יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין התייחס לטענות לפיהן ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) הוא זה שהטריד לכאורה מינית מספר נשים. בראיון בגל"צ אמר הבוקר (חמישי) אדלשטיין: "אני חושב שבנסיבות שנוצרו, הייתי קורא לו לברר את הסוגיות הללו מחוץ לכותלי הכנסת, להשעות את עצמו או להתפטר? הוא יחליט. אחרי שתוכח חפותו הוא יוכל לחזור". עוד הוסיף יו"ר הכנסת: "אני קורא לו לעשות את הבירור הזה לא מתוך הבניין, לא כחבר כנסת. את הדרכים לעשות את זה אפשר להגדיר בצורות שונות, ואם הוא חף מפשע יוכל לחזור ולא ישב בבית". כמו כן הדגיש: "אני מאמין בחפותו של כל אדם עד שיוכח אחרת בבית המשפט". 
אז זה לא התפטרות? הוא יוכל להשעות עצמו?

"יש דרכים כאלה, היו דברים מעולם ואפשר לנהל את זה מחוץ לכנסת. מספיק עם הכותרות שח"כ כזה מואשם בדבר אחד ואחר נחקר על משהו אחר, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו כמוסד עוד כותרות כאלה". 
הוא אמר שהתנהג באופן לבבי.
כמו שאמרתי, כשאדם רוצה להוכיח את חפותו הוא יכול לעשות זאת. יש דרכים לכך. אם כל שבוע הכותרת היא שח"כ פלוני אלמוני הלך לשם והיה במשפט כזה או אחר, אז חוצים פה קו בלתי נראה והכנסת מאבדת את יכולתה לפקח ולהתדיין ברצינות ואט אט אנו צועדים לכיוון הזה".

"פגיעה בנשים אינה שירות הציבור"


יו"ר סיעת הבית היהודי, חברת הכנסת שולי מועלם רפאלי, קראה לח"כ ניסן סלומינסקי לקחת אחריות על מעשיו ולהשעות עצמו מפעילות. "אין מנוס מכך שניסן סלומינסקי ישעה עצמו מפעילות בכנסת כדי שיעשה בירור. בעיני אין מקום למטרידים בהנהגה הציבורית", אמרה.

חברות הכנסת זהבה גלאון, מיכל רוזין ותמר זנדברג, מסרו בעקבות פרסום שמו של חבר הכנסת: "סלומינסקי התבלבל - פגיעה בנשים אינה שירות הציבור. עברו הציבורי לא מנקה אותו מעדויות של נשים בהן הוא פגע לכאורה בכנסת ומחוצה לה. אנחנו קוראות לחבר הכנסת לנפץ את חומת ההכחשה, לקחת אחריות של מעשיו ולהתפטר מהכנסת בהקדם. אם לא יפעל כך, על יו"ר מפלגתו, שר החינוך, לעמוד לצד הנשים ולהצטרף לקריאתנו הברורה. ראוי כי כל סיעות הבית, הן מהקואליציה והן מהאופוזיציה, יצטרפו גם הן לקריאתנו ויבהירו כי בית הנבחרים אינו בית מחסה לעברייני מין לכאורה".

ח"כ ניסן סלומינסקי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כזכור, הבוקר פורסם כי יו"ר ועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת, ח"כ ניסן סלומינסקי הוא חבר הכנסת שנטען נגדו כי הטריד מינית מספר נשים. פורום הרבנים של הבית היהודי שכונס כדי לבדוק את הטענות לאחר שאף אישה לא הסכימה להגיש תלונה נגד סלומינסקי והאזין למספר עדויות, זימן אותו וקרא לו לפרסם התנצלות פומבית בה הוא מודה במעשים. סלומינסקי צפוי להשעות עצמו מפעילותו בוועדות הכנסת. 

סלומינסקי: "התנהלתי בצורה לבבית"

מטעמו של ח"כ סלומינסקי נמסר בתגובה הבוקר כי "חבר הכנסת סלומינסקי מעולם לא הטריד נשים. מהפגישה עם הרבנים הבין שיתכן שהתנהלותו הלבבית הידועה כלפי כל אדם באשר הוא - התפרשה לעתים באופן אחר, ועל כך הוא מצר. ח"כ סלומינסקי משרת את הציבור כ-40 שנה, כולל בכנסת, וימשיך לעשות זאת". 

הפרשה נחשפה בפוסט שכתבה פעילת הבית היהודי, חגית מוריה גיבור. היא קראה לנשים שנפגעו על ידי סלומינסקי לפנות אליה, במטרה שאחת מהן תגיש תלונה למשטרה. לטענתה, המקרה הראשון של הטרדה מינית אירע לפני 18 שנים ואחריה היו נשים נוספות שנפגעו מהתנהגותו המטרידה והברוטלית של חבר הכנסת. היא החזיקה בידיה ארבע תלונות מנשים, חלקן מעדויות שמיעה, ועם החומר שבידיה פנתה לרבנים במטרה שאלו יובילו את חבר הכנסת לפרוש מתפקידו בחיים הציבוריים.