אמש נפגשו ראש הממשלה ואנשיו עם ראשי הסיעות החרדיות במטרה לפתור את משבר חוק הגיוס ששוב מאיים על שלמות הקואליציה. הפגישה הייתה טעונה, כשהחרדים הגיעו לפגישה בתחושה לא קלה, והבינו שהם לא בעמדה קלה למיקוח לאחר שרק לפני חודש וחצי הצביעה הקואליציה בעד חוק המרכולים. למורת רוחם של חברי כנסת רבים, דרישה נוספת, הפעם לגבי חוק נפיץ שבעתיים כמו חוק הגיוס יכול למוטט על השותפות הקואליציוניות את המצביעים החילונים. 
 בפתח הישיבה פנה נתניהו לראשי המפלגות החרדיות: "אנחנו בתקופה נפיצה מבחינה פוליטית, אתם לא יכולים לעשות זאת שוב". נתניהו ציין עוד כי הממשלה הנוכחית כבר הצביעה בעד החוק שאותו רוצים החרדים ושלפני חצי שנה בג"ץ פסל. "לא אמרנו לכם 'אין, החוק הזה לא יעבור', הרצין, "אבל כרגע זה לא אפשרי פוליטית". נציגי הליכוד בפגישה הסבירו את הבעייתיות בכך ש"כל התחמושת נגמרה" לאחר חוק המרכולים. "זה עשה לנו נזק גדול מאוד בציבור שלנו", אמר אחד מהם, "באופוזיציה כל היום מדברים בחירות בחירות, ואתם מגישים להם את זה על מגש".
ליברמן מחופש. צילום: עמוד הפייסבוק של אביגדור ליברמן
 מנגד, על הנציגים החרדים מופעל לחץ גדול מהציבור שלהם כמו גם מהעיתונות וגדולי התורה. מבחינתם לסיים את הכנס הנוכחי בלי הישג בנושא חוק הגיוס יכול להביא לביקורת עזה נגדם ברחוב החרדי. אחת ההצעות של החרדים היא כי חוק הגיוס המתוקן (שצפוי להיות דומה מאוד לחוק הקודם שפוטר את החרדים משירות באופן כמעט מלא) יעבור בקריאה טרומית לפני סוף הכנס בצמוד לחוק התקציב. "אחרי זה נוכל לשנות, זה רק בטרומית", אמרו הנציגים החרדים. 

"לא אפשרי פוליטית". נתניהו וליצמן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

מי שממתין מעבר לפינה ולא עושה קולות של תזוזה מהנקודה שלו הוא שר הביטחון אביגדור ליברמן, שגם עשה בדיחה על חשבונם של גפני וליצמן היום בברכת פורים ברשתות החברתיות.

גם כחלון מושקע חזק בנושא. מנקודה אחרת, החרדים אומרים או תקציב או חוק גיוס ועבור כחלון העברת תקציב 2019 כעת הוא הישג משמעותי כמו גם תעודת ביטוח להמשך קיום הממשלה בימים שבהם כל יום מתווספת חקירה חדשה נגד נתניהו. הפגישה אמש הסתיימה סמוך לחצות אז יצאה הודעה מטעם הליכוד כי הוסכם בין הצדדים שהצוות בראשות יריב לוין והסיעות החרדיות יצרף אליו נציג של היועץ המשפטי לממשלה וכל זאת כדי למצוא חלופה לחוק שתעבור את מבחן בג"ץ. 
 מה שעומד כעת על הפרק מבחינת הליכוד שמנסה להלך בין השותפות הוא או שמשכנעים את כחלון וליברמן להעביר את החוק בקריאה טרומית, או שבאמצעות הוספת נציג היועץ המשפטי לממשלה לצוות, תפנה המדינה לבג"ץ ותבקש דחייה בשנה לביטול חוק הגיוס הקודם ובכך תאפשר לדחות את הקץ בעוד כמה חודשים. 
 
הפיל הלבן שעמד אתמול בפגישה בין הצדדים היה יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, גם החרדים וגם השותפות מבינים שפריצה לבחירות כעת על נושא גיוס החרדים יעניק ללפיד תנופה בבחירות שיהיה קשה מאוד לעצור אותה וממנה כל השותפות הקואליציוניות יסבלו (למעט אולי הבית היהודי). זו נקודת המוצא של כל המשא ומתן. ובינתיים, על דבר אחד הסכימו כל הצדדים היום, על כך שהצד השני לא רוצה ללכת לבחירות.