עיתון הניו יורק טיימס פרסם היום (שבת) טור בפרי עטו של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, בו האשים את ארצות הברית בבגידה בברית בת 60 השנים בין שתי המדינות, ואיים שאם ארה"ב לא תשנה דרכיה, טורקיה תחפש אלטרנטיבות לשותפות ביניהן. בטור כתב ארדואן כי "במשך ששת העשורים האחרונים, טורקיה וארצות הברית היו שותפות אסטרטגיות ובעלות ברית בנאט"ו. עמדנו כתף אל כתף מול אתגרים משותפים במלחמה הקרה ואחריה".

"במשך השנים, טורקיה נחלצה לעזרתה של ארצות הברית, כל פעם שהיה בכך צורך", המשיך ארדואן, "בני ובנות צבאנו שפכו יחדיו דם בקוריאה, שימשנו בית לטילי יופיטר הגרעיניים, עד שהם הוצאו בעקבות משבר קובה, ולאחר פיגועי ה-11 לספטמבר, כשוושינגטון קראה לחבריה ולבנות בריתה לשלב ידיים נגד הרוע, שלחנו את חיילינו לאפגניסטאן, ונלחמנו שם במסגרת נאט"ו".

"אך למרות זאת, ארצות הברית נכשלה פעם אחר פעם להבין ולכבד את דאגות העם הטורקי, ובשנים האחרונות, השותפות בינינו עמדה למבחנים רבים. לצערנו, המאמצים שלנו לשנות מסלול זה, לא השיבו פרי. אלא אם ארצות הברית תחילת לכבד את ריבונותה של טורקיה, וצפגין הבנה לסכנות שעובדות בפניה, שותפות זאת יכולה לעמוד בסכנה", הזהיר הנשיא הטורקי.

"ב-15 ליולי, טורקיה הותקפה על ידי קבוצת הצללים המובלת בידי פתחואללה גולאן, מביתו שבפנסילבניה. הקבוצה ניסתה לבצע הפיכה עקובה מדם נגד הממשלה שלי, ונהדפה לאחר שמיליונים מאזרחי המדינה יצאו אל הרחובות שטופים אחווה פטריוטית, דומה לזאת שחשו אזרחי ארה"ב אחרי פרל הארבור או אסון התאומים". 

כבר לא בעלי ברית? ארדואן וטראמפ, צילום: רויטרסכבר לא בעלי ברית? ארדואן וטראמפ, צילום: רויטרס

"ארה"ב בחרה בדרך האיומים כלפי מדינה ידידותית"

"251 קורבנות תמימים, בהם חברים שלי שילמו את המחיר עבור החופש שלנו, ואם חולית המרצחים שנשלחה אחריי ואחרי משפחתי הייתה מצליחה במשימתה, אני הייתי ביניהם. העם הטורקי ציפה מארצות הברית לגנות בפה מלא את התקיפה, ולהביע סולידריות עם ההנהגה הטורקית הנבחרת, אך במקום להתייצב עם הדמוקרטיה, ארצות הברית הגיבה באופן נרפה, ומסרבת להתקדם בנושא הסגרתו של גולן, למרות הסכמי ההסגרה".

"מקור נוסף למתיחות הוא ההתעקשות האמריקאית לחמש את ארגוני הכורדים בסוריה, שמשתפים פעולה עם ארגון ה-PKK הכורדי בטורקיה, שאחראי למותם של אלפי אזרחים טורקים. ממשלתי שיתפה את ארה"ב בדאגותיה בנוגע להחלטה לחמש ולאמן את אותן הקבוצות, אך טענות אלה נפלו על אוזניים ערלות, ונשק אמריקאי הופנה נגד אזרחינו וחיילינו בעיראק, סוריה וטורקיה עצמה".

"בשבועות האחרונים ארצות הברית פועלת כדי להגביר עוד את המתח בין המדינות, כשהיא משתמשת במעצרו של הכומר האמריקאי אנדרו ברונסון כעילה לכך. במקום לכבד את ההליך השיפוטי בטורקיה, כפי שביקשתי מהנשיא טראמפ פעמים רבות, ארה"ב בחרה בדרך של איומים כלפי מדינה ידידותית, ואף הטילה סנקציות על מספר חברי ממשלה. ההחלטה הזאת לא מתקבלת על הדעת, חסרת היגיון, ותזיק לידידותנו בעתיד".

"בזמן שרוע ממשיך להתקיים בעולם, פעולות חד צדדיות מצד ארצות הברית כלפי ידידתה טורקיה, רק יביא לפגיעה באינטרסים האמריקאיים ובביטחון ארה"ב. לפני שיהיה מאוחר מדי, על וושינגטון לזנוח את הרעיון שמערכת היחסים שלנו יכולה להיות א-סימטרית ולהבין שיש לנו אלטרנטיבות. אם ארה"ב לא תשנה את דרך החד צדדיות וחוסר הכבוד, אנחנו ניאלץ לחפש חברים ובעלות ברית חדשים", סיים הנשיא את מאמרו.