על רקע כוונתו של יו"ר הקואליציה חבר הכנסת דוד אמסלם להגיש הצעת חוק שתצמצם את שיקול הדעת של נשיא המדינה בבואו להטיל את תפקיד הרכבת הממשלה על אחד מחברי הכנסת לאחר הבחירות, תעלה היום (רביעי) במליאת הכנסת בקריאה טרומית הצעת תיקון לחוק יסוד: הממשלה, שיזמה חברת הכנסת רויטל סויד מ"המחנה הציוני", לפיה מועמד תחת חקירה בעבירת פשע לא ירכיב ממשלה.

על פי ההצעה, נשיא המדינה לא יטיל על מועמד החשוד בעבירה מסוג פשע את הרכבת ממשלה, והמועמד ימנה במקומו ממלא מקום. במקרה ולא מינה, יטיל הנשיא את הרכבת הממשלה על המועמד הבא ברשימה. הצעת החוק תבטיח יציבות שלטונית, תשמור על שלטון החוק ותגביר את אמון הציבור בנבחריו.

"בחודשים האחרונים עברו בבית המחוקקים הצעות חוק רבות שמטרתן לאפשר את הישרדותו הפוליטית של ראש הממשלה. הצעת החוק הזו באה לשים סוף לסחרור אליו הקואליציה הכניסה את בית המחוקקים ואת הציבור", נאמר בדברי ההסבר.

ח"כ סויד, סגנית יו״ר הכנסת אמרה: ״ראש ממשלה אמור לנהל מדינה ללא שיקולים פוליטיים והישרדותיים. זו הצעת חוק הכרחית המבטיחה את רצון הבוחר, אך מונעת מצב בו ראש ממשלה מכהן ינהל משפט מכסאו. האתגרים של מדינת ישראל לא מאפשרים לראש הממשלה להתרוצץ בין בתי משפט והתייעצויות עם עורכי דינו. חוק זה יחזיר את היציבות למערכת הפוליטית".

דוד אמסלם. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90דוד אמסלם. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90


הבוקר הגיב בית הנשיא לפרסום ב"ישראל היום" לפיו ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח במאמץ למנוע את הקדמת הבחירות בשל חשש כי הנשיא ראובן ריבלין לא ייתן לו להרכיב את הממשלה הבאה גם במקרה שבו ינצח, בשל הסכסוך האישי ביניהם. בתגובת בית הנשיא נמסר כי הדיווח הוא "תיאור של פרנויה" וכי יש להשאיר את הטיפול בתופעה ל"אנשי מקצוע שאינם דוברים".

״קראנו לעומק את הדברים אך התקשינו למצוא מידע של ממש מלבד תיאור מפורט של פרנויה שאינה נשענת על שום צעד מוחשי או אפילו מחשבה שהתרחשו במציאות. כידוע, את הטיפול בתופעות שכאלה יש להשאיר בידי אנשי מקצוע שאינם דוברים״, נמסר מבית הנשיא. לפי הדיווח ב"ישראל היום", גורם בכיר בליכוד המקורב לריבלין פנה לחבר וחברת כנסת מהליכוד ולאיש תקשורת המקורב לליכוד, וביקש מהם לשתף פעולה עם המהלך אם ייצא לפועל.

כאמור, יו"ר הקואליציה, ח"כ דודי אמסלם, ינסה להעביר חוק הקובע כי לנשיא לא תהיה סמכות להחליט על מי תוטל מלאכת הרכבת הממשלה אחרי הבחירות. "הפרסום הבוקר בישראל היום הוא מחשבה הזויה בכל רובד. זה לא מוסרי, לא דמוקרטי ולא הגיוני. אני חושב שזה לא יקרה ולא יכול לקרות, אבל לצערי גם דברים מובנים מאליהם יכולים לקבל פרשנות מעוותת ולהיות מנוצלים לרעה. לכן אנסח הצעת חוק שתסדיר את העניין".

"ראש המפלגה הוא האדם הכי דומיננטי והוא זה שלרוב מביא את קולות המצביעים לאותה מפלגה. המחשבה שאפשר לעקוף אותו ולמנות מישהו אחר במקומו אחרי הבחירות זה סוג של מהפכה. לנשיא יש סמכות חוקית לפעול על פי שכל ישר ולא לעשות מניפולציות. בגלל שהדבר לא מוסדר בחוק אני מתכוון להניח הצעת חוק שנשיא המדינה יטיל את הרכבת הממשלה על ראש המפלגה שהביא את מרב ההמלצות להרכבת הממשלה", הוסיף ח"כ אמסלם.