נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הצהיר הערב (שלישי) רשמית כי מדינתו פורשת מהסכם הגרעין עם איראן שנחתם עם המעצמות בשנת 2015. "ההסכם איפשר לאיראן להמשיך לפתח אורניום והסיר סנקציות מגבילות, איפשר את הפעילות האיראנית לגבי הנשק הגרעיני ללא שום מגבלות על פעולותיה התוקפניות שלה בכל רחבי העולם ובמיוחד בסוריה. לפי העדויות שנחשפו על ידי ישראל נראה שאיראן ביקשה להשיג נשק גרעיני. מדובר בעסקה גרועה שלא הייתה צריכה להיחתם". אמר הנשיא.
"מאז העסקה, השאיפות הנוראיות של איראן הפכו להיות חריפות יותר. אני הודעתי שצריך להפסיק את העסקה או לתקן אותה. הבהרתי שאם העסקה לא תתוקן, ארה"ב יותר לא תיקח חלק בהסכם. בחודשים האחרונים שוחחנו רבות עם בריטניה, גרמניה וצרפת. אנחנו מאוחדים בהבנה של האיום הנשקף מאיראן גרעינית. אחרי כל זה ברור לי שאין לנו יכולת למנוע מאיראן השגת נשק גרעיני תחת ההסכם הרע הזה. אם לא נעשה דבר אנחנו יודעים בדיוק מה יקרה. בזמן קצר איראן תהיה קרובה להשגה של נשק גרעיני", הוסיף.

טראמפ הכריז על פרישת מדינתו מההסכם ואמר כי "אני מכריז על הרמה הגבוהה ביותר של סנקציות. כל מדינה שתעזור לאיראן תזכה לסנקציות מצד ארה"ב. אמריקה לא תיסחט. לא נאפשר למשטר הזועק מוות לאמריקה להשיג נשק גרעיני".

"אנחנו יוצאים מהעסקה עם איראן אך נעבוד על פתרון לאיום האיראני גרעיני. זה כולל טיפול בנשק הבליסטי של איראן ולבלום את התפשטותה במזרח התיכון. אם המשטר ימשיך לקדם נשק גרעיני הוא יעמוד מול השלכות חמורות ביותר ויהיה במצב חמור משהיה אי פעם".
 

פומפאו: "נעבוד עם בעלות בריתנו להשגת פתרון אמיתי"מזכיר המדינה מייק פומפאו אמר לאחר ההכרזה של טראמפ: "עם יציאתנו מהסכם הגרעין, נעבוד עם בעלות בריתנו להשגת פתרון אמיתי, מקיף ובר-קיימה לאיום האיראני. יש לנו אינטרס משותף עם בעלות בריתנו באירופה וברחבי העולם למנוע מאיראן לפתח נשק גרעיני לעולם".
 
"אבל המאמץ שלנו מכוון ליעד רחב יותר מאשר האיום הגרעיני, ונעבוד יחד עם שותפינו לסלק את איום תכנית  הטילים הבליסטיים האיראנית, לעצור את פעולות הטרור שלה ברחבי העולם, ואת פעילותה המאיימת במזרח התיכון ומחוצה לו. תוך שאנו בונים את המאמץ הגלובלי הזה, ייכנסו לתוקף מלא סנקציות אשר יזכירו למשטר האיראני כי תוצאות מדיניותו הפזיזה והזדונית הן בידוד דיפלומטי וכלכלי", הוסיף פומפאו.