היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות שלחה לפני חמישה ימים מכתב לקופת החולים מכבי שירותי בריאות, בו מפורטים שלושה מקרים של התבטאויות גזעניות כלפי ערבים, רוסים ומיעוטים נוספים בסניפי קופת החולים. לאור ממצאי המכתב, פנתה היחידה הממשלתית למנכ"ל קופת החולים, רן סער, בבקשה לביצוע בירור מעמיק ומקיף בנוגע להתנהלות צוותי קופת החולים כלפי מטופלים.

באחד המקרים שתועדו במכתב, התלוננה אישה על התבטאויות פוגעניות וגזעניות כלפי הקהילה הרוסית ששמעה בסניף של קופת החולים בחיפה. לדבריה, במהלך שהותה במקום נחשפה לחילופי דברים של חלק מאנשי הצוות כגון "הייתי צריכה מיד להגיד להן שאין רוסית כאן במרפאה, אבל אני נחמדה מדי אז סבלתי מהן", "היית צריכה ישר להגיד להן ללכת, לא באים לכאן עם רוסית... ושאין פה מקום לרוסית במרפאה שלנו, שילכו לרופא רוסי".במכתב ששלחה עו"ד אסתר ביסוור-רז מהיחידה הממשלתית לתיאום המאבק לגזענות למנכ"ל קופת החולים 'מכבי', היא ציינה כי ביחידה התקבלו פניות נוספות בנוגע להתבטאויות גזעניות, כביכול, של אנשי צוות בקופ"ח 'מכבי', המעלות חשש לבעיה רוחבית בהתנהלות קרב עובדי קופת החולים כלפי אוכלוסיות ממגזרים שונים, וביקשה ממנו לבצע בירור מקיף ומעמיק באשר להתנהלות אנשי הצוות המתוארת.

"הפונות טוענות שנפגעו והושפלו כתוצאה מהתנהגויות שיש בהן משום התנהלות גזענית בשל השתייכותן המגזרית או מוצאן", כתבה עו"ד ביסוור, "ויש חשש כבד כי אף פגעו בזכויותיהן של הפונות בניגוד למספר הוראות חוק, המבקשות למנוע התנהלות גזענית בקרב מקומות עבודה, מקומות ציבוריים וכלפי מקבלי שירותים".

מקופת חולים מכבי נמסר: מכתב היחידה הועבר אלינו לפני ימים אחדים. אנו בודקים ונשיב ליחידה בהקדם. ללא קשר למקרים שעדיין בבדיקה כאמור, אנחנו מגנים כל מקרה של אמירה גזענית. הצוות במכבי מורכב מאנשי מקצוע מכל גווני החברה הישראלית. יחד אנחנו מעניקים שרות מקצועי ומכובד לכל מטופל מכל דת, גזע ומגדר.