יו"ר האיחוד הלאומי ומספר 2 באיחוד מפלגות הימין, ח"כ בצלאל סמוטריץ', התייחס הבוקר (ראשון) בכאן ב' למשא ומתן הקואליציוני, והבהיר כי הוא מפלגתו לא תסכים לוותר על תיקי המשפטים או החינוך בתמורה לתיק השיכון. בתוך כך, גורמים באיחוד הלאומי אומרים למעריב: "אנחנו לא מתרגשים מכל ספין לצורכי מו"מ. הדרישה שלנו הייתה ונשארה משפטים וחינוך. החטיבה כמובן תישאר באחריותנו ותלך איתנו לכל משרד שנלך. לגיטימי שהליכוד רוצים את המשפטים לעצמם, אבל אם לכחלון עם ארבעה מנדטים מותר לדרוש להישאר עם האוצר והכלכלה, אז לנו עם שישה (כולל הרב אלי בן דהן) מותר לדרוש להישאר בחינוך והמשפטים"."מה שמלכתחילה שורטט זה שהמפלגות יעבירו את הדרישות, ולראש הממשלה והשר לוין יהיו מספר ימים לבדוק את הדברים ולעשות סדר", הסביר סמוטריץ' בפתח דבריו, והוסיף: "אני חושב שאין סיבה למרוח את כל ה-44 יום".
בליכוד רוצים שתהיה שר השיכון במקום שר המשפטים.
"בליכוד לא אהבו את איילת שקד כשרת משפטים, לפחות בהתחלה. אולי גם אותי בהתחלה לא יאהבו. השיכון לא בא בחשבון, החינוך והמשפטים צריכים להיות אצלנו". 
 


האם מבחינתך זה או משפטים או קואליציה חדשה?

"אני לא אוהב לדבר במונחים האלה, אבל חד משמעית הדרישה היא תיקי המשפטים והחינוך. אנחנו אמרנו את זה לכל אורך הדרך. אלו שני תיקים שהיו אצלנו וצריכים להישאר אצלנו. המפלגה עשתה דברים מצוינים, וצריך להמשיך את זה". 
העבירו מסרים מהליכוד שמעדיפים לראות את רפי פרץ בחינוך?
"שוחחנו בערב החג, לא עבר שום מסר כזה. אני לא יודע אם נתניהו חולם שאהיה שר החינוך. שולמית אלוני הייתה שרת חינוך, אז גם אני יכול להיות. אם ח"כים ממרצ היו שרי חינוך, גם אני יכול. אני הרבה יותר קרוב היום לקונצנזוס הציבורי בהשוואה למרצ אז".
אבל רב הציונות הדתית מצביעה לליכוד.
"העובדה שהיא שמפלגה ציונית-דתית הייתה 12 מנדטים רק לפני שתי קדנציות, וזה הפוטנציאל הסביר. אני מסתפק בשלב הזה ב-12 מנדטים. זה פחות או יותר מה ששווה הציונות הדתית היום".

אם ראשי ההתיישבות יגידו לך לקחת את תיק השיכון?
"הם לא יגידו את זה, הם רוצים את תיק המשפטים. בכל אופן, אני אומר להם שאני רוצה לעשות את מה שמתאים לי ואת המקום שבו אוכל לתרום הכי הרבה. אמרתי לרה"מ בשיחה בינינו שאני חושב שיש בשלות ציבורית ופוליטית לשינויים האלה, שאנחנו מקטרים עליהם. התחושה בציבור הכללי ובוודאי בימין זה שיש הזדמנות לעשות שינויים".
 
שקד. "שיחקה בכללי המשחק, אנחנו נשנה אותם". צילום: תומר נויברג, פלאש 90שקד. "שיחקה בכללי המשחק, אנחנו נשנה אותם". צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בחדשות 12 היו ציטוטים של גורמים במשטרה שחוששים שתהיה שר המשפטים.
"אגב, מישהו יכול להסביר את הרדיפה הזו של בלשי משטרה בערב חג ברחובות העיר העתיקה בירושלים? איפה חופש הפולחן, איפה חופש הדת? כל המשרדים הם חשובים, וכולם יכולים לעשות דברים נהדרים, ובכל זאת אנחנו חושבים שתיקי החינוך והמשפטים צריכים לעבור טיפול שורש, ולכן אנחנו רוצים לקחת אותם אלינו, ולעשות את השינויים הנדרשים".
אתה נעלב מהקריקטורות שלך בעיתונים עם D9 בדרך לביהמ"ש?
"לא, אני לא נעלב. סמוטריץ' הפך למילה נרדפת לימין. זה ניסיון לעשות דמוניזציה לדעות. לפני 30 שנה בא לפה אהרן ברק, ועכשיו מנסה לעשות זאת מבקר המדינה, ובלי לעשות דיון ציבורי עשה מהפכה במערכת המשפט. כשמישהו רוצה להחזיר את הגלגל אחורה מדברים על קץ הדמוקרטיה". 
את דבריו חתם באומרו כי "איילת עשתה דברים טובים וחשובים, אבל היא קיבלה החלטה אסטרטגית לפעול בתוך כללי המשחק הקיימים, היא לא שינתה את כללי המשחק. היא בהחלט הגיעה להישגים, אבל יש תקרת זכוכית. כלומר, היא שיחקה בכללים שקבעו אחרים. אני ויריב רוצים לשנות את כללי המשחק, אנחנו לא מוכנים לשנות בכללים ששורטטו קודם בניגוד לחוק. נרצה להסדיר את התפקידים של מערכת בתי המשפט בחוק".