בתום פעילות מודיעינית ומבצעית, של שירות הביטחון הכללי, בשיתוף כוחות ימ"מ של המשטרה וכוחות צה"ל, נעצר עאצם ברגותי, המפגע אשר ביצע את פיגוע הירי בטרמפיאדה בגבעת אסף בחודש שעבר, כך הותר הבוקר (שלישי) לפרסום. ברגותי היה שותף לביצוע פיגוע ירי בטרמפיאדה בעופרה יחד עם אחיו צאלח ברגותי, אשר נהרג במהלך ניסיון מעצרו בחודש שעבר. בפיגוע בגבעת אסף נרצחו שני חיילי צה"ל ונפצעה צעירה שנכחה במקום.

עאצם נעצר בבית אחד מסייעניו בכפר אבו שח׳ידם/בנימין (הסמוך לכפר מגוריו). בימים האחרונים, הוא היה עסוק בהכנות לביצוע פיגועים נוספים. במהלך מעצרו נתפסו רובה מסוג קלצ'ניקוב, תחמושת רבה וכן אמצעים לראיית לילה. המעצר הלילה שבוצע על ידי לוחמי שב״כ וימ״מ הוא שיאו של מאמץ מודיעיני ומבצעי שהחל מיד לאחר הפיגוע, במהלכו, הפעיל שב״כ וצה״ל יכולות מודיעיניות, מבצעיות וטכנולוגיות שונות לצורך איתור המפגע, כולל מעצר של עשרות פעילים וסייענים מקרב תשתיות החמאס בגזרת בנימין.

צילום: תקשורת שב"כ


המפגע הועבר להמשך חקירה בשירות הביטחון הכללי. מהשב"כ נמסר: "שירות הביטחון הכללי, יחד עם צה״ל ומשטרת ישראל ימשיכו לפעול בנחישות נגד מבצעי פיגועים או אלו אשר סייעו להם ולשמירה על ביטחון ישראל".

מפקד הימ"מ נצ"מ נ' התייחס להישג ואמר: "לא היה לנו ספק שאנו נגיע אל עאצם ברגותי ונביא למעצרו". הוא הוסיף כי "שיתוף הפעולה של הימ"מ עם גורמי הביטחון השונים לרבות שירות הביטחון הכללי הוא זה שמביא פעם אחר פעם להצלחות מבצעיות מרשימות והוא זה שימשיך להבטיח שאף מרצח שפל לא יחמוק מהזרוע הארוכה של הימ"מ."

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "אני מברך את השב"כ, צה"ל והימ"מ על לכידת המחבל השפל שביצע את הפיגוע בגבעת אסף והיה שותף לפיגוע בעפרה. ידה הארוכה של ישראל תגיע לכל מי שפוגעים באזרחינו ומדינת ישראל תמצה עמם את הדין".

לוחמי ימ"מ. צילום: דוברות המשטרה


שר התחבורה ישראל כ"ץ צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "ברכות לכוחות הביטחון צה״ל, השב״כ והימ״מ שעצרו הלילה את רוצחם השפל של יובל מור יוסף ויוסי כהן ז״ל בפיגוע בגבעת אסף. יהי זכרם ברוך. נמצה את הדין עם כל המחבלים ושולחיהם. תנחומים גדולים למשפחות".

שר הביטחון לשעבר ויו"ר מפלגת ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן כתב כעת בחשבון הפייסבוק שלו: "מברך את כוחות הביטחון שפעלו בנחישות ובתחכום, ושמו את ידם על פעיל הטרור עאצם ברגותי. מדובר בפעיל איסלאמי קיצוני, הנמנע עם חמולה שמעורבת בפיגועים כנגד ישראלים במשך שנים רבות". לדבריו, זהו המקרה הקלאסי שבו יש להצטער על כך שחוק עונש מוות למחבלים של ישראל ביתנו טורפד ע"י הליכוד וראשי הקואליציה.

כזכור, בחודש שעבר ברגותי הגיע לטרמפיאדה הנמצאת על כביש 60, דרומית לעפרה שבחבל בנימין. הוא ירד מהרכב, ירה לעבר האנשים שהיו בטרמפיאדה ופגע בשני חיילים מגדוד נצח יהודה שהיו במקום ובצעירה שהמתינה במקום. מוקדם יותר באותו השבוע, התרחש פיגוע ירי קלטני בצומת עפרה, הנמצאת כשני קילומטרים משם. באירוע הקטלני נפצעו שבעה בני אדם, בהם שירה איש רן בת ה-21, שהיתה בהריון ובנה יולד בניתוח חירום בחודש שביעי. הוא נפטר כעבור מספר ימים, והובא למנוחות ושמו עמיעד ישראל.