במסגרת פעילות של שירות הביטחון הכללי בשיתוף צה"ל והמשטרה שנערכה בחודשים האחרונים, פוענחו שורה של פיגועי ירי שבוצעו בגזרת רמאללה, כך הותר הבוקר (שני) לפרסום. המודיעין שנאסף על ידי שירות הביטחון הכללי הצביע על מעורבותם של זכריא זביידי וטארק ברגות בשורת פיגועים באזור הישוב בית אל.
השניים נעצרו ב-27 בדצמבר מהלך מבצע שב"כ, בהשתתפות כוחות ימ"מ וצה"ל, בתום לילה בו נערכו לבצע פיגוע נוסף, שסוכל על ידי כוחות הביטחון בשל הערכות מוקדמת בשטח. זביידי, בן 43, מתגורר במחנה הפליטים ג'נין ונושא משרה בכירה במשרד האסירים ברשות הפלסטינית. הוא אחד מבכירי פעילי הטרור באזור יהודה ושומרון, ונמנה על פעילי הטרור שנכללו במסגרת "הסכם המבוקשים" שגובש בשנת 2007.

 


ביסוד הסכם זה עמדה התחייבות מפורשת של פעילי הטרור לחדול מכל פעילות אלימה ובלתי חוקית ולנטוש את תשתיות הטרור, אליהן השתייכו. "זכריא זביידי הפר באופן בוטה ואלים את ההתחייבות האמורה והיה מעורב בביצוע מספר פיגועים, לאחר שהתחייב לחדול מכל פעילות טרור. על פי מדיניות גורמי הביטחון, חריגת מבוקש וחזרתו לביצוע פיגועים תביא למיצוי הדין עימו, גם על פעילותו בעבר. לפיכך, זביידי הועמד לדין בגין מכלול פעילות הטרור בה היה מעורב - זו מעברו וזו שנחשפה לאחרונה", נמסר מהשב"כ.


הנשק עימו בוצעו הפיגועים. צילום: תקשורת שב"כ הנשק עימו בוצעו הפיגועים. צילום: תקשורת שב"כ

 
ברגות, בן 44, מתגורר ברמאללה ובעל תעודת זהות כחולה, עורך דין ישראלי וחבר בלשכת עורכי הדין. הוא ייצג אסירים ביטחוניים בבתי המשפט בישראל ובאיו"ש, עד למעצרו. ברגות אף הועסק כעו"ד במסגרת משרד האסירים של הרשות הפלסטינית. מהחקירה בשב"כ עלה כי השניים ביצעו שני פיגועי ירי, ב-7 בנובמבר 2018 וב-5 בינואר 2019 לעבר אוטובוסים שנסעו בציר הסמוך ליישוב בית אל.
 
מהחקירה עולה כי השניים עשו שימוש במהלך הפיגועים ברכבו של זביידי, רכב שקיבל מהרשות הפלסטינית במסגרת תפקידו במשרד האסירים. במסגרת היערכותם של השניים לפיגועים ביצעו בדיקות של השטח המיועד לפיגוע, תצפיות על היעדים לפיגוע, ועסקו באיסוף מידע.
עוד נחשף, כי השניים הוציאו לפועל פיגוע ירי נוסף ב-27 בדצמבר, במהלכו ביצעו ירי לעבר אוטובוס שעלה לישוב פסגות, אך לא הצליחו לפגוע בו, בשל תנאי מזג האוויר וכן כי תכננו לבצע פיגוע נוסף במהלך חודש פברואר לעבר אוטובוס אגד הנוסע לישוב פסגות.

"סוכלו פיגועים חמורים"
 
מהחקירה בשב״כ עלה עוד כי ברגות הודה כי ביצע פיגוע ירי נוסף ב-2016 לעבר ניידת משטרה במעבר הזיתים, בסמוך לירושלים, שכתוצאה ממנו נגרם נזק. במסגרת החקירה הוסגר לידי כוחות הביטחון הנשק מסוג M16 והמחסניות עמם בוצעו הפיגועים.
גורם בכיר בשב"כ אמר: "מדובר באירוע חמור בו מעורבים בכיר במשרד האסירים הפלסטיני ועורך דין ישראלי העובד במשרד האסירים הפלסטיני, אשר ביצעו פיגועי טרור חמורים, תוך שימוש ברכב של הרשות הפלסטינית אשר שימש את זכריא במסגרת תפקידו במשרד האסירים".
"פעילות מודיעינית ומבצעית של כוחות הביטחון, מיד לאחר הפיגועים ובשבועות שלאחריהם, בכלל זאת בתוך שטחי העיר רמאללה, היא שהביאה לחשיפת החוליה ולסיכול פיגועים חמורים בעתיד", הוסיף. כתבי אישום חמורים נגד השניים הוגשו על ידי הפרקליטות הצבאית.