השלכות פיזור הכנסת: האם ח"כ איציק שמולי יהיה היו"ר הבא של מפלגת העבודה? לעת עתה הוא כלל לא בטוח שיתקיימו פריימריז במפלגה. שמולי, מועמד בולט לרשת את יו"ר המפלגה הנוכחי חבר הכנסת אבי גבאי התראיין בתוכניתם של אלון גל ויעל אילון ב-103FM וסיפר על ההכנות של המפלגה לבחירות החדשות והפנייה מנתניהו לצורך הקמת קואליציה: "אנחנו נקבל החלטות בימים הקרובים. כרגע אפילו עוד לא הוכרזו פריימריז במפלגת העבודה ויש ויכוח אם לקיים פריימריז בכלל".

"אני מעריך שאכן נכון לבצע פריימריז בקרב כלל המתפקדים", הוסיף יו"ר סיעת העבודה, "זה ייצור עניין ומומנטום שיוכל להרים את המפלגה על הרגליים. במקביל עלינו לנסות ולייצר חיבורים שיכולו להגדיל את כוחנו הפוליטי".
 
מה לגבי חיבור למרצ?
"יש גופים בתוך המפה הפוליטית כמו כחול לבן וגופים נוספים מבחוץ שיכולים לקום כמו אורלי לוי ואייזנקוט שיכולים להיכלל בחיבור. אני לא פוסל דבר וחושב שהכל חייב להיות על השולחן במצב הנוכחי. כשאתה סופג מכה כה קשה בבחירות ומסיים רק עם שישה מנדטים - אתה חייב לעשות לעצמך ניתוח לב פתוח".
 

הוצעו לכם תפקידים חשובים בקואליציה יחד עם לביטול פסקת ההתגברות וחוק החסינות. מדוע סירבתם?
"מה שהיה על הפרק זה לא ויתור על פסקת ההתגברות, כי ברגע שהלכנו לבחירות היא הפכה ללא רלוונטית. הבחירות יתקיימו בספטמבר וכתבי האישום של נתניהו כנראה יוגשו באוקטובר. אין היתכנות בזמן קצר כזה גם לכונן כנסת, גם להקים ממשלה וגם לקדם חקיקה של פסקת התגברות. לגבי החסינות – נתניהו הציע עולם ומלואו למפלגת העבודה וביקש שניתן את קולו בוועדת הכנסת לטובת חסינות מכתבי אישום פליליים. אני התנגדתי נחרצות, לא בשביל זה הגעתי לפוליטיקה. גם בחודש המטורף הזה צריך להעמיד גבולות".
 
בקרוב יקוצצו הפנסיות לגמלאים, רפורמת המיטות בבתי החולים, הטיפול בגירעון. איך יטופלו כעת?
"הבחירות הללו הן אכן חדשות רעות מנקודה ממלכתית ולאומית. אנחנו ניסינו למנוע אותם וקראנו לממש את החוק הקיים ולהחזיר את המנדט לנשיא".
 
זה היה יוצר את אותו הדבר עם עוד 90 יום של המתנה.
"כולנו יודעים שברגע שמתגבש מצב חדש בפרלמנט הרבה דברים יכולים לקרות. אם לא היה סיכוי שכחול לבן תקים ממשלה – ממה חששו כל כך?".
 
ביבי הצליח לייצר זהות בינו לבין המדינה. שאם הוא לא יהיה – אנחנו לא נהיה.
"זה נכון וזה מדאיג. מדינה שלמה נכנעה לנרטיב 'המדינה זה אני'. המדינה אינה אדם אחד, מוכשר ככל שיהיה. עלינו להסתכל על המציאות בצורה מפוכחת. אני מעריך מאוד את אנשי הליכוד לשעבר שהתנגדו למתקפה על בית המשפט העליון".