עיתונאי חדשות 13, אלון בן דוד, התייחס היום (ראשון) בתכנית של אילה חסון ב-103FM להחלטה לשחרר את שני האסירים הסורים, כמחווה בעקבות השבת גופתו של חלל צה"ל זכריה באומל לקבורה בישראל."המחבל הראשון הוא איש פתח, שבמקור יצא ממחנה פליטים ליד דמשק ותכנן לחדור לבסיס ולעשות פיגוע", הסביר בן דוד. "הוא נתפס בגבול והיה אמור לרצות עונש עד 2023, וכעת הוא משתחרר ארבע שנים מוקדם יותר. בפועל, הוא לא פגע באיש. השני הוא מתנגד ולוחם נגד המשטר הסורי. הוא ניסה לחדור לארץ, נורה במהלך ניסיון החדירה, הפך לנכה משותק בכיסא גלגלים וכעת הוא משתחרר כמה חודשים לפני תום תקופת המאסר שלו. בפועל אלו שני אנשים לא משמעותיים למדינת ישראל".מאחורי הקלעים זו הייתה עסקה או לא?
"הרוסים נרתמו לאירוע הזה ללא התניה בתמורה. אחרי שהוחזר באומל ללא תמורה, במהלך פגישתם של נתניהו ופוטין במוסקבה ביקש הנשיא פוטין לעשות מחווה בהמשך לסיוע הרוסי. הוא לא הגדיר את מי הוא רוצה וישראל בחרה את שני האסירים הללו לשחרור. קשה לי להגדיר זאת כעסקה, כי לא הייתה התניה מראש. יש כאן מחווה וקשר טוב שנוצר עם הרוסים ואמונה במערכת הביטחונית, שהמשך שיתוף הפעולה יוכל להביא עוד תוצאות. מבחינת הפרוצדורה, החוק שממשלת נתניהו חוקקה בעצמה, קובע שיש לבקש אישור הממשלה על החלטה שכזו".

בסוף מדובר בשני דגי רקק ולא ברור למה זה נעשה בצורה שכזו.
"אני גם תוהה מדוע זה נעשה במחשכים. נתניהו עצמו, באמצעות אלקין, היה זה שקידם את התיקון לחוק שקובע שהממשלה חייבת לקבל החלטה על שחרור אסירים. אנחנו לא יודעים את הנימוקים של היועץ כי הוא לא פירט אותם, אך גם שרת המשפטים וגם הנשיא השתכנעו שזה מהלך סביר ונתנו את חתימתם למהלך הזה. אחד מהאסירים בכלל ביקש להשתחרר לחברון, והשני לא צפוי לקבל קבלת פנים חמה בסוריה".