גורמים בכירים בוושינגטון ובאנקרה מסרו כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ קיבל את ההחלטה להסיג את כוחותיו מסוריה בעקבות שיחה עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, שהתקיימה בעקבות איומיו של נשיא טורקיה לפתוח במבצע צבאי נגד המורדים הכורדים. דני אילון, סגן שר החוץ לשעבר ושגריר ישראל בארצות הברית לשעבר התארח בתוכניתה של אילה חסון ב-103FM וסיפר כי הזדעזע מאופן קבלת ההחלטות של נשיא ארצות הברית.על ההחלטה של טראמפ לסגת מסוריה: "הוא עשה את זה בשלוף. ממה שכבר פורסם אנחנו יודעים שטראמפ קיבל את ההחלטה בעקבות שיחה עם נשיא טורקיה ארדואן כשהיועץ לביטחון לאומי בולטון היה על הקו. זה דבר שערורייתי ולכן אני לא חושב שזה טוב לנו, לאזור או לאינטרסים בארצות הברית. ההחלטה של טראמפ היא גחמה של רגע בניגוד למדיניות האמריקאית ולניתוחים האסטרטגים של ארה"ב. השארת הכוחות הייתה עניין סימבולי שאפשר הפגנת מעמד וכוח. את כל זה ארה"ב איבדה כעת ומי שהרוויחו מכך הן איראן, טורקיה ורוסיה.זה מעורר שאלות רבות לגבי שיקול הדעת, האחריות והראייה הכוללת של האינטרסים האזורים והגלובליים וגם מעורר חשש על אופן שיטות הפעולה לקבלת החלטות. הוא לא קיבל את ההחלטה בעקבות דיון שנערך בו הוא שמע את כולם והחליט, שיחת טלפון אחת שינתה לו את ראיית העולם וזה מצביע על בעיה בשיקול הדעת וזה דבר חמור".על התנהלותו של ארדואן הוסיף: "הוא משתולל. כאשר טורקיה מבודדת ומאוימת אז הוא יושב בשקט וברגע שהוא מרגיש "על הסוס" הוא בועט בכולם. מבחינתו ישראל והיהודים מספקים לו תענוג לבעוט בהם באנטישמיות. הוא לא רק מדבר, הוא גם הגדיל לעשות כשהכניס יותר מגדוד אחד של טנקים לסוריה. אני מניח שנראה בקרוב מאוד הפצצות של חיל האוויר הטורקי שיטבח בכורדים. כל זה על מצפונו של טראמפ". 

דני אילון. צילום: יואב ארי דודקביץ', פלאש 90 דני אילון. צילום: יואב ארי דודקביץ', פלאש 90

כשנשאל על התפטרותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן השיב: "כשליברמן מונה הייתי בשוק כמו רבים אחרים, אחרי זמן קצת הבנתי שהוא לא מוסיף ולא מוריד. הוא היה סרח עודף. מי שניהל את המדיניות ומי שעשה את כל החשיבה האסטרטגית היה המטכ"ל שעבד מצוין עם ראש הממשלה. אני חושב שליברמן הבין את זה ורק מצא את עיתוי הטוב ביותר מבחינתו לצאת".

"לא היה לו שום משקל וטוב שהציבור ראה מי האיש", ציין, "יצא לו שם של בולדוזר וכבר עשרים שנה הוא מילא תפקידים בכירים בכנסת. למרות זאת, מישהו זוכר מה הוא עשה כשהיה שר התחבורה? שר התשתיות? הוא היה שר חוץ מאוד גרוע ושר ביטחון שלא משפיע כלל. אני מקווה שהציבור הבין מה טוב לטובת המדינה ויצביע בקלפי בבחירות הבאות".