תגלית נדירה חדשה בישראל, ששופכת אור על תקופות קדומות, נמצאה על ידי חוקרים של רשות העתיקות. החוקרים חשפו מסכת אבן בת כ-9,000 שנה באזור באזור פני חבר שבדרום הר חברון, ועל פי הערכותיהם, מציאתה של המסכה מחזקת את ההשערה שאזור דרום הר חברון היה מרכז לייצור מסכות בתקופת האבן החדשה.


מסכת האבן בת 9,000 שנה. צילום: רשות העתיקות

המסכה הקדומה המתוארכת לתקופה הניאוליתית (תקופת האבן החדשה), התגלתה לפני מספר חודשים, ונחקרת בימים אלה ע"י מומחים מרשות העתיקות והמכון הגיאולוגי לישראל. תוצאות המחקר הראשוני של המסכה, יוצגו מחר בכנס העמותה הישראלית לפרהיסטוריה.

המסכה עשויה מאבן גיר צהבהבה-ורדרדה. היא עוצבה בקפידה באמצעות כלי אבן, באופן הדומה לפנים אנושיות. בשולי המסכה נקדחו ארבעה חורים, ככל הנראה לקשירת המסכה - אולי לפנים של אדם חי, ואולי לעמוד או לעצם ייעודי אחר לשם הצגתה. לדברי לופו, "עיצוב המסכה מאבן, ברמת גימור גבוהה, האבן מוחלקת לגמרי, תווי הפנים מושלמים וסימטריים, עוצבו אפילו עצמות לחיים, אף ופה עם שיניים".

רונית לופו מרשות העתיקות אומרת כי "המסכה בפני עצמה הינה ממצא ייחודי מאד בעולם הארכאולוגי. העובדה כי בידינו מידע על מקום מציאתה הוודאי, הופכת את המסכה זו לחשובה יותר מרוב המסכות בנות תקופתה, המוכרות עד היום".

לדברי ד"ר עומרי ברזילי, ראש תחום מחקר והתמחויות בארכיאולוגיה ברשות העתיקות, "מסכות האבן משויכות לזמן המהפכה החקלאית. המעבר מכלכלת צייד ולקט לחקלאות קדומה, לביות צמחיה וחיות, לווה בשינוי במבנה החברתי, ובעלייה חדה בפעילות הפולחנית-דתית. ממצאים פולחניים בני התקופה כללו בין היתר, פסלים דמויי אדם וגולגולות מטיח, ומסיכות אבן."

עד היום ידוע על 15 מסכות מתקופה זו בכל העולם, מתוכן יודעים רק על מקור הימצאותן של שתיים מהן. יתר המסכות מוכרות מאוספים פרטיים ברחבי העולם, דבר המקשה על המחקר שלהן. החשיבות הגדולה של המסכה החדשה נעוצה בעובדה שהיא מקושרת לאתר ארכיאולוגי שניתן לחקור, וממנו להבין את העולם הגשמי, היומיומי שבו נוצרה המסכה, אשר שימשה, ככל הנראה, לצרכים רוחניים.

כזכור, בשבוע שעבר התגלתה משקולת אבן עתיקה בחפירות באיזור עיר דוד, תוארכה להיות כבת 3,000, וככל הנראה שימשה לצורך תרומת מחצית השקל שנדרש כל אדם מגיל 20 להביא לבית המקדש.