו כלל!".

"כן אמרתי ואני אומר גם כעת שחייבים לפתוח את ערוץ 10 לא רק לאליטות, אלא לכל הציבורים: החרדי, הספרדי, המתנחלי, הרוסי והערבי. ערוץ שיפנה רק לאליטות לא יתקיים. אלו היו דברי ותו לא. ההפך הגמור מכל מה שצוטט", הוסיף סדן.

סדן אף האשים את אנשי ש"ס במרדף אחר רווח פוליטי מהפרשה: "אל תתנו לרווח של רעש פוליטי זמני וחלקי להוביל, כל מי מכם שמכיר אותי יודע שדיבורים על שנאת ספרדים אינם רלוונטיים עבורי. מחר נלך כולנו למעמד של "ויחן שם העם כאיש אחד בלב אחד". אל נא אחיי תרעו. עת לשנות ולילך יחד אל פסגת ההר הטוב הזה".

את מכתבו מסיים סדן בנימה של תקווה: "מקוה ומתפלל שנזכה כולנו להתאחד לקבל שמחת התורה כיום שקיבלנוה ממדבר מתנה. תזכו לשנים רבות נעימות וטובות, באהבה, רמי סדן".

אתמול עתרו ארבעה סגני ראשי עיריות מטעם ש"ס לבג"ץ נגד מינויו של סדן. "מר סדן יהיה אחראי בתפקידו באופן ישיר על הכתבת סדר היום הציבורי במדינת ישראל, ואחראי לא פחות מכך, לטון ולאופן שבו מתווכות החדשות לאזרחי ישראל", נכתב בעתירה. 

"והנה, כבר במעמד התמודדותו לתפקיד, מגלה מר סדן דעות חשוכות המדירות מהשיח הציבורי מגזר שלם ומרכזי בישראל, והכל בנימת זלזול קשה ופוגענית שמזה זמן רב לא נשמעה במחוזותינו. לא יעלה על הדעת כי אדם, שאלו הדברים שבחר לומר לחברי הדירקטוריון בעת שמציג את עצמו לבחירה, ייבחר לתפקיד ציבורי כה משמעותי".

 שופט בית המשפט העליון, סלים ג'ובראן, הורה למדינה ולרשות השנייה למסור בתוך שבוע את תגובתן לעתירה, המבקשת להקפיא את מינוי סדן.