איראן תגביר את העשרת האורניום ותעבור את הרמה שנקבעה בהסכם הגרעין תוך עשרה ימים, כך אמר מסרה סוכנות הגרעין האיראנית. עוד נאמר כי ייתכן והעשרת האורניום תוגבר עד רמה של 20 אחוזים ובנוסף נאמר שאיראן תייצא מים כבדים ואינה רואה בכך הפרה של הסכם הגרעין. התייחסות נוספת הייתה למדינות אירופה לגביהן נאמר כי עדיין יש להן זמן להגן על איראן מפני הסנקציות של ארה"ב, אך "עליהן לפעול ולא לדבר". ההודעה המדוברת הגיע יום לאחר שדווח כי טהרן תכריז על נקיטת צעדים נוספים לצמצום ההתחייבויות שלה תחת הסכם הגרעין. הצעד האיראני מגיע לאחר שארצות הברית הודיעה לפני שנה על פרישתה מההסכם. בשבת אמר נשיא הרפובליקה האסלאמית, חסן רוחאני, במהלך מפגש פסגה בינו לבין מנהיגי רוסיה, סין ומדינות אסייתיות נוספות שנערך בדושאנבה בירת טג'יקיסטן, כי בכוונת איראן להמשיך ולסגת מסיכומי הסכם הגרעין, וזאת בשל חוסר שיתוף פעולה מצד שאר המדינות החתומות על ההסכם. רוחאני טען כי טהרן לא זיהתה "איתותים חיוביים", מצד המדינות החתומות, ועל כן ימשיך בצעדים החורגים מההסכם. "אנו לא יכולים להישאר היחידים בהסכם", אמר רוחני בפסגה, "זה חיוני שכל הצדדים החתומים עליו יפעלו כדי להשיבו למסלול".חסן רוחאני. קרדיט: רויטרס


רק לפני כשבוע אישרה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, הגוף המפקח על ייצור נשק גרעיני באו"ם, כי איראן האיצה את קצב העשרת האורניום במדינה, אך לא ציינה אם איראן הפרה את מחוייבותיה להסכם - קרי העשרת אורניום מעל ל-4%, או החזקה של כמות אורניום מעל למותר. הגידול בהעשרה בא לאחר מתיחות רבה בין הרפובליקה האסלאמית לבין שאר החתומות בהסכם, שנובעות מביקורת מצד הרפובליקה האסלאמית כלפי אירופה - והטענות מצידה שמעצמות היבשת לא פועלות די כדי לפצות את איראן על פרישת ארצות הברית מההסכם והסנקציות שהטיל עליה נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

"אירופה לא במקום שבו היא יכולה לבקר את איראן, אפילו לא בתחומים שקשורים לתכנית הגרעין", אמר לאחרונה שר החוץ האיראני ואחד מיוזמי ההסכם מוחמד ג'וואד זריף, וגינה את ארה"ב על מה שכינה "מלחמה כלכלית בוטה" נגד אזרחי איראן. עם זאת, ובניגוד לדברים שאמר אתמול, רוחאני הביע נכונות להישאר בהסכם במהלך פגישתו עם ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, ואף אמר כי "ההסכם הוא חשוב לביטחון האזור והעולם כולו".

שר החוץ הגרמני, שביקר גם הוא בטהרן התייחס להסכם ואמר כי "אנחנו האירופים משוכנעים ששווה לנסות לשמור על הסכם הגרעין". טרם הגעתו של מאס לטהרן בשבוע שעבר דרש דובר משרד החוץ האיראני עבאס מוסוי מחוייבות אירופית גבוהה יותר לשימור ההסכם: "איראן לא ראתה עד כה צעדים פרקטיים ומוחשיים מכיוון האיחוד האירופי, כדי להציל את הסכם".