מליאת הכנסת התכנסה היום (רביעי) על פי בקשת הממשלה, לישיבת פגרה מיוחדת. זאת, כדי להצביע בקריאה ראשונה על הצעת "חוק המצלמות". להצעה היו 58 תומכים מול אפס מתנגדים לאחר שבאופוזיציה החרימו את ההצבעה, אך היא לא אושרה מאחר ובכדי להעבירה היה צורך ברוב של 61 חברי כנסת. בקואליציה קיימו הצבעה שמית על ההצעה כדי שניתן יהיה להשמיע את מזכירת הכנסת מקריאה את שמו של ליברמן, שנעדר מההצבעהראש הממשלה הגיע כדי לנאום במליאה בדיון בחוק. בסיום דבריו החלה מהומה במקום לאחר שיו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה ניגש לראש הממשלה, הצמיד טלפון קרוב למצחו והוצא בעקבות זאת מהמליאה. ח"כ מיקי זוהר, שאץ על מנת לגונן על ראש הממשלה, אמר לאחר מכן בנאומו כי "התקרית עם איימן עודה היתה תקרית אלימה. אני לא סומך על עודה לכן התקרבתי והרחקתי אותו מראש הממשלה וחבל שהמאבטחים של הכנסת לא עשו את זה. לא ייתכן שיתנו לו להתקרב כך לראש הממשלה אחרי שהוא מדבר כך עליו. לכן הדבר הזה צריך לקבל טיפול ומענה ברור ואני מקווה שזה יקרה".

שידור חי מהכנסת


הישיבה כונסה, על אף שלקואליציה לא היה צפוי רוב של 61 ח"כים כדי להעביר את הצעת החוק, בגלל התנגדות ח"כ אביגדור ליברמן וחברי סיעתו ישראל ביתנו. אולם, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמוביל את קמפיין המצלמות, רצה להשתמש בדיון היום כדי להוכיח לציבור שליברמן הוא שמטרפד את האפשרות "למנוע זיופים בבחירות". בדבריו בדיון אמר נתניהו: "איפה ישראל ביתנו? איפה ליברמן שזיגזג? אם הוא לא היה מזגזג, היינו מעבירים את חוק המצלמות, מונעים זיופים ומונעים גניבת בחירות. איך אפשר להתנגד לצילום בטלפון סלולרי שאנחנו משתמשים בו בכל מקום. כל המרחב הציבורי מצולם. שמעתי את צהלות השמחה של לפיד וגנץ אחרי אשדוד. אני לא יודע איפה שמחו יותר כשירו על ראש הממשלה מעזה - בעזה או אצל לפיד וגנץ? דיברתי עם האזרחים בקור רוח, אמרתי להם להתפנות, אבל שמחה כזאת אצל לפיד וגנץ היא פשוט בושה וחרפה". 

"פתאום החליטו שיש רק מקום אחד שאי אפשר לצלם בו וזה אולם הקלפיות. זה פשוט אבסורד. אין שום הסבר להתנגדות החוק הזה חוץ מהניסיון לאפשר זיופים בבחירות. זה לא מפתיע אותי שגנץ ולפיד ומפלגות השמאל רוצים למנוע הכנסת מצלמות. זה לא מפתיע אותי שהשותפים שלהם שאמרו שימליצו עליהם מהמפלגות הערביות, איימן עודה ואחמד טיבי, גם רוצים למנוע מצלמות. אבל למה ליברמן חבר אליהם? למה ליברמן חבר אליהם שוב? ליברמן הוא מפיל סדרתי של ממשלות ימין. הוא הפיל ממשלת ימין רק לפני כמה חודשים, מנע ממשלת ימין לאחרונה ועכשיו הוא חובר ללפיד, גנץ ולמפלגות הערביות כדי להקים ממשלת שמאל. באי ההצבעה הזאת רואים את תמונת הממשלה הבאה שהם רוצים להקים - ממשלת שמאל בראשות לפיד, גנץ, יחד עם מפלגות השמאל הנוספות, המפלגות הערביות ואביגדור ליברמן. ליברמן פועל להפיל את הליכוד והוא פועל להפיל גם אותי". 
"לפני שמשיגים הישגים צריך למנוע הפסדים ולכן במשך שמונה שנים ארוכות בלמתי מול ממשל אמריקני אחר את הנסיגות לקווי 67׳ ובקעת הירדן. בשלוש השנים האחרונות הבאתי הישגים אדירים מול ארה״ב. תראו מה ארה״ב אמרה אתמול אחרי שהודעתי על החלת הריבונות שלנו. הם הודיעו שההכרזה של ראש הממשלה נתניהו לא מונעת את תוכנית השלום שלנו. אמרתי שהתנאים הבשילו והבאנו הישגים. ביום ראשון אני מתכוון לעשות צעד נוסף ולהביא להחלטת הממשלה את הסדרת היישוב מבואות יריחו. זה צעד המשך להחלת הריבונות. זה מה שנכון לעשות וזה מה שצריך לעשות וזה מה שהעם רוצה שנעשה. אבל העם יוכל להביע את דעתו רק אם יבוא לקלפי בהמוניו ויצביע לליכוד. העם יקבל את החלטתו רק אם נמנע את גניבת הבחירות. הדרך היחידה לממש את המדיניות שהכרזתי עליה ולמנוע גניבת בחירות זה לבוא בהמונים לקלפי".

שר המשפטים אמיר אוחנה אמר בפתח הדיון במליאת הכנסת: "שקיפות מונעת שחיתות. אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר תיעוד המתחולל הוא ערובה לטוהר הבחירות. מצפים מיושבי הבית כולם לתמוך בהצעת החוק. מי שיוצא נגדה, יוצא נגד אזרחי ישראל. הצעת החוק אומרת: כל מה שמהפקח יכול לקלוט בחושיו, יוכל לתעד גם במאגר זיכרון דיגיטלי. הא ותו לא. לא תצלום רנטגן ולא הפרת פרטיות הבוחר מאחורי הפרגוד ולא יפגע בחשאיות הבחירות. מצלמה רגילה, אפשר גם סלולרית, שתתעד את המתרחש. איך בדיוק ההצעה הזאת משרתת את הליכוד? איך היא מזיקה לאחרים? מה, אתם בונים על זיוף קולות? אם לא, אז ממה אתם חוששים? היועצים המשפטיים הנכבדים אמרו את דברם נגד קידום הצעת החוק. האם בזה נסתם הגולל? האם נבחרי הציבור הם עדר של בוטים שלא מסוגל להגיד לא? למה המצלמות?"


כזכור, ליברמן הודיע שלשום כי יהיה מוכן לתמוך בחוק רק אם יוכנס לתוכו סעיף הקובע כי הפיקוח על הצבת המצלמות יהיה בידי ועדת הבחירות המרכזית. נתניהו הודיע על הכוונה להצביע היום על החוק במהלך סיור בחירות בבאר שבע. "עניין המצלמות מוציא אותי מדעתי", אמר. "איך יכול להיות שהם מתנגדים להצעה שלנו לאפשר מצלמות? בכל מקום מותר לצלם, אבל בקלפיות לא?". "גנץ, לפיד וליברמן לא מוכנים להציב מצלמות", המשיך. "איזה בושה. מחר אנו נביא את החוק לכנסת כדי שכולם יראו מי מצביע בעד זיוף הבחירות וגניבת הבחירות ומי מצביע נגד".