היועץ המיוחד של האו"ם למניעת רצח עם אמר היום (רביעי) כי סוג חדש של לאומנות של הנהגת הימין הקיצוני באירופה מזכירה את עליית הנאצים לשלטון בשנות ה-30 של המאה הקודמת.

בדבריו, מציין היועץ אדמה דינג כי על המרכז שמאל באירופה לעשות יותר על מנת להתנגד לשנאת הזרים ביבשת. "אנחנו לא יכולים להרשות שיתייחסו בצורה כזו לבני אדם. סימנים משנות ה-30 מופיעים מחדש", אמר דינג.
עוד ציין היועץ: "אם אנחנו לא עיוורים או פועלים בתום לב, אנחנו צריכים להודות שהגיע הזמן לקום, הגיע הזמן לדבר". דינג האשים בנוסף את מפלגות השמאל שלדבריו עסוקות במשחקים פוליטיים ציניים במקום להדוף את הימין הקיצוני.

לפי דוח האנטישמיות לשנת 2018 שהתפרסם מוקדם יותר היום, ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, נרשמה עלייה של 13% במספר התקריות האלימות, כשרובן ארעו בארה"ב ו-13 יהודים נרצחו במהלך השנה.
 
מספר התקריות האנטישמיות האלימות החמורות שנרשמו ע"י צוות מרכז קנטור עלה מ-342 בשנת 2017 ל-387. הארצות שבהן נרשם מספר האירועים הגבוה ביותר הן ארצות הברית - למעלה ממאה מקרים, בריטניה - 68, צרפת וגרמניה - 35 כל אחת, קנדה - 20, בלגיה - 19, הולנד - 15 וארגנטינה - 11. במזרח אירופה נשמרת יציבות בשנים האחרונות במספר האירועים ואירעו בה מקרים ספורים, פרט לאוקראינה בה נרשמו השנה 12 אירועים אלימים. האירועים האלימים הנפוצים ביותר הם ונדליזם - 216, המהווים למעלה ממחצית מכלל האירועים (56%), איומים - 89 (23%) ואלימות ללא שימוש בנשק - 55 (14%). לפי הנתונים, מספר המקרים שבהם נעשה שימוש בנשק ובהצתה הוא נמוך, בעוד רוב ההתקפות נעשו נגד בני אדם ורכושם - לפחות 138 אנשים הותקפו (36%), ורכוש פרטי ניזוק - 104 מקרים (27%). בתי קברות ואנדרטאות הם היעד המותקף ביותר עם 76 מקרים המהווים 19% מכלל האירועים. בבתי כנסת אירעו 47 מקרים (12% מהאירועים) ובמרכזים קהילתיים אירעו 22 מקרים (6%).
 
עוד מצויין בדוח כי סקרים שנערכו לאחרונה בארצות אירופה, מצביעים על מספר גדול מבני הדור השלישי בעולם המרגישים משוחררים מן ההתחייבות לדעת, לזכור ולאזכר חטאי עבר. כך לדוגמא, מנהיג מפלגת הלייבור הבריטית ותומכיו הקרובים משמיעים דעות ועלבונות אנטישמיים, המשבר החברתי והכלכלי בצרפת שהוביל למחאת "האפודים הצהובים" איפשר לחוגים אנטישמיים ואנרכיסטים להכתיב אלימות ולהשמיע סיסמאות בגנות היהודים. בארה"ב הפערים בין שתי המפלגות הגדולות כוללים פערים בגישה וביחס לישראל וליהודים ונוכחותן של קבוצות ימין קיצוניות, שחבריהן עומדים מאחורי מקרי רצח ואלימות.