הפלסטינים מציינים היום (רביעי) את יום הנכבה - הלא הוא הקמת מדינת ישראל לפני 71 שנים. ינון מגל ורון קופמן שוחחו ב-103FM עם הפרשן לענייני ערבים של חדשות 13, צביקה יחזקאלי, שהסביר על ממשעות היום מבחינת הפלסטינים. "הכל נמצא במילה נכבה. המשמעות של הנכבה זה אסון שהם לא היו אשמים בו ופה נעוצה הבעיה כי בוודאי שהם היו אשמים", אמר יחזקאלי. "הם קיבלו פקודה מהמנהיגים שלהם להשאיר את הסירים על האש ואת הכביסה תלויה כי הם מיד שבים הביתה אך הם לא חזרו. עד היום הם לא עשו על כך חשבון נפש".הם פתחו באש, שיתפו פעולה עם הנאצים. צנחנים צנחו בבקעה ועלו לירושלים להרעיל את הבארות.
"אתה מדבר כאן על קבוצה שמלכתחילה לא לוקחת אחריות כי היא שואלת את עצמה כמה הפלסטינים היו מאוחדים תחת אותה הנהגה שלקחה אותם אל עבר האסון הזה. היום כבר ניתן לשמוע קולות פלסטינים עצמאיים שאומרים שהם נפלו למזימה הזו ומאשימים את מדינות ערב שלא הצילו אותם".עד הם מדינות ערב לא עוזרות להם.
"אכן. מחמוד דרוויש כתב על כך בשיריו על הפלסטיני שמגיע מנוקר למדינה פלסטינית. ההנהגה הפלסטינית תמיד דחפה אותם להנצחת העליבות של הפליטות. אני זוכר את הדיון במחנות הפליטים בשנות ה-80 וה-90 על האם לבנות קומה שנייה במחנה הפליטים ואש"ף החליט לא לבנות".היום כבר יש קומה שנייה במחנות הפליטים.
"אכן אך הם לא יוצאים מהמחנות".

הם הבינו שהם לא יכולים לסמוך על ההנהגה שלהם כפי שאנחנו לא יכולים לסמוך על ההנהגה שלנו.
"אני לא אשווה אך שים לב איך העם היהודי קם מהשואה ואיך הם עד היום ממשיכים להעביר את כרטיס הפליט וחיים את הפליטות עד היום. יש משפחות שלמות שממשיכות לחיות במחנות פליטים".הם עבדים של התעשייה של השלום.
"של ההנהגה שלהם ושל תעשיית האי שלום. המון פלסטינים אמרו לי שהדבר האחרון שיקרה פה זה לחתום על הסכם. אבו מאזן הוא פליט מצפת. ארגונים כמו פת"ח ואש"ף קמו עוד לפני 1967".לדעתך הפלסטינים הם עם?
"במובן של אחדות, אני חושב שהפלסטינים לא נחשבים לעם".מישהו חשב על היהודים כעם לפני 150 שנה? התשובה היא ממש לא. חשבו שאנחנו פליטים. הפלסטינים מגדירים את עצמם כעם.
"הם מגדירים את עצמם כעם. לדעתי הפלסטינים עדיין לא יוצאים מהמבנה החמולתי. החמולה היא משהו מאוד בסיסי, מאוד תבניתי ברמת הנאמנות. הם לא התערבבו מעצמם. למה פורצת מלחמת אזרחים בעולם? הלאום הערבי מתפרק. אנחנו כפינו על המזרח התיכון שיטות שמדממות כאן. אני חושב שעדיין לא קמה כאן הנהגה פלסטינית שתוכל בכלל לדבר עם ישראל על משהו".