בית הדין הצבאי גזר הבוקר (ראשון) שישה חודשי מאסר בפועל על שלושה לוחמי גדוד נצח יהודה, שהורשעו בהתעללות בפלסטינים עצורים. השלושה הורדו לדרגת טוראי כפי שסוכם בהסדרי הטיעון שנחתמו עמם. הערב נודע כי חייל רביעי הודעה בהתעללות במסגרת הסדר טיעון. על פי ההסדר, החייל יודה בעבירה של התעללות, ירצה חודשיים מאסר ויורד בדרגה ומאסר על תנאי. עונשו של החייל נמוך יותר מזה של חבריו שכבר הורשעו, משום שחלקו בתקרית זניח לעומתם. הסדר הטיעון אמור להיות מוצג לבית הדין הצבאי מחר.לגבי לוחם נוסף, טרם הגיעו הצדדים להבנות והשיחות נמשכות. יש הבדלים מסוימים במידת מעורבותו ובחומרת המעשים ולכן המגעים נערכים באופן נפרד ובהתאם לעמדת הסנגורים.בסנגוריה הצבאית בירכו על ההחלטה: "פסקי הדין כוללים עונשי מאסר של חודשים ספורים בלבד ורישום פלילי שצפוי להימחק בתוך שנתיים בלבד, באופן שיצמצם משמעותית את הפגיעה בלוחמים בהמשך חייהם האזרחיים, וכן שינוי העבירות שיוחסו להם לקלות יותר. כבר עם מעצרם של הלוחמים היה ברור שמדובר באירוע מורכב שלא ניתן להפיל בו את מלוא האחריות על הלוחמים מבלי לבחון לעומק את התנהלות המפקדים לפני האירוע ובמהלכו ואת טיפולם של גורמי בריאות הנפש בחיילי הגדוד, שאיבדו שניים מחבריהם". 

"לאורך כל הדרך התעקשה הסנגוריה הצבאית שהענישה תהיה מידתית ובעיקר שתצומצם משמעותית הפגיעה בחיים האזרחיים של הלוחמים - ואכן כך קרה: הלוחמים לא הורשעו בעבירה חמורה מחוק העונשין אלא בעבירה מחוק השיפוט הצבאי בלבד והרישום הפלילי שלהם צפוי להימחק כבר בתוך שנתיים".
 

כזכור, חמישה לוחמי הגדוד החרדי נאשמים בהכאה של עצורים פלסטינים אזוקים, שנעצרו לאחר הפיגוע בגבעת אסף, בו נהרגו שניים מחבריהם של הלוחמים. על פי כתב האישום, הלוחמים הכו את העצורים הפלסטינים, שנעצרו בעקבות פיגועי הירי ביהודה ושומרון, בסטירות, אגרופים ואף באמצעות חפצים קהים. כל זאת, בזמן שהיו העצורים אזוקים ומכוסי עיניים, ונגרמו להם חבלות קשות. 

גדוד נצח יהודה. צילום: דובר צה"לגדוד נצח יהודה. צילום: דובר צה"ל


שניים מהלוחמים מואשמים, בנוסף לעבירות אלו, גם בעבירה של שיבוש הליכי משפט, לאחר שתיאמו את הגרסה אותה ימסרו לגבי אירוע זה. הפלסטינים נעצרו בפעילות נגד אנשי חמאס ברמאללה והאלימות שהפעילו לכאורה הקצין והחיילים הייתה כל כך קשה, שהפלסטינים נזקקו לטיפול רפואי ולא ניתן היה לחקור אותם. 
לפני כשלושה שבועות הוגש כתב אישום גם נגד מפקדם של החיילים, קצין בדרגת סרן, בחשד כי לא מנע את הכאת הפלסטינים על ידי חייליו, ולא מימש את אחריותו הפיקודית. הקצין הושעה מתפקידו בעקבות האירוע.