איראן מוכנה לנקוט ב"צעד משמעותי יותר" לצמצום התחייבויותיה, במסגרת הסכם הגרעין, אם אירופה לא תנקוט בפעולות להצלת ההסכם, כך אמר היום (שני) דובר משרד החוץ האיראני, עבאס מוסאווי. לדבריו, "איראן מוכנה לצמצום נוסף של התחייבויותיה אם המדינות האירופיות לא יגלו מספיק נחישות. הצעד השלישי תוכנן מראש, ויהיה משמעותי יותר מהצעד הראשון והשני, על מנת ליצור איזון בין זכויותיה של איראן להתחייבויות של הסכם הגרעין", אמר מוסאווי לסוכנות הידיעות IRNA.


בעבר הודיעה איראן על נסיגה מכמה מההתחייבויות שלה בהסכם הגרעין, ובין היתר הודיעה על הגדלת קצב ייצור האורניום המועשר שלה ברמה נמוכה. שר החוץ האיראני, מוחמד זריף, נאם לפני כשבועיים במכון המחקר הבינלאומי לשלום בשטוקהולם. בדבריו, התייחס להסכם הגרעין ואמר: "הסכם טוב, אם נפתח אותו תפתח תיבת פנדורה".
מוחמד זריף, "אם נפתח את הסכם הגרעין - תפתח תיבת פנדורה". צילום: רויטרסמוחמד זריף, "אם נפתח את הסכם הגרעין - תפתח תיבת פנדורה". צילום: רויטרס
 לפני כחודש איים זריף שאיראן תפרוש מהסכם הגרעין עם המעצמות מ-2015 אם האינטרסים שלה לא יישמרו על ידי שאר הצדדים להסכם. "איראן תעזוב את הסכם הגרעין עם המעצמות מ-2015 אם יהיה בכך צורך", אמר זריף, והוסיף: "אנו קוראים לאירופים להאיץ את המאמצים להגן על הכלכלה האיראנית מהסנקציות האמריקאיות". 

ואולם, פדריקה מוגריני, הנציגה העליונה של האיחוד האירופי לענייני חוץ וביטחון, אמרה בשבוע שעבר כי המדינות האירופיות ממשיכות לעמוד באופן מלא מאחורי הסכם הגרעין שנחתם מול איראן ב-2015: "האיחוד האירופי ממשיך לעמוד באופן מלא מאחורי הסכם הגרעין".
פדריקה מוגריני, "האיחוד האירופי ממשיך לעמוד באופן מלא מאחורי הסכם הגרעין". צילום: רויטרספדריקה מוגריני, "האיחוד האירופי ממשיך לעמוד באופן מלא מאחורי הסכם הגרעין". צילום: רויטרס